Sakarya’da mavi ve yeşille iç içe bir yaşam

Doğayla iç içe bir ortamda yatay mimari yaklaşımla tasarlanan ve yöresel mimariden izler taşıyan Sakarya Kocaali Caferiye Toplu Konutları, sakinlerine ayrıcalıklı bir yaşam sunuyor.

Doğayla iç içe bir ortamda yatay mimari yaklaşımla tasarlanan ve yöresel mimariden izler taşıyan Sakarya Kocaali Caferiye Toplu Konutları, sakinlerine ayrıcalıklı bir yaşam sunuyor.

Yerleşim noktaları Melen Barajı projesi kapsamına alınan ve bu doğrultuda konut ihtiyacı oluşan vatandaşlar için TOKİ tarafından Kocaali Ortaköy Mahallesi’nde kurulan yeni yerleşim, az katlı konutları, yeşille mavinin iç içe yaşandığı doğasıyla dikkat çekiyor. Yeni yerleşim, Sakarya ve Melen Nehri arasında bereketli toprakların bulunduğu bölgeye değer katıyor.

“BANA SADECE ANNEMİN VE ÇİÇEKLERİMİN BAKIMI KALIYOR”

Caferiye Toplu Konutlarının ilk sakinlerinden Nurten Kefli, 91 yaşındaki annesiyle birlikte yaşıyor. Önceleri site hayatına uyum sağlamakta zorlandıklarını ancak eski tanıdıkları, yakın komşuluk ilişkileri ve kendi memleketlerinde yaşamanın verdiği huzurla konut bölgesine hızla adapte olduklarını söylüyor. “Burada yaşam çok rahat ve konforlu” diyen Kefli, şöyle devam ediyor: “İlk defa kaloriferli bir evim oldu. Çöpüm kapımdan alınıyor, binaların ve çevrenin bakımı, temizliği yapılıyor. Bana sadece çiçeklerimin ve annemin bakımı kalıyor.” Taksitlerini zorlanmadan ödediklerini dile getiren Kefli, emeği geçen herkese teşekkür ediyor.

“ON MİSLİ PARA VERSELER VERMEM BURAYI”

Kıbrıs gazisi İlyas Ceylan da evini baraj havzasında bırakanlardan. Eskiden ava geldiği yerleşim bölgesini çok iyi bildiğini anlatan Ceylan, eşiyle birlikte yeni evlerinde huzur içinde yaşadıklarını söylüyor. Eşi Havva Ceylan ise müstakil bahçelerinin önüne yaptığı hobi bahçesini güzelleştirme çabasında, “Her şey ekiyorum buraya. Siz asıl burayı bir ay sonra görün” diyor.

“Ödediğim paranın on mislini verseler bile vermem burayı kimseye. Çok yer gezdim, alternatif yaşam alanları aradım ancak bizim için burası gibi bir yer yok” diyen İlyas Ceylan, “Doğma büyüme bu memleketliyiz, burası olmasaydı nerelere savrulurduk kim bilir. Memleketimizden kopmadan daha güzel bir yaşama kavuştuk” diye ifade ediyor.

“DOKTORUMUN TAVSİYE ETTİĞİ HAYAT BURADAYMIŞ”

Erdoğan Akıllı, kendi deyimiyle kırk yıl İstanbul’un kahrını çektikten sonra sağlığını elinden alan bu metropole kızıp Kocaali’ye gelmiş. Bunun pek kolay olmadığını, başka şehirlerde yaşadıktan sonra bölgeyi bulduğunu anlatan Akıllı, şimdilerde kendisinin aslında buralara ait olduğunu söylüyor. Eşinin âdeta botanik bahçeye çevirdiği balkonunun deniz manzarasını anlatan Akıllı, yosun kokusunun, çam ormanlarından gelen bol oksijenli temiz havanın ve yürüme mesafesindeki sahilde yaptığı yürüyüşlerin kendisine ilaç gibi geldiğini, ömrünün kalan kısmını burada geçirmek istediğini ifade ediyor.

“Burada yaşamanın avantajlarından birisi de İstanbul’a iki saat mesafede olmamız” diyen Akıllı, şöyle devam ediyor: “Bu sayede çocuklarımızı, torunlarımızı sık görüyoruz. Hem onlar da çok seviyor burayı. Her fırsatta soluğu burada alıyorlar, dönmek istemiyorlar.”

SİTENİN EN ŞANSLISI ÇOCUKLAR

İstanbul Bostancı’dan Kocaali’ye yerleşen Emeksiz ailesinin annesi anaokulu öğretmeni Ferda Emeksiz, bir doğa aşığı olduğunu, doğa ve deniz sevgisinden dolayı oğlunun adını Deniz koyduğunu anlatıyor. “İstanbul’dan çıktıktan sonra Sakarya dahil olmak üzere farklı yerlerde ikamet ettik. 12 yıl boyunca meğer burayı aramışız” diyen Emeksiz, denize 200 metre mesafedeki sakin ve doğayla iç içe olan yerleşimin, çocuğunun gelişimine büyük katkısı olduğunu söylüyor. Site içinde çocukların, aileleri olmadan serbestçe ve güvenle oynayabildiğini, her gün dezenfekte edilen parklarda gönüllerince eğlendiğini, yazları aileleriyle denizin tadını çıkardığını söyleyen Emeksiz, “Çocuklar şüphesiz sitenin en şanslı bireyleri” diye ekliyor.

Site Müdürü
Muhammet Salih Can Sayıcı

“MODERN DEĞERLERE SAHİP BİR YAŞAM SUNMAK İÇİN ÇALIŞIYORUZ”

Sakarya Caferiye Toplu Konutlarında salgın tedbirlerinin uygulanmasında ilk günden itibaren titiz davrandıklarını belirten Site Müdürü Muhammet Salih Can Sayıcı, özellikle ortak kullanım alanları olan asansörler, bina giriş kapıları, koridorlar ve çocuk oyun parklarının günde iki kez site personelleri tarafından dezenfekte edildiğini söylüyor.

Sayıcı, 448 konut, 36 bloktan oluşan yerleşimde modern bir yaşam sunmak için blok sözcüleriyle toplantılar yaptıklarını, blok görevlileri ve teknik personelle çözüm ve memnuniyet odaklı çalıştıklarını anlatıyor: “Sitemiz içinde yapılacak bir çok işi kendimiz yapıyoruz; fidan dikimleri ve budaması, çim biçmesi ve bakımı, çevre düzenlemesi, peyzaj gibi hizmetleri aksatmadan yaparak sakinlerimize temiz ve düzenli ortak alanlar ile aynı zamanda estetik bir görsel ziyafet de sunuyoruz.”

İlgili Konular:
TOKİ Haber
TOKİ Haber

Emlak Yönetim Genel Müdürü Karaca’dan Manisa’da site ziyareti

Emlak Yönetim Genel Müdürü Ayhan Karaca, Emlak Yönetim AŞ’ye bağlı Manisa Yunusemre Akgedik Sitesi’ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu.
Emlak Yönetim Genel Müdürü Ayhan Karaca, Emlak Yönetim AŞ’ye bağlı Manisa Yunusemre Akgedik Sitesi’ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu. Site yönetimi çalışanlarından sitenin durumu hakkında bilgi alan Karaca, site çalışanlarına verdiği mesajda “Site sakinlerimizin memnuniyeti bizim için önemli. Adaletli, disiplinli, ilkeli bir yönetim hizmeti vermek için gayret etmemiz gerekiyor. Bunun için de site sakinleriyle empati kurmamız, problemleri dinlememiz, bu problemleri çözmemiz, yol göstermemiz, yardımcı olmamız gerekiyor. Temizlikten güvenliğe, aidat takibinden bakım-onarım çalışmalarına kadar bütün çalışmaların titizlikle yürütülmesi, dolayısıyla site sakinlerimizin huzurlu bir ortamda yaşaması için üzerimize düşen vazifeyi hakkıyla yerine getirmemiz gerekiyor” şeklinde konuştu. Emlak Yönetim Genel Müdürü Ayhan Karaca, Emlak Yönetim AŞ'ye bağlı Manisa Yunusemre Akgedik Sitesi'ni ziyaret ederek incelemelerde bulundu.Haberin Devamı: https://t.co/Df7fXShxGI pic.twitter.com/q80EILzwHq— Emlak Yönetim A.Ş. (@EmlakYonetim) June 8, 2020

Emlak Yönetim’den 10 yılını dolduran personellere teşekkür belgesi

Emlak Yönetim AŞ Genel Müdürlük ve bağlı sitelerde 10 yılını dolduran personellere teşekkür belgesi verildi.
Emlak Yönetim AŞ Genel Müdürlük ve bağlı sitelerde 10 yılını dolduran personellere teşekkür belgesi verildi. Şirket bünyesinde uzun yıllar görev yapan çalışanlar unutulmadı. Emlak Yönetim Genel Müdürü Ayhan Karaca tarafından 10 yılını dolduran personellere özverili çalışmalarından dolayı teşekkür belgesi verildi. Karaca, yaptığı açıklamada, “Emlak Yönetim olarak değerlerimize her şartta bağlı kalarak 11 yıllık köklü bir geçmişe sahip olduk. 11 yıllık itibarımız kalite üzerine inşa edildi. Bundan sonra da hiç durmaksızın çalışmak en vazgeçilmez ilkemiz olacaktır. Hep birlikte başarılarla daha uzun bir çalışma hayatı diliyorum. Emeği geçen personellerimize bundan sonraki hayatlarında sağlık, başarı ve mutluluklar dilerim” şeklinde konuştu. Emlak Yönetim AŞ’de 10 yılını dolduran personellerimize teşekkür belgesi verildi. https://t.co/AeB1wUDujP pic.twitter.com/lNxtfFIqNv— Emlak Yönetim A.Ş. (@EmlakYonetim) June 5, 2020

Parklar dezenfekte edildi, çocuklar dışarı çıktı

Koronavirüs salgını sebebiyle 20 yaş altı için uygulanan sokağa çıkma yasağının ardından bugün 0-14 yaş grubuna 4 saatliğine sokağa çıkma izni verildi.
Koronavirüs salgını sebebiyle 20 yaş altı için uygulanan sokağa çıkma yasağının ardından bugün 0-14 yaş grubuna 4 saatliğine sokağa çıkma izni verildi. Saat 11.00’de başlayan izin 15.00 itibarıyla sona erdi. Çocuklar dışarı çıkmadan Emlak Yönetim’e bağlı site yönetimleri tarafından bazı tedbirler alındı. Site yönetimleri açık hava alanları ve parklarda bulunan ortam kullanım noktaları, çardaklar, oturma bankları ve bütün oyun gruplarının tamamında dezenfeksiyon çalışması yürüttü. Site personeli ayrıca parklarda oynayan çocuklara maske dağıttı ve sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uymaları konusunda uyarılarda bulundu. Parklar dezenfekte edildi, çocuklar dışarı çıktı.Haberin Devamı: https://t.co/asJIardMK7 pic.twitter.com/EEaWhwLl5q— Emlak Yönetim A.Ş. (@EmlakYonetim) May 13, 2020