500 yıllık cami yeniden ibadete açıldı

TİKA tarafından restore edilen Bosna Hersek'in Maglay şehrindeki tarihi Kurşunlu Camisi yeniden ibadete açıldı.
500 yıllık cami yeniden ibadete açıldı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından restorasyonu gerçekleştirilen Bosna Hersek’in Maglay şehrindeki tarihi Kurşunlu Camisi yeniden ibadete açıldı.

Bosna Hersek’te yaklaşık 23 yıldır faaliyet gösteren TİKA, bugüne kadar uyguladığı 850 proje ile iki ülke arasında köprü oluyor. Özellikle restorasyon çalışmaları ile ortak tarihi mirası yeniden ayağa kaldıran TİKA, son olarak Kalavun Yusuf Paşa Camisi olarak da bilinen Kurşunlu Camisi’ni restore etti.

1560 yılında inşa edilen tarihi cami, Bosna Hersek’te ulusal anıt olarak kabul ediliyor. 2014 yılındaki sel felaketinin ardından ortaya çıkan nem sorunu da çözülen cami, ülkedeki en güzel Osmanlı eserlerinden biri olarak gösteriliyor.

Restorasyonu tamamlanan Kurşunlu Camisi, düzenlenen törenle yeniden ibadete açıldı. Açılışta bir konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, caminin restorasyonunda emeği geçen tüm kurum ve kişilere teşekkür ederek, bu tarihi caminin daha uzun yıllar hayırlı bir şekilde ibadete vesile olması temennisinde bulundu.

Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Haldun Koç da dün Vakıflar Genel Müdürlüğünün desteğiyle yeniden inşa edilen Alaca Camisi’nin, bugün ise TİKA’nın desteğiyle restore edilen Kurşunlu Camisi’nin açıldığına dikkati çekerek, “Tüm arzu ve isteğimiz, bu birlik ve beraberlik ile hoşgörü ruhu hiçbir zaman bozulmasın.” diye konuştu.

Bosna Hersek Sivil İşleri Bakanı Adil Osmanovic ise Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan sonra Türkiye’nin eski Türkiye olmadığını vurgulayarak, “Türkiye, iyiliği yayarak tüm dünya ülkelerine sevgiyle yaklaşıyor. Boşnak halkı da iyiliğe iyilikle karşılık vermeyi bilir. Büyük insan Erdoğan’a biz de selamlarımızı gönderiyoruz.” dedi.

TİKA’nın Bosna Hersek’teki faaliyetlerinin önemine işaret eden Osmanovic, Türkiye’nin kurumları aracılığıyla Bosna Hersek’teki kültür mirasının ayağa kaldırılması için çok büyük katkılar yaptığını kaydetti. Maglay halkının 1560’tan beri şehrin sembolü olmuş Kurşunlu Camisi’nin eski görkemine kavuşmasından dolayı bugün gururlu olması gerektiğini söyleyen Osmanovic, restorasyonda katkısı olanlara teşekkür etti.

Zenica-Doboj Kantonu Başbakanı Mirza Ganic ise açılışını yaptıkları Kurşunlu Camisi’nde 50 yıl önce dedesinin görev yaptığını anlatarak, bugün burada kanton başbakanı olarak bulunmanın kendisi için özel önemi olduğunu ifade etti.

Türkçe ve Boşnakça ilahilerin de okunduğu tören, Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri Hasan Atlı’nın okuduğu Kur’an-ı Kerim ve duanın ardından kurdele kesilmesi ile tamamlandı.

Kurşunlu Camisi’nin açılışına ayrıca TİKA Başkan Vekili Serkan Kayalar, Zenica-Doboj Kantonu bakanları, yerel yöneticiler, Bosna Hersek İslam Birliği yetkilileri ile yüzlerce Maglaylı katıldı.