Şanlıurfa’da 897 afet konutunun temeli törenle atıldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şanlıurfa’da 18 Mart Çanakkale Caddesi'nde düzenlenen 897 afet konutu temel atma ve 659 konut ile 61 dükkânın anahtar teslim törenlerine katıldı.
Şanlıurfa’da 897 afet konutunun temeli törenle atıldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Şanlıurfa’da 18 Mart Çanakkale Caddesi’nde düzenlenen 897 afet konutu temel atma ve 659 konut ile 61 dükkânın anahtar teslim törenlerine katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada yaptığı konuşmada, tören alanındaki katılımın muhteşem olduğunu belirterek, caddelerdeki yoğun ilgi nedeniyle havaalanından yaklaşık bir saatte tören alanına gelebildiklerini söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 6 Şubat’ta ülkenin tarihinin en geniş alanında yaşadığı şiddetli depremlerle sarsıldığını anımsattı. Asıl büyük yıkımın depremin merkezi Kahramanmaraş ile Hatay, Malatya ve Adıyaman illeri ayrıca Gaziantep’in iki ilçesinde yaşandığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Bu depremlerden etkilenen şehirlerden birisi de Şanlıurfa idi. Tespitlere göre Şanlıurfamızda 12 bin 728 binadaki 22 bin 464 bağımsız bölüm kullanılamaz hâle geldi. Bölge genelinde ise bu rakamlar 311 bin binadaki 872 bin bölüme ulaşıyor. Deprem haberini alır almaz devleti ve milletiyle tüm imkânlarımızı bu bölgeye taşıdık. Arama kurtarma faaliyetleri, gıdadan giyeceğe ve barınmaya kadar acil yardım ihtiyaçları, enkaz kaldırma çalışmaları derken kalıcı konutların yapım safhasına da geldik.”

Depremde hayatını kaybeden 50 bin üzerindeki vatandaşa bir kez daha rahmet, yakınlarına sabırlar dileyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yaşadığımız coğrafyanın güzelliklerinden istifade ettiğimiz gibi deprem ve sel gibi külfetlerine de katlanmak durumundayız. Nitekim Şanlıurfa, depremin ardından bir de sel felaketiyle imtihan oldu. Sel felaketinde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza da Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı niyaz ediyorum” dedi.

Kahramanmaraş merkezli depremlerde ölenleri geri getirmenin mümkün olmadığını ama afetlerin yaralarını sarmanın, kayıpları telafi etmenin, boyunlarının borcu olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremin ardından başlattıkları çalışmalarla şimdiden kalıcı konutların inşaatlarının yükselmeye başladığını söyledi.

“650 BİN YENİ KONUT YAPARAK, DEPREM BÖLGELERİMİZİ AYAĞA KALDIRACAĞIZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 319 bini bir yıl içinde teslim edilecek şekilde 650 bin yeni konut yapıp, deprem bölgelerini ayağa kaldıracaklarını ifade ederek, “Hatta bayramda, inşası tamamlanan ilk köy evlerimizin hak sahiplerine teslimini gerçekleştireceğiz. Dünyada bu çaplı bir felaketin üzerinden sadece 2,5 ay geçtikten sonra vatandaşlarını yuvalarına kavuşturmaya başlayabilecek başka bir devlet yok. Başka bir yönetim de yok” diye konuştu.

“Çünkü biz bu milleti seviyoruz. Çünkü bu millete aşkla bağlıyız. Çünkü biz bu millete hizmet etmeyi şereflerin en büyüğü olarak görüyoruz. Çünkü biz bu milletin derdiyle dertlenmeyi, her meselesine çözüm bulmayı hayatımızın merkezine koyuyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti: “Bu hissiyat ve şevkle 21 yılda ülkemize asırlık demokrasi ve kalkınma atılımları kazandırdık. Bu sayede yaşanan tüm felaketlerin izlerini rekor sürede silmeyi başardık. Bu anlayışla bilim insanlarınca ‘asrın felaketi’, yaşayanlar tarafından ‘küçük kıyamet’ olarak tarif edilen deprem yükünün altında kalmadık. Depremde yıkılan şehirlerimizi ayağa kaldırırken, sadece konut yapmakla da kalmıyoruz. Okuluyla, hastanesiyle, altyapısıyla, parkıyla, iş yerleriyle adeta yeni şehirler inşa ediyoruz. Bu kapsamda Şanlıurfa’mızda da 8 bini konut, 3 bini köy evi olmak üzere, 11 bin ev yaparak, depremzedelerimizi yeni yuvalarına kavuşturacağız. Şehirlerdeki konutları zemin artı üç veya dört kat, köy evlerini ise ahırı, bahçesi ve diğer kısımlarıyla tek kat olarak yapıyoruz. Her gün binlerce yeni konutun sözleşmesi yapılıyor, inşasına başlanıyor. Biz de deprem şehirlerimize yaptığımız ziyaretlerde yeni konut projelerimizin temellerini atıyor, daha önce tamamlananların da anahtarlarını teslim ediyoruz.”

Bugün Şanlıurfa’da Birecik ve Eyyübiye ilçelerindeki yaklaşık 900 deprem konutunun temelini atacaklarını, 659 konut ve 61 dükkânın da açılışını gerçekleştireceklerini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremden sonraki beşinci günde Şanlıurfa’ya gelerek durumu yerinde gördüğünü, şimdi konutların temel atılması dolayısıyla Şanlıurfa’da olduğunu söyledi.

“BÖLÜNMÜŞ YOL UZUNLUĞUNU 604 KİLOMETREYE ÇIKARDIK”

Şanlıurfa’ya son 20 yılda güncel rakamlarla 138 milyar lira tutarında kamu yatırımı yaptıklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “Bu muhalefetin acaba, yaptığı, bu noktada bir şey var mı? Bay bay Kemal’in Ankara Büyükşehir, İstanbul Büyükşehir, İzmir Büyükşehir. Ne yaptınız buralarda? Yapamazlar. Bunların böyle bir derdi yok, böyle bir aşkı yok. Sadece eğitimde 13 bin 779 yeni derslik inşa ettik, üniversitemizi de büyüttük. Gençlik ve Sporda yükseköğrenim yurt yatak kapasitemizi 4 bin 778’e çıkardık. Biri 30 bin seyirci kapasiteli stadyum olmak üzere 73 spor tesisi yaptık. Sosyal yardımlarda Şanlıurfalı ihtiyaç sahibi vatandaşlarımıza, 22 milyar lira tutarında kaynak aktardık. Sağlıkta toplam 1970 yataklı 17 hastaneden oluşan 125 sağlık tesisini hizmete açtık. 1700 yataklı şehir hastanemizin inşaatı da sürüyor.

Ulaştırmada 29 kilometreden devraldığımız bölünmüş yol uzunluğunu 604 kilometreye çıkardık. Ülkemizin en iftihar verici eserlerinden biri olan Şanlıurfa Nissibi Köprüsü’nü bölgemize kim kazandırdı? GAP Havalimanı ortada, Keban Baraj Gölü’nde yolcu ve araç taşımacılığı için iki feribot imal ederek kullanıma açtık. Tarım ve Orman’da beş baraj, dört gölet, dört içme suyu tesisi, 40 sulama tesisi, 33 arazi toplulaştırma projesi, 21 taşkın koruma tesisi ve bir hidroelektrik santrali inşa ettik.”

“ŞANLIURFALI ÇİFTÇİLERİMİZE 18 MİLYAR LİRA TUTARINDA TARIMSAL DESTEK VERDİK”

Şanlıurfa’da yaklaşık 3,5 milyon dekar zirai araziyi sulamaya açarak çiftçilere yıllık yaklaşık 10 milyar liralık zirai gelir artışı sağladıklarını ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Şanlıurfalı çiftçilere toplam 18 milyar lira tutarında tarımsal destek verdiklerini kaydetti.

Sanayi ve teknoloji alanında dört yeni organize sanayi bölgesi, bir teknokent ile bir araştırma geliştirme merkezi kurduklarını anlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, iktidara geldiklerinde 85 bin olan Şanlıurfa’daki aktif sigortalı sayısının bugün 321 bine ulaştığını bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, enerji alanında yaptıkları yatırımları anlatarak, “Şanlıurfa ve 11 ilçemize doğal gazı getirdik. Bozova ve Suruç’u da inşallah yakında doğal gaza kavuşturacağız” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, eser ve hizmetlerin ülke ve millete hayırlı olmasını diledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından Şanlıurfa’da yapımı tamamlanan konut ve dükkânların anahtar teslimini yaptı. Yapılan duanın ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, beraberindekilerle butona basarak, konutların temelini attı.