Osmanlı’nın tarihine şahitlik eden cami restore ediliyor

1323 yılında Sakarya'nın Adapazarı ilçesinde inşa edilen ve bugüne kadar ulaşan Orhan Gazi Camisi, aslına uygun olarak restore ediliyor.
Osmanlı’nın tarihine şahitlik eden cami restore ediliyor

1323 yılında Sakarya’nın Adapazarı ilçesinde inşa edilen ve bugüne kadar ulaşan Orhan Gazi Camisi, aslına uygun olarak restore ediliyor.

Adapazarı’nın Osmanlı döneminde feth edilmesinden sonra Konuralp Bey tarafından Orhan Gazi adına yaptırılan tarihi cami, aradan geçen yüzyılların etkisi ve doğal afetlerin verdiği zarar nedeniyle farklı dönemlerde onlarımlardan geçti. Geçmişin birtakım izlerini bugüne taşıyan Orhan Gazi Camisi, aslına uygun yenileniyor.

Yıllara meydan okuyan ecdat yadigarı camide başlatılan restorasyon çalışmaları, Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğünce yürütülüyor. Marmara Depremi’nde yıkılan ve ardından yenilenen minaresini aslına uygun tekrar inşa eden ekipler, restorasyon çalışmalarını titizlikle yapıyor.

Kesme taştan yapılan dikdörtgen planlı caminin duvarlarında tarihin izlerini arayan restoratörler, neşter yardımıyla tahta ve duvarlarda kazı çalışması yürütüyor. Camide eski dönemlere ait altın varak ve kalem işlerine rastlanıldı. Yüzyıllık eserler titizlikle gün yüzüne çıkarılıyor.

Restorasyon kapsamında caminin aslına uygun boyanacağını açıklayan Sakarya Müftüsü İhsan Açık, “Bursa Vakıflar Bölge Müdürlüğü, camiyi hem şekil hem de renk itibarıyla aslına uygun yapmak için uğraşıyor. Özellikle tarihi hiçbir şeye zarar vermeden restorasyon yapılıyor. O nedenle bazı işlerin tamamlanma süresi uzayabiliyor. Ama bizim ümidimiz, en yakın zamanda biteceğidir. Rabbim inşallah camimizde hep beraber ibadet yapabilmeyi nasip etsin. İnşallah güzel şekilde bitecek” dedi.