Öğrenciler banyo mobilyası tasarımında yarıştı

Seramiksan ve VOQ tarafından gerçekleştirilen yarışmayla yenilikçi ve kullanıcı odaklı banyo mobilyası tasarlayan İzmirli öğrenciler ödüllendirildi.
Öğrenciler banyo mobilyası tasarımında yarıştı

Seramiksan ve VOQ tarafından gerçekleştirilen yarışmayla yenilikçi ve kullanıcı odaklı banyo mobilyası tasarlayan İzmirli öğrenciler ödüllendirildi.

“Optimize Depolama Çözümleriyle Yenilikçi Yaklaşımlar Yarışıyor” mottosuyla “Tasarımın Banyo Hali” adlı tasarım yarışması düzenlendi. Yarışmada yenilikçi ve kullanıcı odaklı banyo mobilyası tasarlayan üniversite öğrencileri ödüllendirildi.

İzmir Ekonomi Üniversitesi Endüstriyel Tasarım ve İç Mimarlık Bölümü’nden 2, 3 ve 4. sınıf öğrencilerinin katıldığı yarışmanın kazananları, plaketlerini okullarında düzenlenen törenle aldı. Yarışmanın birincisi ise tasarımını hayata geçirme ve UNICERA İstanbul Fuarı’nda yer alacak Seramiksan standında sergileme hakkına sahip oldu. İlk üçe girenler de 4-8 Kasım tarihlerindeki fuar için ücretsiz ulaşım ve konaklama imkânı elde ederken, ilk 5’e giren öğrenciler staj yapma, tüm katılımcılar ücretsiz eğitim programı şansı yakaladı.

Seramiksan’dan yapılan açıklamaya göre, bu yıl ilk kez düzenlenen yarışma, tasarımcı adaylarını banyo deneyimini iyileştirmeye ve kullanıcıların yaşam kalitesini artırmaya teşvik ediyor. Bu yarışmayla kullanıcı deneyimini merkezine alarak ve kişisel ihtiyaçlara uyum gösteren modüler, kişiselleştirilebilir tasarımlar ile konforlu, erişilebilir ve kullanıcı dostu ürünlerin geliştirilmesi amaçlandığı belirtiliyor.

Bu kapsamda yarışmada, küçük banyolar için alandan tasarruf ettiren, farklı banyo düzenlerine ve kullanıcı tercihlerine uyacak şekilde özelleştirilebilir konfigürasyonlara olanak tanıyan koleksiyonlara odaklanıldı. Tasarımda çok yönlülük ve esneklik sunan, aynı zamanda kullanıcı konforunu ve ergonomik kullanımı en ön planda tutan mobilya modülleri ödüllendirildi.

Yarışmanın birincisi, geleneksel normları aşarak işlevselliği ve estetiği bir araya getiren GAIA’nın sahipleri Beyza Tuluk ve Aslı Cevdetoğlu oldu. GAIA depolama ünitesi, aynalı saklama ünitesi ve solo banyo saklama ünitesi gibi temel parçalardan oluşuyor. Koleksiyonun her parçası, bir aynanın etrafında zarif bir şekilde hizalanarak bir düzeni yansıtıyor.

Yarışmanın ikincisi seçilen, Berfin Kaya ve Aycan Aksungur’un tasarladığı Bella Vita ise dar banyolar için kompakt çözümler sağlayarak, yuvarlak hatları ve modern çizgileriyle şıklığı ve çok amaçlı kullanımı bir arada sunuyor. Dairesel formda depolamalı aynası, çok amaçlı lavabolu ve çamaşır kurutma makinesi için özel depolama alanı gibi özelliklerle banyo deneyimini yeniden tanımlıyor.

Bilgesu Uçar ve Umut Çangar’ın tasarladığı EASE isimli tasarım üçüncü sırada konumlanırken, banyo deneyimini lüks ve huzurlu bir hale getiriyor. Geniş depolama alanları, ergonomik düzeni ve yumuşak tonlardaki tasarımıyla banyoyu ferahlatırken pratik çözümleriyle de kullanımı kolaylaştırıyor.