Nijer-Türkiye Dostluk Hastanesi ekim ayında açılacak

TİKA tarafından tamamlanan 44 yataklı Nijer-Türkiye Dostluk Hastanesi'nde hasta kabulü için son hazırlıklar yapılıyor.
Nijer-Türkiye Dostluk Hastanesi ekim ayında açılacak

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ile Nijer Halk Sağlığı Bakanlığınca ortak işletme modeliyle 3 yıl süreyle hizmet verecek Nijer-Türkiye Dostluk Hastanesi ekim ayında açılacak.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Nijer ziyaretinde talimatını verdiği ve eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde inşası ve donanımı TİKA tarafından tamamlanan 44 yataklı Nijer-Türkiye Dostluk Hastanesi’nde hasta kabulü için son hazırlıkların yapıldığını belirtti. Sağlık Bakanı Koca, hastane için toplam 30 tonluk ilaç ve tıbbî malzemenin de askerî kargo uçağı ile başkent Niamey’e gönderildiğini kaydetti.

Koca, şunları kaydetti: “Türkiye ile Nijer hükümetleri arasında imzalanan protokol kapsamında yapımı tamamlanan Nijer-Türkiye Dostluk Hastanemizde ekim ayında hasta kabulüne başlanacak. Hafta başında sağlık ekibimizi ve toplam 30 tonluk ilaç, serum, tıbbi sarf malzemesi ve sterilizasyon ürünlerini, Milli Savunma Bakanlığımız tarafından tahsis edilen askeri kargo uçağı ile başkent Niamey’e gönderdik. 5 bin 840 metrekare arazi üzerine kurulu hastanemizde 31 Türk personele ilaveten Nijerli sağlık çalışanları görev yapacak. Üç yıl süreyle bakanlığımız ve Nijer Halk Sağlığı Bakanlığı tarafından ortak işletme modeliyle hizmet verecek hastane, sonrasında Nijer’e devredilecek.”

Koca, hastanenin Nijer halkına ve bölgedeki Türk vatandaşlarına şifa veren bir merkez olması temennisinde bulundu.