Özhaseki’den belediye başkanlarına “dirençli ev” çağrısı

Bakan Özhaseki, "Durmadan diyorum ki; 'A'dan Z'ye bütün partilerin belediye başkanları, Allah rızası için gelin, bu ülkeyi, bu evleri daha dirençli hale getirelim. Depreme hazırlık yapalım" dedi.
Özhaseki’den belediye başkanlarına “dirençli ev” çağrısı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, “Durmadan diyorum ki; ‘A’dan Z’ye bütün partilerin belediye başkanları, Allah rızası için gelin, bu ülkeyi, bu evleri daha dirençli hale getirelim. Depreme hazırlık yapalım” dedi.

Bakan Özhaseki, Kayseri’nin Pınarbaşı ilçesinde esnaf ziyareti yaparak vatandaşlarla sohbet etti. TOKİ’nin Kayaönü Mahallesi’nde yapacağı sosyal konut alanını inceleyen Özhaseki, yetkililerden bilgi aldı.

İstanbul, İzmir, Sakarya ve deprem bölgesine sürekli gittiğine değinen Özhaseki, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Durmadan diyorum ki ‘burası bir deprem ülkesi, gelin birlikte kentsel dönüşümü yapalım.’ Siz hiç, ‘A partililer gelsin B partililer gelmesin’ dediğimi duydunuz mu? Durmadan diyorum ki; ‘A’dan Z’ye bütün partilerin belediye başkanları, Allah rızası için gelin, bu ülkeyi bu evleri, daha dirençli hale getirelim. Depreme hazırlık yapalım.’ Şu ana kadar bize gelmiş, ‘evet kentsel dönüşüm yapacağım’ diyerek müracaat etmiş bir tek Allah’ın kulu geri çevrilmiş mi acaba? Böyle bir örnek var mı? Yani bundan sonra da biz aynı yerde duruyoruz, aynı hizmeti yapacağız. Eşit şekilde devam ettireceğiz ama inşallah insanların birçoğu kafalarındaki tabuları yıkarak gelirler de önümüze bakarız.”

Kentsel dönüşümle ilgili çabalarının olduğunu vurgulayan Özhaseki, şöyle devam etti: “Her yerde koşturuyoruz ama bir taraftan da sosyal konut projeleri kapsamında Kayseri için kuraları çekilmiş, vatandaşların yapılması icap eden evler var. Bunlar bir müddet depremden dolayı aksadı. Bu dönemde de arkadaşlarımızla bir program yaptık. Kura çektiğimiz ilçelerde bir an önce TOKİ olarak konutları yapalım diye. Burada TOKİ başkanımız var. Kentsel dönüşüm başkanımız da zaten Pınarbaşılı haliyle o da geldi. Birlikte el ele vererek inşallah burada 200 konutun temelini yakında atacağız. Herhalde ihalesi 20 gün sonra. Diğer ilçelerimizde de üç aşağı beş yukarı aynı şekilde devreye aldık. Kayseri bu dönemde epeyce TOKİ’den istifade edecek.”