Müze ve ören yerleri ziyarete açıldı

Yeni tip koronavirüsle mücadele tedbirleri kapsamında 74 gündür kapalı bulunan müze ve ören yerleri bugün itibariyle yeniden kapılarını açtı.

Yeni tip koronavirüsle mücadele tedbirleri kapsamında 74 gündür kapalı bulunan müze ve ören yerleri bugün itibariyle yeniden kapılarını açtı.

Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı 300’ü aşkın müze ve ören yeri gerekli hijyen tedbirlerinin alınmasının ardından ziyaretçilerini ağırlıyor. Temasa açık tüm alanları artık periyodik olarak dezenfekte edilen müze ve ören yerlerinde, giriş ve sergileme alanlarına uyarı ve bilgilendirmeler yerleştirildi.

Yeni dönemde ziyaretçiler, ana girişlerde özel koruyucu kıyafetler giymiş kişiler tarafından uzaktan temassız ateş ölçümleri yapılarak kabul ediliyor. Ana girişlere paspas, iç bölümlere de temassız dezenfektan dispanserlerinin konulduğu müzelerde, personel de maske ve eldivenle hizmet veriyor.

TEMASSIZ BİLET SİSTEMİ

Ziyaretçilerin gişeye uğramadan barkod ile giriş yapabilmelerini sağlayan Bakanlık, “www.muze.gov.tr” internet adresine kare kod ile ulaşılıp e-Bilet ve MüzeKart alımına imkan tanıyacak. Bilet ve e-Bilet kontrolleri, özel terminaller ile temassız olarak gerçekleştiriliyor.

Sesli rehberler ise “Müzelerin Sesi” uygulaması ile ziyaretçilerin cep telefonlarından kullanılabilecek.

İlgili Konular:
TOKİ Haber
TOKİ Haber

Restore edilen 3 müze ziyarete açıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, restorasyon çalışmaları tamamlanan Tunceli Müzesi, Bursa Türk İslam Eserleri Müzesi ve Konya Akşehir Taş Eserler Müzesi’nin açılışlarını gerçekleştirdi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, restorasyon çalışmaları tamamlanan Tunceli Müzesi, Bursa Türk İslam Eserleri Müzesi ve Konya Akşehir Taş Eserler Müzesi’nin açılışlarını videokonferans bağlantısıyla gerçekleştirdi. Açılışları yapılan müzelerin hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, müzelerin şehirlere kazandırılmasında emeği geçenleri tebrik etti. Tunceli’de şehrin Cumhuriyet tarihindeki ilk müzesinin eski askerî kışla binasında kurulduğunu açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, konser ve tiyatro etkinliklerine uygun avlusuyla bu binada, Tunceli’nin zengin tarihini yansıtan eserlerin sergileneceğini kaydetti. Cumhurbaşkanımız @RTErdogan, Tunceli Müzesi, Konya Akşehir Taş Eserler Müzesi ve Bursa Türk-İslam Müzesi'nin restorasyonu sonrası açılış törenine canlı bağlantı ile katıldı.https://t.co/96wQPBbPuU pic.twitter.com/yY0lwly3cD— T.C. İletişim Başkanlığı (@iletisim) December 24, 2020 “TUNCELİ’Yİ ÜLKEMİZİN TURİZM MERKEZLERİNDEN BİRİ HÂLİNE GETİRMEYİ AMAÇLIYORUZ” Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaklaşık 38 milyon liralık bir yatırımla hayata geçirilen müzenin Tunceli’ye hayırlı olmasını dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizin turizm potansiyeli en yüksek illeri arasında yer alan Tunceli, huzur ve güven ikliminin tesisiyle büyük bir sıçramanın eşiğindedir. Gerçekten hayranlık verici tabi güzellikleri yanında tarihî zenginliklerini de yansıtan bu müzeyi açarak Tunceli’yi ülkemizin turizm merkezlerinden biri hâline getirmeyi amaçlıyoruz” dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bursa’da da ilk Osmanlı medreselerinden Yeşil Medrese veya Sultaniye Medresesi olarak bilinen binanın Türk İslam Eserleri Müzesi olarak hizmete açıldığını bildirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yaklaşık 600 yıllık bir geçmişi olan bu binadaki müzemizde Selçuklu, beylikler ve

Osmanlı’dan kalma maden alanı doğal güzelliğe dönüştü

Sakarya'da Osmanlı döneminden kalan ve zaman içerisinde mesire alanına dönüşen tarihi maden bölgesi turizme kazandırılıyor.
Sakarya’da Osmanlı döneminden kalan ve zaman içerisinde mesire alanına dönüşen tarihi maden bölgesi turizme kazandırılıyor. Yaklaşık 120 yıl önce bölgede kurulan Osmanlı Madenleri Anonim Şirketi, Kocaali ve Karasu ilçeleri arasında yer alan fabrikanın elektrik ihtiyacını karşılamak üzere baraj yapılmasını kararlaştırdı. Çıkarılan madenlerin taşınması için tüneller içerisine döşenen raylarla ticari faaliyet bir süre devam etti. Bölgenin kullanım dışı kalmasıyla kaderine terk edilen nehir, zamanla doğal güzelliğe dönüştü. Eski barajın üzerinden dökülen Maden Deresi şelalesi ve mesire alanı, 2019’da “Nitelikli Doğal Koruma Alanı” ilan edildi. Maden Deresi şelalesi ile ilgili Sakarya Valiliği, Kocaali Belediyesi ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) iş birliğiyle proje hazırlandı. Proje kapsamında Maden Deresi şelalesine uzanan güzergah güvenli hale getirilerek seyir balkonları oluşturulacak. Ayrıca, maden tünellerinin içinde aydınlatma çalışması yapılarak güzergah daha cazip hale getirilecek.

Van Kalesi koruma altında

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Van Kalesi ve çevresi, "doğal sit-nitelikli doğal koruma alanı" olarak tescillendi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Van Kalesi ve çevresi, “doğal sit-nitelikli doğal koruma alanı” olarak tescillendi. Van’daki doğal güzelliklerin korunması ve tescillenmesine yönelik çalışmalar kapsamında Van Kalesi ve çevresinin “doğal sit-nitelikli doğal koruma alanı” olarak tescillenmesi için başlayan süreç tamamlandı. Daha önce birinci derece sit alanı olarak bilinen Van Kalesi ve çevresi, yapılan çalışmayla “doğal sit-nitelikli doğal koruma alanı” statüsüne kavuştu. Konu hakkında bilgi veren Van Çevre ve Şehircilik Müdürü Ali Kemal Atlı, “Bakanlığımızca Van Kalesi ve çevresi için ekolojik temelli rapor hazırlandı. Bu rapor, kasım ayında Van Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonunda toplantı gündemine alındı. Değerlendirmeye alınan tescil dosyası, komisyonun 13 Kasım 2020 tarih ve 241 sayılı kararı ile tescili uygun bulundu. Bu kapsamda, dosya onaylanmak üzere Bakanlığımıza bağlı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğüne gönderildi. Bakanlıkça değerlendirmesi yapılan Van Kalesi ve çevresi için ‘doğal sit-nitelikli doğal koruma alanı’ tescili uygun görüldü. Bakanlığımızın onayı ile bu karar resmi gazetede de yayımlandı. Kentimizin en önemli tarihi değerlerinden biri olan Van Kalesi için çok önemli bir çalışma oldu. Bu karar bizi de sevindirdi” açıklamalarında bulundu.