Şanlıurfa’nın tarihi mağaraları gün yüzüne çıkarılıyor

Şanlıurfa'da Kızılkoyun mağaralarını gün yüzüne çıkarmak ve bölgede eskiyen binaları kamulaştırmak için 35 yapının yıkım çalışmaları devam ediyor.
Şanlıurfa’nın tarihi mağaraları gün yüzüne çıkarılıyor

Şanlıurfa’da Kızılkoyun mağaralarını gün yüzüne çıkarmak ve bölgede eskiyen binaları kamulaştırmak için 35 yapının yıkım çalışmaları devam ediyor.

Tarihi değerleri gün yüzüne çıkartarak turizme kazandırmayı ve görüntü kirliliğinin önüne geçmeyi hedefleyen Büyükşehir Belediyesi, kale bölgesindeki kamulaştırma çalışmalarının ardından Haleplibahçe havzasında bulunan Kızılkoyun mağaralarının 3. etap uygulaması çerçevesinde 35 yapının yıkım çalışmalarına devam ediyor.

Alanda incelemelerde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Şanlıurfa’nın turizmde hak ettiği yere gelebilmesi için çalışmalar sürdürdüklerini belirtti. Beyazgül, “Kızılkoyun Nekropol alanında kalan eski yapılarımızın yıkım çalışmalarına başladık. Bizler burada yaşayan vatandaşlarımızın evlerinin bedelini vererek 2 milyon 550 bin liralık kamulaştırma yaptık. İnşallah bu yapıları yıkarak tarihi mekânın devamı olarak açacağız. Memleketimiz için hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.

Eyyübiye Kaymakamı Adem Ünal da “Uzun zamandır beklediğimiz ameliyat gerçekleşiyor. Halil-Ur Rahman gölünün arka tarafındaki yıkılması gereken yapılar yıkılmaya başlandı. Bugün de Kızılkoyun mağaraları olarak bildiğimiz alanda yıkım çalışmaları yapılıyor. Şanlıurfa’nın ismine yakışır bir şekilde mekânlar oluşturulacak ve gelen misafirler için daha güzel görüntüler olacaktır” dedi.