“Şehirlerimizi engelsiz hale getirmek için belediyelerimizle çalışıyoruz”

Bakan Kurum, "Şehirlerimizi engelsiz hale getirip engelli vatandaşlarımızın şehirde mutlu, huzurlu şekilde yaşamasını temin etmek için belediyelerimizle birlikte çalışıyoruz" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Şehirlerimizi engelsiz hale getirip engelli vatandaşlarımızın şehirde mutlu, huzurlu şekilde yaşamasını temin etmek için belediyelerimizle birlikte çalışıyoruz” dedi.

Bakan Kurum, AK Parti Konya İl Başkanlığında düzenlenen programda, videokonferans yöntemiyle AK Parti Konya teşkilatıyla bayramlaştı. Herkesin Kurban Bayramı’nı kutlayan Kurum, “Bu bayramda belki çok fazla beraber olamadık ama inşallah bu günler de geçecektir. İnşallah Konya’mız her zaman olduğu gibi o birlik ve beraberliği, tek vücut olmayı hem Türkiye’ye hem dünyaya gösterecektir” diye konuştu.

Konya’da arife ve Kurban Bayramı’nın birinci günü çeşitli incelemelerde bulunduklarını anlatan Kurum, bugün de ilçe ziyaretleri yapacağını söyledi.

Kurum, Türkiye’de yaklaşık 8 milyon engelli vatandaş olduğunu hatırlatarak, şunları kaydetti: “Biz şehirlerimizi engelsiz hale getirip engelli vatandaşlarımızın şehirde mutlu, huzurlu şekilde yaşamasını temin etmek için belediyelerimizle birlikte çalışıyoruz. Bedensel engelli Ertan kardeşimize uğradık, hakikaten tam bir Konyalı olmuş. Aslen İstanbullu, Kasımpaşalı ancak burada bir Konyalı gibi duruş sergileyen, Konya’yı çok seven bir kardeşimiz. Şehit ailemize gittik. Şehit ailemiz, vakur duruşuyla ülke için, bayrak için, vatanımız için şehit olmuş evlatlarının acısını yaşıyorlar. Biz de acılarına ortak olduk. Kadınhanı ve Akşehir ilçelerimize ziyarette bulunduk. Oralarda da hem Akşehir hem Kadınhanı için projelerimizi gördük.”

İlçelerde de restorasyon ve kentsel dönüşüm çalışmalarının devam ettiğini anlatan Kurum, Bakanlık olarak her türlü desteği vermeye devam edeceklerini söyledi.

Kurum, bugün de ilçe ziyaretlerine devam edeceğini dile getirerek, şöyle devam etti: “Konya’mızı geleceğe taşımak adına Konya’mızın 2023’ünü, 2053’ünü, 2071’ini planlayacak ve o plan doğrultusunda çalışmalarını yapacak projeleri ortaya koymak istiyoruz. Amacımız, hedefimiz bu süreçte hoş bir seda bırakmak, milletimizi mutlu etmek ve onların gönüllerini almaktır. Bu çerçevede çalışmalarımızı yapıyoruz, ziyaretlerimizi yapıyoruz. Konya Selçuklu’da başkentlik yapmış kadim bir şehrimiz ve her zaman liderimizin, Cumhurbaşkanımızın arkasında durdular, örnek bir duruş sergilediler. Ben bir Konyalı olmaktan şeref duyuyorum, onur duyuyorum. Konyalı hemşehrilerimize de layık olabilmek adına da teşkilatlarımızla gece gündüz çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz.”

AK Parti’nin 19. kuruluş yıldönümünün yaklaştığını hatırlatan Kurum, tüm teşkilata teşekkür etti.

Ülke ve millet için çalışmaların devam edeceğini vurgulayan Kurum, “AK Parti Türkiye’nin en büyük sivil toplum örgütü. Dünyanın ender sivil toplum örgütlerinden bir tanesi, büyük bir aile” ifadelerini kullandı.

Kurum, daha sonra Konya Valisi Vahdettin Özkan’ı makamında ziyaret etti, yatırımlar hakkında bilgi aldı.

TOKİ Haber
TOKİ Haber

Bakan Kurum, Giresun’da incelemelerde bulundu

Bakan Kurum, Giresun'da 22 Ağustos'ta meydana gelen sel ve heyelanlara ilişkin, "O günden bugüne yapmış olduğumuz çalışmalarda hem Dereli'de hem Doğankent'te hem merkezde hem de köylerinde toplamda 618 bağımsız bölümden oluşan 250 köy konutu yapıyoruz" dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Giresun’da 22 Ağustos’ta meydana gelen sel ve heyelanlara ilişkin, “O günden bugüne yapmış olduğumuz çalışmalarda hem Dereli’de hem Doğankent’te hem merkezde hem de köylerinde toplamda 618 bağımsız bölümden oluşan 250 köy konutu yapıyoruz” dedi. Bakan Kurum, Dereli ilçe merkezinde vatandaşlar ve esnafla sohbet etti, sorunlarını dinledi. İlçe esnafından bazıları, yürütülen çalışmalardan duyduğu memnuniyeti Kurum’a aktardı. Dereli’de selin üzerinden 4 ay geçti. İlk günden beri yalnız bırakmadığımız vatandaşlarımızın bugün de yanındayız. Yeni Dereli projemizin çalışmalarını inceledik. Toplam 618 bağımsız birim ile yeşil alanlardan oluşan yatırımlarımızı 2021 Haziran ayında tamamlayacağız. pic.twitter.com/L24IbKXTAK— Murat KURUM (@murat_kurum) November 27, 2020 Şantiye alanında incelemelerde bulunan Kurum, gazetecilere yaptığı açıklamada, 22 Ağustos’ta meydana gelen selin bilhassa Dereli merkezde çok büyük hasara yol açtığını söyledi. Yaşanan afette hayatını kaybedenler ve yaralananlar olduğunu hatırlatan Kurum, Yağlıdere’de ve Doğankent’te köylerde kaya düşmesi ve heyelan sebebiyle de bir çok köy evinde hasar meydana geldiğini aktardı. Kurum, olayın hemen ardından ilgili tüm bakanların Dereli’ye geldiğine işaret ederek, 15 gün boyunca vatandaşla bir ve beraber olmak suretiyle afetten etkilenen köy ve mahallelerde incelemelerde bulunduklarını, vatandaşın ihtiyaçlarını hızlı şekilde gidermek için gayret sarf ettiklerini vurguladı. Vatandaşın ilk andaki acil taleplerinin karşılanmasının ardından hasar tespit çalışmalarının da yapıldığına dikkati

Bakan Kurum TOKİ’yi ziyaret etti

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nı (TOKİ) ziyaret etti.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı’nı (TOKİ) ziyaret etti. Bakan Kurum, TOKİ Başkanı Ömer Bulut ile görüşerek idarenin faaliyetleri ve projeleri hakkında bilgi aldı. 📌Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sn. @murat_kurum idaremizi ziyaret ederek Başkanımız Ömer Bulut ile görüştü. ✅ Görüşmede; inşaatları devam eden 50 bin ve 100 bin sosyal konut, deprem dönüşüm konutları, millet bahçeleri ve diğer projeler değerlendirildi. pic.twitter.com/ZO8yWpGFPB— TOKİ (@Toki_Kurumsal) November 26, 2020 Görüşmede; inşaatları devam eden 50 bin ve 100 bin sosyal konut, Elazığ ve Malatya’da yapımı tamamlanma aşamasına gelen deprem dönüşüm konutları, İzmir’de yapılacak projeler, Giresun’daki uygulamalar, millet bahçeleri ve diğer projeler değerlendirildi.

Bakan Kurum: İzmir’de 5 bin konutumuzun projelerini hazırladık

Bakan Kurum, İzmir depremi sonrasında yapılan kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında bugün itibarıyla 5 bin konutun projelerini hazırladıklarını açıkladı.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir depremi sonrasında yapılan kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında bugün itibarıyla 5 bin konutun projelerini hazırladıklarını açıkladı. İzmir Ticaret Odasının Meclis Toplantısı’na video konferans yöntemiyle katılan Bakan Kurum, depremin ilk anlarından son enkaz kaldırılana kadar geçen süre boyunca İzmir’de yaraları sarmak için istişare halinde hep birlikte çalıştıklarını belirterek, İzmir’de kaldıkları 15 günlük süreçte, İzmir Ticaret Odası, Sanayi Odası, borsası, esnaf ve sanatkar temsilcileriyle bir araya geldiklerini ve İzmir depremi özelinde kentin geleceğini istişare ettiklerini hatırlattı. Hem İzmir’de hem burada yaptıkları istişareler ve aldıkları kararlarla öncelikle birlikte depremzedelerin yaralarını saracaklarını dile getiren Kurum, ardından kenti ihracatıyla, kalkınmasıyla, şehirciliğiyle daha güçlü, daha müreffeh bir İzmir yapmak için birlikte var güçleriyle çalışacaklarını söyledi. İzmir’in ülke ekonomisinin en önemli lokomotifi olduğunu dile getiren Kurum, şöyle konuştu: “Bugün 234 milyar liralık dev ekonomisi ve 2019 yılında gerçekleştirdiği 12 milyar dolarlık ihracatıyla Türkiye’nin en büyük sanayi, üretim ve ihracat merkezi durumunda. Siz değerli iş insanlarımız 5 bine yakın ihracatçı şirketle 201 ülkeye ihracat yapıyorsunuz. 1 milyon 620 bin kişiye istihdam sağlıyorsunuz. Yıllık ortalama 20 milyar dolarlık dış ticaret hacmine sahip İzmir’imiz, tekstilden tarıma, enerjiden gıdaya, turizmden ihracata kadar birçok sektörde milli ekonomimize, ülkemize katkı sağlıyor. Ben bu anlamda her bir iş