Palandöken eteklerinde keyifli bir yaşam

Erzurum Palandöken'de TOKİ tarafından inşa edilen bin 650 konutluk yerleşim, sosyal donatıları, parkları ve oyun alanlarıyla konut sakinlerinin yüzünü güldürüyor.

Erzurum Palandöken’de TOKİ tarafından inşa edilen bin 650 konutluk yerleşim, sosyal donatıları, parkları ve oyun alanlarıyla konut sakinlerinin yüzünü güldürüyor.

Türkiye’nin önde gelen kayak merkezlerinden Palandöken’in eteklerinde yaklaşık 140 bin metrekare alan üzerine kurulan TOKİ konutları, temiz havası, manzarası ve güvenli yaşam alanıyla vatandaşlara huzurlu ve konforlu bir yaşam sunuyor.

“İNSAN KENDİNİ GÜVENDE HİSSEDİYOR”

120 metrekare büyüklüğündeki yeni evlerinde eşi ve 11 yaşındaki kızları Kardelen ile günlerinin keyifli geçtiğini anlatan Ferrah Tunç, TOKİ konutlarında insanın kendini güvende hissettiğini söylüyor. Ortak alanların temizliği ve çevre düzenlemesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Tunç, ısınmada sorun yaşamadıklarını belirterek, “Erzurum soğuk bir şehir. Merkezi ısınma sistemi buranın en güzel özelliği” diye ifade ediyor.

Tunç, “İnsanın, bulunduğu yeri yaşanılır kılması kendi elinde” diye ekliyor.

KAR MANZARASINDA ÇAY KEYFİ

İki çocuğuyla TOKİ konutlarında yaşayan Güldane ve Atilla Karakaya, geçen nisan ayında yeni konutlarına taşınmış. Daha önce yaşadıkları evin 30 yıllık eski bir bina olduğunu belirten Atilla Karakaya, günün ihtiyaçlarına göre tasarlanan yeni evlerindeki akıllı sistem donanımlarının hayatlarını kolaylaştırdığını anlatıyor. Ses ve ısı yalıtımı, merkezi ısınma sistemi, asansör ve bunların yanında temizlik ve yönetim hizmetleri sayesinde huzurlu bir ortamda yaşamaktan mutlu olduklarını aktaran Karakaya çifti, Türkiye ve Avrupa’nın en yüksek kayakla atlama kulelerine karşı çaylarını yudumlamanın ayrı bir keyif olduğunu söylüyor.

“DAĞ HAVASIYLA GÜNE BAŞLAMAK AYRICALIK”

Elif ve Erdoğan Gerni çifti, kirada oturdukları 25 yıllık eski konutlarından TOKİ sayesinde huzur dolu yeni yuvalarına taşındıklarını söylüyor. Palandöken Dağı eteklerinde sıcak ve güvenli evlerinde yaşamanın ayrıcalık olduğunu dile getiren Gerni çifti, sakin, huzurlu ve sessiz bir ortamda yaşamaktan memnun olduklarını aktarıyor. Gerni ailesinin küçük üyesi 11 yaşındaki Enes, kendine ait odası olduğu için çok mutlu olduğunu, ödevlerinden arta kalan zamanını kuşu Maviş ile geçirdiğini söylüyor.

Yeni evlerinde ebeveyn banyosu, asansör, akıllı uydu sistemi ve merkezi yakıt sistemi olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Elif Gerni, “Önceki evimiz küçüktü, yeni evimiz ise çok kullanışlı. Odalarımız koridora açılıyor, bence bu bir avantaj. Mantolama sistemiyle evimiz çok sıcak oluyor. Ebeveyn banyosuyla birlikte iki banyo ve tuvalet var. Bütün bunlar evimizi daha yaşanılır kılıyor. Dağ havasıyla güne başlamak ve günü sonlandırmak da ayrıcalık” diye konuşuyor.

“BURADA AİLE ORTAMI VAR”

Gülbeyi Aslankaya, üç çocuğu ve eşi Nurcan Hanım ile yeni evlerine kolay alıştıklarını anlatıyor: “Çocuklarımız için oyun parkları, spor alanları var; gözümüz arkada kalmıyor. Aile ortamı var burada. Diğer evimiz 2+1 büyüklüğündeydi, burada ise fazladan bir odamız var. Evimizin manzarası çok güzel. TOKİ’nin Palandöken’de bizler için kurduğu bu yerleşimden çok memnunuz.”

Doğunun en yüksek rakımlı ili olan Erzurum’da kış şartlarının ağır geçtiğini, neredeyse 7 aya yakın kış yaşandıklarını belirten Gülbeyi Aslankaya, “Merkezi ısınma ve mantolama sistemiyle Erzurum soğuğunu hissetmiyoruz” diyor ve ekliyor: “TOKİ’de hizmetin tek elden çıktığı, kalitede aynı standardın yakalandığı bir ortam var, bunun avantajlarını yaşıyoruz. TOKİ fikrini hayata geçirenlere ve bizlere sağladığı bu imkânlardan dolayı TOKİ’ye teşekkür ederiz.”

“KIŞI SICACIK EVİMİZDE GEÇİRECEĞİZ”

TOKİ konutu sakinlerinden Ahmet Tekman, çocuklarının evlendiğini, eşiyle baş başa kaldıklarını söylüyor.

Yazları köylerinde, kışları ise TOKİ sayesinde kavuştukları evlerinde geçirdiklerini dile getiren Tekman, “Burada ulaşım sorunumuz yok. Evler çok güzel. Her şey düşünülmüş ve yapılmış, başka ne isteyeyim ki…” diyerek TOKİ konutlarında yaşamaktan duyduğu memnuniyeti anlatıyor.

TOKİ’nin ödemede sağladığı kolaylıklar sayesinde kira öder gibi ev sahibi olduklarını aktaran Tekman, çardaklarda vakit geçirmekten hoşlandığını, camiye ise kolaylıkla ulaşabildiğini belirtiyor. Isınmada sıkıntı yaşamadıklarını söyleyen Tekman, “Gelecek kışı sıcacık evimizde geçireceğiz” diye ekliyor.

“BURADA BULUNMAMIZIN NEDENİ DAHA YAŞANILIR BİR ORTAM SAĞLAMAK”

Palandöken birinci ve ikinci bölge site müdürleri Sadullah Bor ile Mihraç Hürdoğan, konut sakinlerinin sorunlarını hızlı ve kolayca çözüme kavuşturmak ve huzurlu bir ortamda yaşamalarını sağlamak için çalıştıklarını anlatıyor. Site yöneticileri, ortak alanların bakım ve onarımı, temizliği ve güvenliği için toplam 17 blok görevlisi, iki muhasebe, iki halkla ilişkiler ve dört teknik elemanla profesyonel bir hizmet vermeye özen gösterdiklerini belirtiyor. Her blok için telefon üzerinden iletişim grubu kurduklarını ve düzenli aralıklarla toplantılar yaptıklarını söyleyen Sadullah Bor, site güvenliğine çok önem verdiklerinden söz ediyor. Sorunların giderilmesi için konut sakinleriyle bire bir görüştüklerini dile getiren Mihraç Hürdoğan ise “Burada bulunmamızın nedeni insanlara daha yaşanılır bir ortam sağlamak. Bu amaçla her gün güzel şeyler yapmanın gayreti içindeyiz” diyor.

RÖPORTAJ-FOTO: HÜMEYRA PARDELİ

TOKİ Haber
TOKİ Haber

Emlak Yönetim’den uzaktan eğitim

Emlak Yönetim AŞ pandemi sebebiyle uzaktan eğitim faaliyetlerine öncelik veriyor.
Emlak Yönetim AŞ pandemi sebebiyle uzaktan eğitim faaliyetlerine öncelik veriyor. Emlak Yönetim AŞ’ye bağlı sitelerde görev yapan muhasebe personeline belirli periyotlarda yönetişim sistemi konusunda uzaktan eğitim veriliyor. Emlak Yönetim Eğitim Birimi tarafından sürekli eğitim ve yeni personelin eğitimi faaliyetleri kapsamında verilen eğitimler uzaktan çevrimiçi eğitim portalı üzerinden sağlanıyor. Bir ay sürecek olan eğitim Emlak Yönetim Mali İşler Müdürlüğü personeli tarafından veriliyor. Emlak Yönetim AŞ pandemi sebebiyle uzaktan eğitim faaliyetlerine öncelik veriyor.Haberin Devamı: https://t.co/bS76ZYMsgk pic.twitter.com/jygZRg6ami— Emlak Yönetim A.Ş. (@EmlakYonetim) September 23, 2020

Emlak Yönetim’den hizmet içi eğitim

Emlak Yönetim AŞ’ye bağlı sitelerde bölge sorumlularının denetim ve hizmet içi eğitim çalışmaları devam ediyor.
Emlak Yönetim AŞ’ye bağlı sitelerde bölge sorumlularının denetim ve hizmet içi eğitim çalışmaları devam ediyor. Sitelerde görev yapan idari personele, uymaları gereken iş standartları, yöneticinin görevleri, yapılması gereken günlük, haftalık, aylık ve yıllık işler hakkında eğitimler veriliyor. Eğitim kapsamında ayrıca problem çözme, kriz yönetimi, amaçlara göre yönetim, sinerji yönetimi, zaman yönetimi, stres yönetimi gibi konulara ağırlık veriliyor.

Yuvam Bahçeşehir’de kuralar çekildi

Başakşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Yuvam Bahçeşehir Evleri’nin ilk etap kura çekimi, Emlak Yönetim organizasyonuyla gerçekleştirildi.
Başakşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen Yuvam Bahçeşehir Evleri’nin ilk etap kura çekimi, Emlak Yönetim organizasyonuyla gerçekleştirildi. “Herkes için konut herkes için yuva” sloganıyla yola çıkan Başakşehir Belediyesi ve Akar Grup iş birliğiyle sosyal konut olarak hayata geçirilen Yuvam Başakşehir Evleri’nin ilk etabı olan 752 daire için Başakşehir Emin Saraç Kültür Merkezi’nde Emlak Yönetim AŞ organizasyonuyla ve noter huzurunda kura çekimi yapıldı. 11 gün gibi kısa sürede 12 bin 814 ailenin başvuru yapması sebebiyle projenin tamamı olan 752 konut kura kapsamına alındı. Kura programına, koronavirüs tedbirleri kapsamında sadece katılımcı şehit aileleri ve gaziler davet edildi. Kura çekim töreninde Başakşehir Belediye Başkanı Yasin Kartoğlu, 18 şehit ve gazi ailelerine kura çekimi olmadan hak sahibi olduğu müjdesini verdi. Yuvam Bahçeşehir Evleri’nin sosyal medya hesaplarında canlı yayınlanan noter huzurundaki kurayla evler sahiplerini buldu.