Tarihi camiyi TİKA restore etti

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te TİKA'nın restore ettiği Sultan Murat Camisi'nin açılışını yaptı.
Tarihi camiyi TİKA restore etti

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığının (TİKA) restore ettiği Sultan Murat Camisi’nin açılışını yaptı.

Kuzey Makedonya’da kültür abidelerine yönelik 24 restorasyon çalışması gerçekleştirdiklerini vurgulayan Ersoy, şu ifadeleri kullandı: “Manastır İshakiye Camii, Struga Mustafa Kebir Çelebi Camii, Kalkandelen ve Ohri hamamları bunların sadece birkaçı. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün babası Ali Rıza Efendi’nin Kuzey Makedonya’nın Kocacık köyünde bulunan ana evinin müze olarak inşası ve Atatürk’ün eğitim gördüğü Manastır Askeri İdadi’sinin tadilat ve donanımının gerçekleştirilmesi de önemli kültürel projelerimiz arasında yerini almıştır. Bugün bu güzel birlikteliğimize vesile olan Üsküp Sultan Murat Camii ve külliye içerisindeki Beyhan Sultan ve Dağıstanlı Ali Paşa türbeleriyle Saat Kulesi de kapsamlı bir restorasyona tabi tutularak ihya edilmiştir. Minaresinden minber ve mihrabına kadar her bir taşına sinmiş 6 asırlık tarihe omuz dayayan böylesi bir ecdat yadigarını yeniden ibadete açıyor olmak, bu topraklara vefa borcunun ödenmesinden doğan mutluluğu ve huzuru bizlere yaşatmaktadır.”

Bakan Ersoy, bu yapıların sadece birer tarihi eser olarak görülmemesi gerektiğini, her birinin bu topraklarda yaşamış ve yaşamakta olan insanların hafızası olduğunu vurguladı.

Konuşmaların ardından Türkiye’nin Üsküp Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Mustafa Bodur, caminin açılış duasını yaptı, ardından katılımcılar cuma namazını eda etti.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Kuzey Makedonya’daki temasları kapsamında daha sonra Kuzey Makedonya Kültür Bakanı Bisera Kostadinovska Stojçevska ile bir araya geldi. Bakanlar, “Türkiye-Kuzey Makedonya Kültürel İşbirliği Anlaşması” imzaladı.