“Müteahhitlik hizmetleri alanında Rusya en önemli pazarımız”

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr.Birpınar, "Türk müteahhitleri katma değeri yüksek projeler üstlenerek Rusya’da önemli bir pazar payına sahip olmuşlardır” dedi.
“Müteahhitlik hizmetleri alanında Rusya en önemli pazarımız”

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen Proestate 2019 – Uluslararası Emlak Yatırım Forumu’na katıldı.

Forum’da bir konuşma yapan Bakan Yardımcısı Birpınar, Türkiye ve Rusya Federasyonunun köklü kültürleri olan iki büyük komşu devlet olduğunu ifade etti.

İki ülke arasında üst düzey ziyaretlerin sıklığının artırılması, ilişkilerimizin daha da geliştirilmesi açısından büyük önem arz ettiğini belirten Birpınar; “Ülkemiz yatırımcılarının Rusya’ya artan ilgisinden ve Rus yatırımcıların da ülkemize olan ilgisinden oldukça memnunuz” dedi.

Rusya’da 12 yıldır aralıksız düzenlenen Proestate International Real Estate Investment Forum (Uluslararası Gayrimenkul Yatırımı Forumu), inşaat sektörü için benzersiz iş birliği fırsatları sunduğunun altını çizen Birpınar, ikili ticaret hacmini daha üst seviyelere çıkarma yönünde karşılıklı çaba içinde olmak için bu forumda görüşlerimizi dile getireceklerini ifade etti.

Konuşmasında iki ülke arasında Karma Ekonomik Komisyonu Toplantısı’nın sonuncusu 24-26 Temmuz’da Antalya’da gerçekleştirildiğini anımsatan Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar, ikili ticaret hacminin geçen yıl yüzde 16’lık bir artışla 25 milyar doları aştığını ve hedeflerinin 100 milyar doları yakalamak olduğunu belirtti.

Türkiye’nin inşaat sektöründe dünyanın ikinci büyük ülkesi olduğuna dikkat çeken Birpınar, Türkiye’de yaklaşık 440 bin müteahhit bulunduğunu inşaat ve bağlı sektörleri, yaklaşık 2 milyon kişiye istihdam sağladığını açıkladı.

Bakan Yardımcısı Birpınar ayrıca yurtdışı müteahhitlik hizmetleri sektörünün, ülkemizin yetişmiş insan gücü, teknik birikimi ve teknolojiye adaptasyonu, iş deneyimi ve disiplini, coğrafi konumu, bölge ülkeleri ile siyasi ve kültürel yakınlığı gibi avantajlarının kullanılması sayesinde 1972’den 2019 Haziran ayı sonuna kadar 123 ülkede 386 milyar dolar değerinde 9 bin 762 proje üstlendiğini söyledi.

“MÜTEAHHİTLİK HİZMETLERİ ALANINDA RUSYA ÜLKEMİZİN BİR NUMARALI PAZARIDIR”

Türkiye’nin önde gelen müteahhitlik firmalarının pek çoğu, 1990’ların sonundan itibaren Rusya’da yerleşmeye başladığına değinen Bakan Yardımcısı Birpınar; “Türk müteahhitleri, proje portföylerini çeşitlendirmişler, ağırlıklı olarak konut projeleri ile girilen pazarda otoyol, stadyum, enerji, havaalanı, AVM gibi katma değeri yüksek projeleri üstlenerek müteahhitlik hizmetleri alanında Rusya’da önemli bir pazar payına da sahip olmuşlardır” dedi.

Müteahhitlik firmalarının Rusya’da 73,7 milyar dolar değerinde 2 bine yakın proje üstelendiğini sözlerine ekleyen Birpınar, “Bu rakamların Rusya’ya yönelik firmalarımızın ilgisinin güncel gelişmelerden ve ekonomik krizlerden ve durgunluklardan arı olduğunun bir göstergesi olduğuna inanıyorum” açıklamasında bulundu.