Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi’nin temeli atıldı

Maltepe'deki Marmara Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi'nin temeli, düzenlenen törenle atıldı.
Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi’nin temeli atıldı

Maltepe’deki Marmara Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi’nin temeli, düzenlenen törenle atıldı.

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii İmamı Halil Necipoğlu’nun Kur’an tivaleti ile başlayan temel atma törenine Cumhurbaşkanı Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Kasapoğlu, TOKİ Başkanı Ömer Bulut, Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Ümit Dündar, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, 1. Ordu Komutanı Org. Musa Avsever, Milletvekilleri, YÖK Başkanı Yekta Saraç, Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar, akademisyenler, üniversite öğrencileri ve çok sayıda davetli katıldı.

“MARMARA ÜNİVERSİTESİ İÇİN BİR DÖNÜM NOKTASI”

Marmara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erol Özvar törende yaptığı konuşmada, projeye verdikleri destek dolayısıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Millî Savunma Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na teşekkür etti. Bakanlıklar ve Marmara Üniversitesi arasında imzalanan anlaşmanın 136 yıllık üniversite tarihi için bir dönüm noktası olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Özvar, temeli atılan yerleşke ile Marmara Üniversitesi’nin İstanbul’un çeşitli ilçelerine dağılmış birimlerinin tek bir çatı altında toplanacağını belirtti.

“MARMARA ÜNİVERSİTESİ BU KÜLLİYE İLE HEDEFLERİNE BİR ADIM DAHA YAKLAŞACAK”

Törende katılımcılara hitaben bir konuşma gerçekleştiren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ülkemizin en köklü eğitim kurumlarından olan Marmara Üniversitesi’nin bu yeni külliye ile çok daha güçlü hale geleceğine inanıyorum” ifadelerini kullanarak üniversitenin dünya çapında bir okul olma yolunda ilerlediğini belirtti.

İnşa edilecek külliyenin Marmara Üniversitesi’ni hedeflerine bir adım daha yaklaştıracağına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yanında inşa edilecek ilk, orta ve lise binalarıyla birlikte üniversitenin yeni bir anlam ve güç kazandıracağını ifade etti. Yerleşkenin inşa edileceği alanın önemine de değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Konumu ve mimarisiyle bu eserin üniversitemize kazandırılmasında emeği geçen ve geçecek olan herkese şimdiden teşekkür ediyorum. Tüm üniversitelerimizin yaptıkları işin ruhuna ve gereklerine uygun mekanlarda faaliyet yürütmeleri gerektiğini düşünüyoruz. Tabi burada bu devasa alanda Savunma Bakanlığımızın, Silahlı Kuvvetlerimizin bugüne kadar bir geçmişi var. Şimdi taşınarak buranın tamamıyla Marmara Üniversitesi’ne ismiyle müsemma olacak Marmara’ya hâkim bir noktada olması gerçekten buraya çok farklı bir güç katacaktır” değerlendirmelerine yer verdi.

İl Müftüsü Prof. Dr. Mehmet Emin Maşalı’nın duasıyla devam eden programda, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve protokolün butona basmasıyla Recep Tayyip Erdoğan Külliyesi’nin temeline ilk harç döküldü.