Preveze Zaferi Haliç’te canlandırıldı

İletişim Başkanlığınca, Preveze Deniz Zaferi'nin 482. yıl dönümü dolayısıyla Haliç'te sinematik ses sistemi eşliğinde üç boyutlu resim (hologram) gösterisi sunuldu.

İletişim Başkanlığınca, Preveze Deniz Zaferi’nin 482. yıl dönümü dolayısıyla Haliç’te sinematik ses sistemi eşliğinde üç boyutlu resim (hologram) gösterisi sunuldu.

Haliç’te su perdesi üzerindeki Preveze Deniz Zaferi temalı hologram gösterisi 5 dakika sürdü. Cumhurbaşkanlığı ve İletişim Başkanlığı sosyal medya hesaplarından canlı yayınlanan gösteride Preveze Deniz Zaferi’nin Türk ve dünya tarihi açısından önemi anlatıldı.

Gösterinin sunumunda “Tarihimize altın harflerle yazılan deniz zaferimiz, Türkiye’nin bugün de büyük bir deniz gücü olma geleneğini sürdürmesinin en büyük kaynağıdır. İşte bu yüzden ulusal güvenliğimizi korumak, bölgeye barış ve istikrar getirmek adına su yollarındaki haklarımız için her alanda mücadeleye devam edeceğiz. Ecdadımızın miras bıraktığı bu dik duruşu bugün de sürdürmekte kararlıyız” ifadelerine de yer verildi.

TOKİ Haber
TOKİ Haber

15 Temmuz Müzesi’nde inceleme

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde yapımı devam eden 15 Temmuz Müzesi'ndeki çalışmaları inceledi.
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde yapımı devam eden 15 Temmuz Müzesi’ndeki çalışmaları inceledi. Bakan Ersoy, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, inşaat çalışmaları süren müzede incelemede bulunduğunu belirterek, “Darbe girişimi gecesi yaşananların panoramik olarak sergileneceği müze, yakın tarihimize ışık tutacak, Ankara’nın önemli yapılarından biri olacak” ifadesini kullandı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde inşaat çalışmaları devam eden 15 Temmuz Müzesi'nde incelemelerde bulunduk. Darbe girişimi gecesi yaşananların panoramik olarak sergileneceği Müze, yakın tarihimize ışık tutacak, Ankara'nın önemli yapılarından biri olacak. pic.twitter.com/W5OmFJXlhd— Mehmet Nuri Ersoy (@MehmetNuriErsoy) January 14, 2021

Salda’ya 800 bin ziyaretçi

Beyaz kumsalı ve turkuaz rengi suyu ile "Türkiye'nin Maldivleri" olarak ünlenen Salda Gölü, 2020 yılında 800 bin ziyaretçiyi ağırladı.
Beyaz kumsalı ve turkuaz rengi suyu ile “Türkiye’nin Maldivleri” olarak ünlenen Salda Gölü, 2020 yılında 800 bin ziyaretçiyi ağırladı. Burdur’un Yeşilova ilçesindeki doğa harikası Salda Gölü’ne, yeni tip koronavirüs salgınına rağmen 800 binin üzerinde ziyaretçi geldi. Salgın tedbirlerinden dolayı yaklaşık 2,5 ay kapalı tutulan ve 1 Haziran’dan itibaren ziyarete açılan Salda Gölü, yaz döneminde yoğun ziyaretçi ağırladı. Yoğun ilgiden dolayı koruma çalışmaları kapsamında 15 Ekim’den itibaren Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca Salda’nın “Beyaz Adalar” bölgesinde göle ve plaja giriş kapatılmıştı. Salda Gölü’nü 2019’da 1 milyon 400 bin kişi ziyaret etmişti.

PTT’den çevre dostu araçlar

PTT’nin çevre dostu elektrikli araçları Büyükada, Heybeliada, Burgazada ve Kınalıada olmak üzere toplam 4 adada hizmet vermeye başladı.
PTT’nin çevre dostu elektrikli araçları Büyükada, Heybeliada, Burgazada ve Kınalıada olmak üzere toplam 4 adada hizmet vermeye başladı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından yapılan açıklamaya göre PTT, doğal ve tarihi güzelliklerin yer aldığı İstanbul’un Adalar ilçesinde yenilikçi bir uygulamayı hayata geçirdi. Kurumun çevre dostu 3 tekerlekli elektrikli araçları Büyükada, Heybeliada, Burgazada ve Kınalıada’da hizmete alınırken, elektrikli bisikletle de dağıtım faaliyetlerine başlandı. Uygulama sayesinde posta gönderileri ve kargolar, nostaljik tasarıma sahip araçlarla adreslere daha hızlı ulaştırılıyor. Adalar’da yaşayanlar da çevre dostu taşıtlara büyük ilgi gösteriyorlar. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Çevre dostu elektrikli araçlarla hem karbon salınımının azaltılması hem de doğal güzelliklerin korunması hedefleniyor. Doğa ile uyumlu çevre dostu uygulamaları hayata geçirmeye devam edeceğiz” dedi.