Diyarbakır’ın tarihi surları eski ihtişamına kavuşuyor

UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde yer alan Diyarbakır surlarındaki 25 burç, restorasyon çalışmalarıyla birlikte eski ihtişamına kavuşuyor.
Diyarbakır’ın tarihi surları eski ihtişamına kavuşuyor

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Diyarbakır surlarındaki 25 burç, restorasyon çalışmalarıyla birlikte eski ihtişamına kavuşuyor.

Diyarbakır’da birçok medeniyete ev sahipliği yapan tarihi Sur ilçesinde yaklaşık 5 bin 200 metrelik Diyarbakır surlarının restorasyonu için geçen yıl başlatılan çalışmalar sürdürülüyor. Restorasyon çalışmaları, Kültür ve Turizm Bakanlığının oluşturduğu Bilim Komisyonu ve uzmanlardan oluşan Danışma Kurulunca titizlikle kontrol ediliyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesince yapılan ihaleyle çalışmalarına başlanan surlardaki en görkemli, nitelikli, anıtsal burçlar olan ve üzerinde kitabe, hayvan motifleri, kesme taş silmesi bulunan Evli Beden, Yedikardeş, Selçuklu ve Nur da dahil 25 burç restore ediliyor. Restorasyonu bitme aşamasına gelen ve ışıklandırılan bazı burçlar, yakın zamanda ziyarete açılacak. Toplam 98 burçtan 73’ünün ise projeleri hazırlandı ve restorasyon yapılması için ihaleye hazır hale getirildi.

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Diyarbakır surlarında yer alan 25 burç, restorasyonla göz kamaştırıcı hale büründü. Molozlardan temizlendikten sonra yapılan restorasyon ve ışıklandırmayla burçların eski halinden eser kalmadı.