Rize-Artvin Havalimanı gelecek ay açılışa hazırlanıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Rize-Artvin Havalimanımız bitiyor, önümüzdeki ay açılışını yapacağız" dedi.
Rize-Artvin Havalimanı gelecek ay açılışa hazırlanıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Rize-Artvin Havalimanımız bitiyor, önümüzdeki ay açılışını yapacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 153. AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’ndaki konuşmasında, bir aylık aranın ardından yeniden bir araya gelmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getirerek milleti asırlık özlemlerine kavuşturmanın taahhüdünü verdiklerini belirten Erdoğan, şunları kaydetti: “Türkiye’nin son 20 yılına damgasını vuran her eserimizle her hizmetimizle her projemizle her siyasi, ekonomik, sosyal reformumuzla bu büyük gayeyi hayata geçirmek için gereken altyapıyı kurmaya çalışıyorduk. Artık fiziki kalkınma konusunda kayda değer bir eksiğimiz kalmadığını memnuniyetle ifade etmek isterim. Yarın açılışını yapacağımız 1915 Çanakkale Köprüsü’nün en önemli sembollerinden biri olacağına inandığım kalkınma hamlemizi, ihtiyacımız olan büyük katılımı destekleyecek seviyeye getirdik. İnşallah, Cumhuriyet tarihimizin, özellikle de AK Parti’mizin iktidarı döneminde eğitimde, sağlıkta, adalette, emniyette, ulaşımda, özellikle dış politikada, tarımda ve enerjide, bütün bu alanlarda şu anda özellikle de 1915 Çanakkale Köprüsü adeta bir taç mesabesindedir. İnşallah dünyanın en önemli köprülerinden biri olacak, hatta bir numarası diyebileceğim bir köprüyü böylece inşa ettik.”

RİZE-ARTVİN HAVALİMANI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, özellikle son 10 yılda terörden darbeye, ekonomik tuzaklardan siyasi çelmelere kadar maruz kaldıkları her saldırının Türkiye’yi yeniden istikrarsızlığa, güvensizliğe ve kaosa sürükleyerek, hedeflerinden uzaklaştırma amacı taşıdığını söyledi.

“Hamdolsun başaramadılar, başaramayacaklar” ifadesini kullanan Erdoğan, milletin hem elindekilerin kıymetini bildiğini hem oynanan oyunu gördüğünü ve hem de verdikleri mücadelenin gayesini kabul ve tasdik ettiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “İşte, Yavuz Selim Köprüsü’nü yaptık ona takıldılar, Osmangazi’yi yaptık ona takıldılar, Nissibi Köprüsü’nü, Şanlıurfa’dan Adıyaman’ı birbirine bağladık ona takıldılar. Çünkü akılları bu tür şeyleri kabullenemiyor, almıyor. Bütün bunlarla beraber İstanbul-İzmir arası 7-7,5 saatken onu 3 saat 15 dakikaya indirdik, havsalaları almadı, almaz. Biz bunlarla kalmadık Samsun, sınır kapısına varıncaya kadar o bölgeyi elhamdülillah, öyle tek gidiş tek geliş değil, otoyol haline getirdik ve onu da havsalaları almadı, almaz. Şimdi buradan sesleniyorum, ey ana muhalefet bak Ordu-Giresun’da denizin üzerinde bir havalimanı yaptık, haberiniz var mı? Şimdi Rize-Artvin, orada da havalimanımız bitiyor, inşallah önümüzdeki ay onun da açılışını yapacağız, haberiniz var mı?”

Türkiye’deki havalimanı sayısını 25’ten 56’ya çıkardıklarını, bunun vatandaşların uçakla Türkiye’nin istedikleri yerine kısa sürede gidebilme imkanı sağladığını belirten Erdoğan, “Bugünlere bizleri kavuşturan Rabb’ime sonsuz hamdüsenalar olsun. Döviz kurundaki, faizlerdeki, enflasyondaki dalgalanmalar yaşadığımız geçiş sürecinin bedelleridir. Biz durmadık, çalışıyoruz. ‘Efendim, işte fiyatlar, şunlar, bunlar…’ Sevgili vatandaşlarım, ekranları başında bizi izleyen vatandaşlarıma sesleniyorum, bakın durmuyoruz” dedi.

Bu yatırımları yaparken zaman zaman “yap-işlet-devret” ile adım attıklarına dikkati çeken Erdoğan, “Ama bunu da akılları almıyor, ‘ne demek o’ diyor ‘bunu bize bir açıklayın.’ Öğren de gel. Bu yüklenici firmaların kendi imkanlarıyla, yurt dışından veya kendi imkanlarıyla bütün bu yatırımı yapıp ondan sonra da yaptığımız ihaleyle ama 10 senede ama 15 senede ama 20 senede bunun bedelini devlet olarak biz kendilerine ne yapıyoruz, ödüyoruz. Devletin kasasından bir kuruş çıkmıyor. Burada yüklenici firma bunu yapıyor ve belli bir ücretle ama köprüden ama otobanlardan geçen vatandaş bedelini ödüyor. Açık mı var? Bu açığı da devlet o yüklenici firmaya ödüyor” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, süratle bu yatırımları yaparak Türkiye’yi ayağa kaldırdıklarını belirterek, bunu sadece otobanlarda, otoyollarda yapmadıklarını, 19 şehir hastanesinin bulunduğunu ve bu hastaneleri de aynı anlayışla yaptıklarını söyledi.

Çevre ve şehircilikte Türkiye’yi, deprem başta olmak üzere tabii afetlere hazırlamak için tespit ettikleri 1 milyon 700 bin binanın dönüşümünü tamamladıkları bilgisini veren Erdoğan, “Halen 350 bin konutun dönüşümünü sürdürüyoruz. Onlar daha fazlasını nasıl gerçekleştireceklerini ortaya koysunlar” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TOKİ vasıtasıyla 1 milyon 100 bin vatandaşı ev sahibi yaptıklarını söyledi. Kamu hizmetleri için 25 bin bina inşa ettiklerini, Türkiye’ye 126 millet bahçesi kazandırdıklarını anlatan Erdoğan, şöyle konuştu: “İklim değişikliğiyle mücadelede Yeşil Kalkınma Devrimi’ni ilan ederek dünyaya örnek olacak adımlar atmışız, onlar da gelsinler kendi planlarını açıklasınlar. Mesela çalışmada asgari ücreti 184 liradan 4 bin 250 liraya, en düşük emekli maaşını 66 liradan 2 bin 500 liraya, istihdam sayısını 19 milyondan 30 milyonun üzerine çıkartmışız. Onlar kendi çıtalarını göstersinler. Mesela sosyal desteklerde biz ülkemizin sosyal yardım bütçesini, tamamına yakını da nakit olmak üzere 2 milyar liradan 69 milyar liraya çıkarmışız, çocuklardan yaşlılara, kadınlardan engellilere, şehit yakınlarından gazilere kadar ülkemizde hiçbir vatandaşımızı kimsesiz bırakmayacak bir sistem kurmuşuz, onlar daha iyi ne yapacaklarını ilan etsinler. Daha yatırıma, istihdama, ihracata, büyümeye gelmedim bile. Sizlerden bu tabloyu her bir insanımıza sürekli anlatmanızı istiyorum. Gençlerimiz başta olmak üzere tüm vatandaşlarımızın AK Parti’nin kendi hayatında yaptığı değişimi ve bugünkü sorunlarını çözebilecek yegane siyasi teşekkür olduğunu görmesini ancak bu şekilde sağlayabiliriz.”