Sapanca’da yeni bir yerleşim

Sakarya'da kentsel dönüşüm kapsamında hayata geçirilerek gecekondu bölgesini cazibe merkezi hâline getiren Sapanca Toplu Konutları, sakinlerine sağlıklı ve güvenli bir yaşam sunuyor.
Sapanca’da yeni bir yerleşim

Sakarya’da kentsel dönüşüm kapsamında hayata geçirilerek gecekondu bölgesini cazibe merkezi hâline getiren Sapanca Toplu Konutları, sakinlerine sağlıklı ve güvenli bir yaşam sunuyor.

Sakarya Sapanca’da kentsel dönüşüm projesi kapsamında kurulan yeni yerleşim, şehrin yoğunluğundan uzakta az katlı konutları, konut sakinlerinin ihtiyaçlarını karşılayan sosyal donatıları ve sıcak komşuluk ilişkileriyle bölgeye değer kazandırıyor. 49 blok, 618 konut ve 28 dükkânın bulunduğu yaşam alanı, merkeze yakınlığı, temiz çevresi ve yapı kalitesiyle bölge sakinlerinin beğenisini topluyor.

“SAKİN BİR YAŞAM SÜRÜYORUZ”

Sapanca TOKİ Konutlarına yaklaşık 1 yıl önce taşınan 74 yaşındaki emekli Ahmet Yıldız, eşiyle birlikte yaşıyor. Daha önce İstanbul’da Anadolu yakasında yaşadıklarını söyleyen Yıldız, Sapanca’daki yeni yerleşimden duyduğu memnuniyeti anlatıyor: “Kentsel dönüşüme girmeden önce buralar gecekondu bölgesiydi. Dönüşümle yerleşim alanı daha güzel bir çehreye kavuştu.”

Sapanca TOKİ Konutlarında trafik, stres ve gürültüden uzak, sakin bir yaşam sürdüklerini söyleyen Yıldız, “Güvenli bir ortam var burada, herkes birbirini tanıyor, kapıyı açık bırakabiliyoruz. Huzurluyuz” diye konuşuyor.

Yaşlılığa bağlı zaman zaman sağlık sorunları yaşadığını dile getiren Yıldız, böyle zamanlarda komşuların ve site yönetiminin kendisine yardımcı olduğunu belirtiyor.

“SICAK BİR YUVA”

Kabataş ailesi önceki evlerine göre lüks olarak değerlendirdikleri 3+1 büyüklüğündeki yeni konutlarından çok memnun olduklarını söylüyor: “Genişçe bir balkonumuz var. Evimiz her iki cepheye de bakıyor; gün doğarken de batarken de güneş içeride. Televizyon ve internet kullanımında alt yapıdan kaynaklı sıkıntılar yaşamıyoruz. Dairemize asansörle rahatça ulaşabiliyoruz…”

Kullanışlı ve modern bir evde yaşamanın yaşam kalitesini de etkilediğini söyleyen Hatice Kabataş, “Sıcak bir yuva tanımlaması burada tam anlamıyla karşılığını buluyor” diye konuşuyor.

Komşularıyla dostane ilişkiler kurduklarını, site bahçesindeki çardaklarda sohbet edip güzel zaman geçirdiklerini söyleyen Bilal Kabataş, site yönetiminin ortak alanların temizliği, bakımı ve güvenliğinde hassas davrandığını ve bu durumdan oldukça memnun olduklarını aktarıyor.

“EVİMİZ BOL GÜNEŞ ALIYOR”

Adağ ailesi, çocuklarının güvenle bahçesinde oynayabildiği bir yerde yaşadıkları için çok şanslı olduklarını ifade ediyor. Temiz, yeşil ve bakımlı ortak alanların boş zamanları değerlendirmek ve eş dostla bir araya gelip sosyalleşmeye imkân tanıyacak şekilde çok iyi planlandığını dile getiren Kenan Adağ, “TOKİ sayesinde güzel bir ev ve samimi komşularımız oldu” diyor.

Beş kişilik nüfusuyla 120 metrekare büyüklüğündeki yeni evlerinde rahat ve kaliteli vakit geçirdiklerini söyleyen anne Gürcü Adağ, odaların ve balkonun geniş olduğunu, evlerinin bol güneş aldığını ve çocukların kendilerine ait odaları olmasından duyduğu memnuniyeti dile getiriyor.

“ÇOK GÜZEL BİR MUTFAĞIM VAR”

Daha önce müstakil bir evde oturan Candan çifti, yatırım amacıyla aldıkları konutlarını çok beğenince burada yaşamaya karar vermiş. Apartman kültürüne alışmaya çalıştıklarını söyleyen Resul Candan, “Yeni ailelerle tanıştık, komşuluklarımız başladı. Çok keyifli bir ortam oldu bizim için” diyor. Konutlarının hastane ve camiye yürüme mesafesinde olduğunu, otobüsle 10 dakikada çarşıya indiklerini aktaran Candan, konut alanında çeşitli ihtiyaçların karşılanabileceği dükkânların olduğunu anlatıyor. Evin hemen yanındaki çocuk parkında kızları Beren’in, gözlerinin önünde oynadığını söyleyen anne Başak Candan, yeni yuvalarının aydınlık ve ferah olduğunu anlatıyor: “Evimiz çok geniş, kızımla beraber koşup oynayabiliyoruz. Rutubet yok. Camlar kaliteli, ısı yalıtımı var; doğal gaz için çok ödeme yapmıyoruz. Çok güzel bir mutfağım var, akşama kadar yemek yapsam sıkılmam.”

“ÇÖZÜM ODAKLI ÇALIŞIYORUZ”

Gecekondu bölgesinin dönüştürülmesiyle kurulan yeni yerleşimde kaliteli, güvenli ve konforlu bir yaşamın sağlanması için 10 kişilik ekiple titiz bir şekilde çalıştıklarını söyleyen Site Müdürü Seyfettin İlçe, ortak alanların temizliği, bakım ve onarımıyla ilgilendiklerini, 3’er aylık periyotlarla düzenlenen blok toplantılarıyla konut sakinlerinin sorunlarına çözümler ürettiklerini anlatıyor. Çözüm odaklı çalışarak hizmet kalitesini artırmayı hedeflediklerini dile getiren İlçe, 49 blok, 618 konut ve market, eczane, terzi, kuru temizleme gibi 28 dükkânın bulunduğu yerleşimin, yatay mimarisi, şehir merkezine, sahile, camiye, okullara ve hastaneye yakınlığı, güvenli ve sakin ortamıyla büyük beğeni topladığını anlatıyor.

TOKİ Haber Dergisi