Sağanak yağış sonrası tarihi Kapalıçarşı’da inceleme

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul'daki sağanak yağış sonrası Kapalıçarşı'da incelemelerde bulundu.
Sağanak yağış sonrası tarihi Kapalıçarşı’da inceleme

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, İstanbul’daki sağanak yağış sonrası Kapalıçarşı’da incelemelerde bulundu.

Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan’ın da yer aldığı incelemelerin ardından basın mensuplarına açıklamada bulunan Bakan Ersoy, “Kapalıçarşı turizm açısından bizim göz bebeğimiz olan önemli noktalardan biri. Hem çok önemli bir kültür varlığımız hem de çok önemli bir tescil yapımız” diye konuştu.

İstanbul Valiliği tarafından geçen sene yapılan çalışma sayesinde Kapalıçarşı’nın baştan sona yenilendiğini anımsatan Bakan Ersoy, şunları kaydetti: “Bugün iyi de bir test geçirmiş oldu. Çatıdan herhangi bir sızma olmadı, çatıda başarılı bir şekilde toplanan su giderlerle ana kanalizasyona aktarıldı. Ana kanalizasyon giderlerinin bu iklim şartlarına bu yağmur oranlarına göre, tabii kaç yüz yıl önce yapılmış olan bir yapı, uygun olmaması sebebiyle taşıyamıyor. Taşıyamadığı için giderlerden geri tepiyor ve tekrar çatıdan açık camlardan içeri sızma oluyor. Çatı başarıyla aktardığı için sadece birkaç noktada sızma olmuş.”

“GEREKLİ ÖNLEMLERİ ALACAĞIZ”

Yetkililerle birlikte Kapalıçarşı’da inceleme yaptıklarını belirten Bakan Ersoy, “Giderlerden akan suyun başarılı bir şekilde yeni iklim şartlarına uygun bir şekilde aktarılabileceği altyapıyla ilgili gerekli hazırlık çalışmalarını yapıp, bir daha böyle bir olay yaşanmaması için gerekli önlemleri alacağız” şeklinde konuştu.

İstanbul’un tarihi noktalarında yağmurdan etkilenen tarihi eserlerle ilgili yapılan çalışmalara ilişkin bilgi veren Bakan Ersoy, “Bakanlığımıza bağlı Kültür Varlıkları ve Vakıflar Genel Müdürlüğümüze ait olanlarla ilgili tespit çalışması yapıyoruz. Bunlarla ilgili altyapıda ne tür yatırım ve değişiklikler yapılması gerekiyorsa yeni iklim şartlarına göre o çalışmaları hem Bakanlığımız hem de Vakıflar Genel Müdürlüğümüz ile beraber belediyelerimizin de desteğini alarak yürüteceğiz” değerlendirmesinde bulundu.

Bakan Ersoy, “Bu tek başına bakanlığın yapması gereken bir iş değil, hem büyükşehir hem ilçe belediyeleri, ortak bir çalışma yapılması gerekiyor. Biz kendimizle ilgili sorumlulukları ilk gün olarak tespitlerini yapacağız. Sonrasında da gerekli yapısal düzenlemeleri yaparak bir daha tekrarlandığında böyle bir senaryo ile karşılaşmamak için ne gerekiyorsa yapacağız” diye konuştu.

Kapalıçarşı esnafına geçmiş olsun dileklerini ileten Bakan Ersoy, şunları ekledi: “Çarşı şu an atlattı aslında yağmur yağmadan önceki eski trafiğine döndü. Ama önemli olan bir daha yaşanmaması için gerekli önlemleri almak. Altyapıyla ilgili birkaç takviye gerekiyor, o takviyeleri de hızlı bir şekilde bu sene içinde alırsak, çarşı bundan sonraki yağmura daha hazırlıklı bir şekilde girer diye umuyoruz.”

Açıklamanın ardından yönetim ofisinde yetkililerle toplantı yapan Bakan Ersoy, ardından Kapalıçarşı esnafının sorunlarını dinledi.

Esnaf, sağanak yağış sonrasında yapılan çalışmalar ve turizm polisi uygulamasıyla ilgili Bakan Ersoy’a teşekkürlerini iletti.