Ordu’daki heyelan mağdurlarına yeni konut yapılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ordu'da meydana gelen heyelan sonrası vatandaşları mağdur etmeyecek şekilde yeni konutların inşasına en kısa sürede başlanacağını açıkladı.
Ordu’daki heyelan mağdurlarına yeni konut yapılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Ordu’da meydana gelen heyelan sonrası vatandaşları mağdur etmeyecek şekilde yeni konutların inşasına en kısa sürede başlanacağını açıkladı.

Toplu Konut İdaresi Başkanlığında (TOKİ) düzenlenen iftar programında konuşan Bakan Kurum, Ordu’da 22 bina ve 1 caminin yıkıldığını heyelan hakkında açıklamalarda bulundu.

Kurum, Ordu’nun Aybastı ilçesinde Şubat’ta meydana gelen ve etkisi devam etmekte olan heyelan nedeniyle Sağlık Mahallesi’nde 41 bina, 2 cami ve bir lojmanın boşaltıldığını anımsattı. Kurum, “İyi ki de boşaltmışız. Bu tespitlerimiz neticesinde, dün meydana gelen heyelanda 22 bina ve 1 camimiz maalesef yıkıldı. Sevindirici olan tarafı, bu alanda yıkılan binaların içinde hiçbir vatandaşımızın yaşıyor olmaması.” ifadelerini kullandı.

Ordu’daki heyelan nedeniyle Bakanlığa bağlı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü ekiplerinin, zemini incelemek üzere sahaya ulaştıklarını ve detaylı bir zemin incelemesi yaptıklarını belirten Kurum, Ordu Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü ve AFAD ekiplerince de sahada tespit çalışmalarının sürdüğünü aktardı.

Evsiz kalan vatandaşlar için gereken çalışmaları yapacaklarını açıklayan Bakan Kurum, şunları söyledi: “Afete maruz alanla alakalı tespitlerin yapılmasına müteakip, vatandaşlarımızı mağdur etmeyecek şekilde konutların inşasına en kısa sürede girmiş olacağız. Bu sürede vatandaşlarımızı misafirhanelerde, otellerde misafir etmek suretiyle, akabinde de kira yardımı yapmak suretiyle konutları en kısa zamanda yapıp vatandaşlarımızı sağlam, güvenli konutlarına oturtmak istiyoruz. Ordu Aybastı ilçemizdeki vatandaşlarımıza tekrar geçmiş olsun dileklerimizi de iletiyoruz.”