Palandöken eteklerinde keyifli bir yaşam

Erzurum Palandöken'de TOKİ tarafından inşa edilen bin 650 konutluk yerleşim, sosyal donatıları, parkları ve oyun alanlarıyla konut sakinlerinin yüzünü güldürüyor.

Erzurum Palandöken’de TOKİ tarafından inşa edilen bin 650 konutluk yerleşim, sosyal donatıları, parkları ve oyun alanlarıyla konut sakinlerinin yüzünü güldürüyor.

Türkiye’nin önde gelen kayak merkezlerinden Palandöken’in eteklerinde yaklaşık 140 bin metrekare alan üzerine kurulan TOKİ konutları, temiz havası, manzarası ve güvenli yaşam alanıyla vatandaşlara huzurlu ve konforlu bir yaşam sunuyor.

“İNSAN KENDİNİ GÜVENDE HİSSEDİYOR”

120 metrekare büyüklüğündeki yeni evlerinde eşi ve 11 yaşındaki kızları Kardelen ile günlerinin keyifli geçtiğini anlatan Ferrah Tunç, TOKİ konutlarında insanın kendini güvende hissettiğini söylüyor. Ortak alanların temizliği ve çevre düzenlemesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Tunç, ısınmada sorun yaşamadıklarını belirterek, “Erzurum soğuk bir şehir. Merkezi ısınma sistemi buranın en güzel özelliği” diye ifade ediyor.

Tunç, “İnsanın, bulunduğu yeri yaşanılır kılması kendi elinde” diye ekliyor.

KAR MANZARASINDA ÇAY KEYFİ

İki çocuğuyla TOKİ konutlarında yaşayan Güldane ve Atilla Karakaya, geçen nisan ayında yeni konutlarına taşınmış. Daha önce yaşadıkları evin 30 yıllık eski bir bina olduğunu belirten Atilla Karakaya, günün ihtiyaçlarına göre tasarlanan yeni evlerindeki akıllı sistem donanımlarının hayatlarını kolaylaştırdığını anlatıyor. Ses ve ısı yalıtımı, merkezi ısınma sistemi, asansör ve bunların yanında temizlik ve yönetim hizmetleri sayesinde huzurlu bir ortamda yaşamaktan mutlu olduklarını aktaran Karakaya çifti, Türkiye ve Avrupa’nın en yüksek kayakla atlama kulelerine karşı çaylarını yudumlamanın ayrı bir keyif olduğunu söylüyor.

“DAĞ HAVASIYLA GÜNE BAŞLAMAK AYRICALIK”

Elif ve Erdoğan Gerni çifti, kirada oturdukları 25 yıllık eski konutlarından TOKİ sayesinde huzur dolu yeni yuvalarına taşındıklarını söylüyor. Palandöken Dağı eteklerinde sıcak ve güvenli evlerinde yaşamanın ayrıcalık olduğunu dile getiren Gerni çifti, sakin, huzurlu ve sessiz bir ortamda yaşamaktan memnun olduklarını aktarıyor. Gerni ailesinin küçük üyesi 11 yaşındaki Enes, kendine ait odası olduğu için çok mutlu olduğunu, ödevlerinden arta kalan zamanını kuşu Maviş ile geçirdiğini söylüyor.

Yeni evlerinde ebeveyn banyosu, asansör, akıllı uydu sistemi ve merkezi yakıt sistemi olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Elif Gerni, “Önceki evimiz küçüktü, yeni evimiz ise çok kullanışlı. Odalarımız koridora açılıyor, bence bu bir avantaj. Mantolama sistemiyle evimiz çok sıcak oluyor. Ebeveyn banyosuyla birlikte iki banyo ve tuvalet var. Bütün bunlar evimizi daha yaşanılır kılıyor. Dağ havasıyla güne başlamak ve günü sonlandırmak da ayrıcalık” diye konuşuyor.

“BURADA AİLE ORTAMI VAR”

Gülbeyi Aslankaya, üç çocuğu ve eşi Nurcan Hanım ile yeni evlerine kolay alıştıklarını anlatıyor: “Çocuklarımız için oyun parkları, spor alanları var; gözümüz arkada kalmıyor. Aile ortamı var burada. Diğer evimiz 2+1 büyüklüğündeydi, burada ise fazladan bir odamız var. Evimizin manzarası çok güzel. TOKİ’nin Palandöken’de bizler için kurduğu bu yerleşimden çok memnunuz.”

Doğunun en yüksek rakımlı ili olan Erzurum’da kış şartlarının ağır geçtiğini, neredeyse 7 aya yakın kış yaşandıklarını belirten Gülbeyi Aslankaya, “Merkezi ısınma ve mantolama sistemiyle Erzurum soğuğunu hissetmiyoruz” diyor ve ekliyor: “TOKİ’de hizmetin tek elden çıktığı, kalitede aynı standardın yakalandığı bir ortam var, bunun avantajlarını yaşıyoruz. TOKİ fikrini hayata geçirenlere ve bizlere sağladığı bu imkânlardan dolayı TOKİ’ye teşekkür ederiz.”

“KIŞI SICACIK EVİMİZDE GEÇİRECEĞİZ”

TOKİ konutu sakinlerinden Ahmet Tekman, çocuklarının evlendiğini, eşiyle baş başa kaldıklarını söylüyor.

Yazları köylerinde, kışları ise TOKİ sayesinde kavuştukları evlerinde geçirdiklerini dile getiren Tekman, “Burada ulaşım sorunumuz yok. Evler çok güzel. Her şey düşünülmüş ve yapılmış, başka ne isteyeyim ki…” diyerek TOKİ konutlarında yaşamaktan duyduğu memnuniyeti anlatıyor.

TOKİ’nin ödemede sağladığı kolaylıklar sayesinde kira öder gibi ev sahibi olduklarını aktaran Tekman, çardaklarda vakit geçirmekten hoşlandığını, camiye ise kolaylıkla ulaşabildiğini belirtiyor. Isınmada sıkıntı yaşamadıklarını söyleyen Tekman, “Gelecek kışı sıcacık evimizde geçireceğiz” diye ekliyor.

“BURADA BULUNMAMIZIN NEDENİ DAHA YAŞANILIR BİR ORTAM SAĞLAMAK”

Palandöken birinci ve ikinci bölge site müdürleri Sadullah Bor ile Mihraç Hürdoğan, konut sakinlerinin sorunlarını hızlı ve kolayca çözüme kavuşturmak ve huzurlu bir ortamda yaşamalarını sağlamak için çalıştıklarını anlatıyor. Site yöneticileri, ortak alanların bakım ve onarımı, temizliği ve güvenliği için toplam 17 blok görevlisi, iki muhasebe, iki halkla ilişkiler ve dört teknik elemanla profesyonel bir hizmet vermeye özen gösterdiklerini belirtiyor. Her blok için telefon üzerinden iletişim grubu kurduklarını ve düzenli aralıklarla toplantılar yaptıklarını söyleyen Sadullah Bor, site güvenliğine çok önem verdiklerinden söz ediyor. Sorunların giderilmesi için konut sakinleriyle bire bir görüştüklerini dile getiren Mihraç Hürdoğan ise “Burada bulunmamızın nedeni insanlara daha yaşanılır bir ortam sağlamak. Bu amaçla her gün güzel şeyler yapmanın gayreti içindeyiz” diyor.

RÖPORTAJ-FOTO: HÜMEYRA PARDELİ

TOKİ Haber
TOKİ Haber

TOKİ ile Afyonkarahisar’da yeni bir mahalle

İnsan odaklı bir yaklaşımla yatay mimari planda hayata geçirilen Afyonkarahisar İscehisar Toplu Konutları sakinleri, Mart 2019'da yerleştikleri evlerinde konforlu ve huzurlu bir yaşam sürüyor.
İnsan odaklı bir yaklaşımla yatay mimari planda hayata geçirilen Afyonkarahisar İscehisar Toplu Konutları sakinleri, Mart 2019’da yerleştikleri evlerinde konforlu ve huzurlu bir yaşam sürüyor. TOKİ’nin Afyonkarahisar’ın İscehisar ilçesinde 32 dönüm üzerine kurduğu yeni yerleşimde, dar ve orta gelirli aileler uygun ödeme koşullarıyla ev sahibi olmanın sevincini yaşıyor. 407 daireden oluşan az katlı 10 konut blokunun bulunduğu ve mahalle kültüründen esinlenilerek planlanan yerleşimde parklar, market, ticaret merkezi ve konut sakinlerinin birlikte vakit geçirebildiği sosyal alanlar yer alıyor. “EMEKLİLİĞİMİZİN KEYFİNİ ÇIKARIYORUZ” İscehisar Toplu Konutlarına yaklaşık 7 ay önce taşınan Sultan Zeybek, “Nezih bir ortamda eşimle emekliliğin keyfini çıkarıyoruz” diyor. Eskisine kıyasla daha rahat ve konforlu olan evlerinde ısınma problemi yaşamadıklarını aktaran Zeybek, konut sakinleri için oluşturulan ortak yeşil alanlarda komşularıyla birlikte hoş vakit geçirdiklerini söylüyor. Zeybek, site yönetimin disiplinli ve özenli çalışmasından da memnun olduğunu belirtiyor. “YENİ YUVAMIZ SICACIK” Dört çocuklu Keskin ailesinin babası Hasan Keskin, İscehisar’da kendine ait mobilya üretim atölyesi işletiyor. Daha önce Esentepe Mahallesi’nde ısı yalıtımı olmayan sobalı bir evde uzun yıllar kirada yaşadıklarını anlatan Keskin, sobanın derdinin çok olduğunu hem ısınma hem temizlik sorunu yaşadıklarını anlatıyor. “Yeni evimiz merkezi ısınma sistemiyle sıcacık ve tertemiz” diyen Keskin, altı kişilik bir aile olarak 3+1 büyüklükteki yeni evlerinin, donanımı, plan ve

Emlak Yönetim Genel Müdürü Karaca’dan Trabzon ziyareti

Emlak Yönetim AŞ Genel Müdürü Ayhan Karaca bölge koordinasyon toplantılarının ilkini Trabzon’da gerçekleştirdi ve sitelerde incelemelerde bulundu.
Emlak Yönetim AŞ Genel Müdürü Ayhan Karaca bölge koordinasyon toplantılarının ilkini Trabzon’da gerçekleştirdi ve sitelerde incelemelerde bulundu. Emlak Yönetim AŞ’ye bağlı site müdürleriyle yapılan toplantıda sitelerin mevcut durumu değerlendirildi ve hizmet kalitesini arttırmaya yönelik projeler değerlendirildi. Emlak Yönetim Genel Müdürü Karaca, toplantıda yaptığı konuşmada, “Ülke olarak son yıllarda yakaladığımız ekonomik, sosyal ve kültürel ivmenin de desteğiyle modern normlara sahip yeni yaşam alanlarına kavuşuyoruz. Daha nitelikli bir hayat için inşa edilen bu yeni toplu yaşam alanlarının profesyonel bir şekilde yönetilmesi, üretilen her bir proje ile birlikte daha da ehemmiyet kazanıyor. Satış sonrasında site sakinlerinin hayat kalitesini arttırmak, onlara huzurlu ve özledikleri modern hayatı sunmak toplu konut projelerinin başarısı için mühim etkenlerdir. Güncel bilgi teknoloji sistemlerini kullanan, sürdürülebilir bir yönetim tarzı ile toplu yaşam alanlarının bütün ihtiyaçlarını insan odaklı olarak ele alan bir emlak yönetim organizasyonu modern kentleşmenin istikrarlı bir şekilde gelişmesini ve mutlu bir hayatı sağlamaktadır” şeklinde konuştu. “İNSAN ODAKLI, İLKELİ VE ÖZVERİLİ OLMAMIZ ŞART” Karaca, “Site sakinlerimizin memnuniyeti bizim için önemli. Adaletli, disiplinli, ilkeli bir yönetim hizmeti vermek için gayret etmemiz gerekiyor. Bunun için de site sakinleriyle empati kurmamız, problemlerini dinlememiz, bu problemleri çözmemiz, yetki sınırlarımızı aşan problemlerde de yol göstermemiz, yardımcı olmamız, yönlendirmemiz gerekiyor. Temizlikten güvenliğe, aidat takibinden bakım

Samsun’da “Sokağım Evim Kadar Temiz” etkinliği

Samsun Canik Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından başlatılan “Sokağım Evim Kadar Temiz Olsun” projesine Emlak Yönetim AŞ'de destek verdi.
Samsun Canik Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü tarafından başlatılan “Sokağım Evim Kadar Temiz Olsun” projesine Emlak Yönetim AŞ’de destek verdi. Proje çerçevesinde site çalışanları ve site sakinleri çevre temizliği yaparken Canik Belediye Başkanı İbrahim Sandıkçı da programa katılarak bir konuşma yaptı. Başkan Sandıkçı yaptığı konuşmada, “Bu projeyle sadece sokak ve caddeler temizlenmiyor, temizlerken de kirletmemenin önemi hakkında da vatandaşlarımızı bilgilendiriyoruz. Kampanyamıza destek veren Emlak Yönetim’e de teşekkür ediyoruz” şeklinde konuştu.