Reyhanlı Barajı hizmete alınıyor

Reyhanlı Barajı’nın da aralarında bulunduğu 4 tesis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılacağı törenle 3 Ekim'de hizmete alınacak.
Reyhanlı Barajı hizmete alınıyor

Reyhanlı Barajı’nın da aralarında bulunduğu 4 tesis, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılacağı törenle 3 Ekim’de hizmete alınacak.

Hatay’daki Reyhanlı Barajı tamamlanarak 10 Ocak 2020 tarihinde su tutmaya başladı. Baraj sayesinde yapılacak sulu tarım ile hem tarlalardaki verim artacak hem de yörede ürün çeşitliliği sağlanacak.

Projenin tüm üniteleri ile tamamlanması durumunda ülke ekonomisine 2020 yılı birim fiyatları ile yıllık 450 Milyon TL katkı sağlanması hedefleniyor.

Öte yandan Reyhanlı Barajı’nın ana su kaynakları arasında yer alan Afrin Çayı’ndan yıllık 21 milyon metreküp suyu Reyhanlı Barajı’na aktaracak olan, Davutlar Regülatörü ve İletim Kanalı Projesi kapsamında iletim kanalı ve regülatör inşaatı da tamamlandı. Böylelikle baraj inşaatı ile birlikte Türkiye’nin en büyük iletim kanalı da hizmete alındı. Kanal sayesinde saniyede bin 534 ton su Afrin Çayı’ndan alınarak baraj sahasına aktarılıyor.

Afrin Çayı’ndan gelen ve Reyhanlı Barajı’na aktarılan bu su ile 585 bin dekar arazi sulanarak, yaz mevsiminde Amik Ovası’nda yaşanabilecek susuzluğun önüne geçilecek. Kışın ise Amik Ovası’nda meydana gelmesi muhtemel taşkınlar engellenerek yaklaşık 200 bin dekar arazi taşkından korunacak.

DSİ tarafından yapılan açıklamada, “Reyhanlı Barajı’nın hizmete alınacağı 3 Ekim tarihinde ayrıca Hatay’da tamamlanan Afrin Çayı Davutlar Regülatörü ve Derivasyon Kanalı, Tahtaköprü Barajı Yükseltilmesi ve Hatay İçmesuyu Arıtma Tesisi projelerine de canlı bağlantı yapılacak ve Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde bu tesisler de aziz milletimizin hizmetine sunulacaktır” bilgisi verildi.