Selin vurduğu Dereli ilçesi yeniden inşa ediliyor

Bakan Kurum, selde zarar gören Giresun'un Dereli ve Doğankent ilçeleri ile köylerde hayata geçirilecek 612 bağımsız bölümden oluşan projeyi tamamladıklarını söyledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, selde zarar gören Giresun’un Dereli ve Doğankent ilçeleri ile köylerde hayata geçirilecek 612 bağımsız bölümden oluşan projeyi tamamladıklarını söyledi.

Bakan Kurum, Dereli Belediyesi Konferans Salonu’nda İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da katılımıyla düzenlenen, “Yeni Dereli Projesi”nin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, son yıllarda yaşanan deprem, sel, heyelan gibi afetlerin artık tüm insanlığı, tüm şehirleri, mahalleleri ve köyleri etkiler hale geldiğini belirtti.

Doğu Karadeniz Bölgesi’nin iklim değişikliğinin etkilerinden en fazla etkilenen bölge olduğuna işaret eden Kurum, “Bu çerçevede hem Trabzon’da hem Rize’de hem de Artvin’de, Giresun’da şiddetli yağışlar sebebiyle tüm ilçelerimiz, şehirlerimiz bu afetlerden etkileniyor.” dedi.

Kurum, geride kalan bir yıla ilişkin, şu değerlendirmede bulundu: “Bir yıl şöyle geriye dönüp baktığımızda Düzce, Bursa, Rize, Artvin ve en son da Giresun’da yaşanan deprem, sel felaketlerinde ciddi şekilde şehirlerimiz etkilendiler hem alt yapı hem üst yapı anlamında ama büyük milletler, büyük devletler işte bu zor zamanlarda belli oluyor. Ne zaman bir afet yaşansa, ne zaman bir sel yaşansa tüm milletimiz bir, beraber olmayı bildiler. Dün Elazığ ve Malatya’da bir ve beraber olduk bugün de yine Giresun’da aziz milletimiz bir ve beraber olmak suretiyle Giresun’umuzun yaralarını hızlı bir şekilde sarmak suretine girdik.”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla 5 bakanın vatandaşın yaralarını sarmak için günlerce Giresun’da kaldığını dile getiren Kurum, şöyle devam etti: “Giresun’un çok özel bir durumu var. Giresun, Milli Mücadele döneminde iki alayını Kurtuluş Savaşı’na göndermiş ve bir alayın neredeyse tamamını şehit olarak yitirmiş bir şehrimiz. Bu anlamda devletini, milletini ve bayrağını seven ve her zaman en önde mücadele eden şehirlerimizden bir tanesi. Biz de o şehitlerimizin, atalarımızın torunlarına hizmeti bugün en iyi şekilde yapmak zorundayız, durumundayız. Bu çerçevede hızlı bir şekilde eylemlerimizi, projelerimizi hazırladık ve şu anda hayata geçirmeye de başladık.”

Kurum, afet bölgesinde yapılan ve yapılacak çalışmalara ilişkin, şu bilgileri paylaştı: “Yapmış olduğumuz tespitlerde 320 bina acil, ağır ve yıkık bina sayısı, 636 da bağımsız bölümden oluşuyor. Bunun dışında da 10 tane kamu binası ki 1970’lerde daha önce yapılmış, 50-60 yıllık gerçekten yıpranmış ve bu afetlerde de zarar görmüş 10 kamu binasının da yıkımını gerçekleştirdik. 10 kamu binasını da yaparak hızlı bir şekilde inşallah şehirlerimize kazandırmış olacağız. Alt yapıya ilişkin gerekli tüm eksiklikler giderildi. Şu an fiilen çalışmayan hiçbir alt yapımız yok. Belediyelerimizle birlikte İller Bankası Genel Müdürlüğümüz bu çalışmayı sürdürdüler.”

Artık kalıcı imalatlara başladıklarının altını çizen Kurum, “Dereli, Doğankent ve köylerimizde 612 bağımsız bölümden oluşan projemizi tamamladık. Dün, Dereli’deki projemizin ihalesini de gerçekleştirdik, yer teslimini yapıp hızlı şekilde yapım sürecine başlayacağız. Merkezi Dereli ve Doğankent’ti. Dereli ve Doğankent’teki konutlarımızı hazırladık, yöresel mimariye uygun, yatay mimari esaslı projemizi hızlı şekilde inşa edip, vatandaşlarımızı daha güvenli, daha sağlam konutlara geçiriyor olacağız” diye konuştu.

Kurum, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Dereli’ye geldiğinde kendilerine, “Dereli için yapılması gereken neyse yapın” talimatı verdiğini dile getirerek, bu çerçevede ilgili tüm bakanlıklarla beraber bir çalışma ortaya koyduklarını aktardı.

Yaklaşık 25 bin metrekarelik Dereli merkez denilebilecek alan için proje hazırlandığını ifade eden Kurum, “Bu alanda tamamen tüm Türkiye’ye ki biz hem afet neticesinde zarar gören köylerimiz için şu an Elazığ ve Malatya’da İçişleri Bakanlığımız yine Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla çok örnek bir proje gerçekleştiriyoruz, Köykent Projesi, Tarımköy Projesi. İnşallah bu köydeki kırsal kalkınmaya da imkan verecek ve köyden kente göçü değil, köye dönüşü teşvik edecek, üretimi, bölgesel kalkınmayı teşvik edecek bir çalışmayı da yürütüyoruz” dedi.

Kurum, Dereli’deki örneğin, iklim değişikliği sebebiyle yaşanan sel, heyelan ve sel ihtimali olan alanlara ilişkin çok örnek bir dönüşüm olacağının altını çizerek, şunları kaydetti: 2″Hem Türkiye’ye hem dünyaya örnek olacak, 25 bin metrekarelik alanda önünde konutlarımızın olduğu ki yöresel mimariye uygun bir şekilde zemin artı 3-4 katlı konutlarımızın, arka tarafta da ticari faaliyetlerimizin devam edeceği bir proje yapıyoruz ve baktığınızda derenin taşkın seviyesinin üstünde, kret kotu dediğimiz o kotu aşacak ve herhangi bir selde vatandaşımıza, şehrimize zarar vermeyecek şekilde projemiz tasarlandı. İnşallah ay sonuna kadar bitip yeni Dereli’yi inşa edecek çalışmaları tamamlayıp ihale sürecini yapmış olacağız.”

Yaklaşık 5 bin metrekarelik alanda kamu binalarının yapılacağını belirten Kurum, selde zarar gören, yıkılan çeşitli kamu kurumlarının da gelecek yılın haziran ayına kadar tamamlanmasının planlandığını vurguladı.

Kurum, yeni derenin kotunun, DSİ’nin verdiği kotla yükseleceğine işaret ederek, şöyle devam etti: “Önünde hemen bir rekreasyon alanı, yol alanı, ticari üniteler ve yöresel mimariye uygun şekilde de konutlarımızın yapılacağı bir projeyi inşallah hayata geçireceğiz. Sel sebebiyle devam eden tüm projelerimizin yaklaşık tutarı 436 milyon lira ve biz nasıl Elazığ’da, Malatya’da, Van’da vatandaşlarımızın yarasını hızlı şekilde sardıysak, Dereli’de de Doğankent’te de aynı şekilde inşa sürecini gerçekleştireceğiz. Önümüzdeki yılın altıncı ayına kadar yeni Dereli’yi, yeni Doğankent’i, yine köylerimizde ihtiyacı olan vatandaşlarımızın barınma ihtiyacını karşılayacak projeleri etaplar halinde bitirmeyi hedefliyoruz. Amacımız daha güzel, daha güvenilir bir Giresun inşa etmektir. İklim değişikliğinin etkilerinden de bundan sonraki süreçte daha az etkilenecek adımları atmaktır.”

Bakan Kurum, selde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, Giresun halkına da geçmiş olsun dileklerini iletti.

Öte yandan, Bakan Kurum aynı salonda vatandaşlarla da bir araya geldi. Yapılacak çalışmalara ilişkin katılımcılara bilgi aktaran Kurum, talepleri dinledi, soruları yanıtladı.

İLÇE MERKEZİNDE İNCELEME

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Giresun’daki selden etkilenen Dereli ilçesinde incelemelerde bulundu. Kurum, ilçe merkezinde selden hasar gören cadde ve sokaklarda yürütülen iyileştirme çalışmalarını inceledi. Esnaf ve vatandaşların sorunlarını, taleplerini dileyen Kurum, vatandaşlara yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Selin ardından temizlik ve onarım çalışmaları tamamlanan iş yerlerini de ziyaret eden Kurum, esnaftan alışveriş yaptı. İhtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere gıda ürünleri ve mutfak eşyası alan Kurum, ayrıca sokak hayvanlarına dağıtılmak üzere mama da satın aldı.

Kurum, bir süre kentsel dönüşüm kapsamına alınan bazı binaların iş makineleri yardımıyla yıkımını takip etti, esnafın geçici olarak taşınacağı dükkanların inşaatını inceledi.

Bakan Kurum’a ziyaretleri sırasında Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Fatma Varank, Giresun Valisi Enver Ünlü, AK Parti milletvekilleri Cemal Öztürk, Sabri Öztürk ve Kadir Aydın, Dereli Kaymakamı Murat Atıcı, Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu ve Dereli Belediye Başkanı Zeki Şenlikoğlu ile diğer ilgiler eşlik etti.

TOKİ Haber
TOKİ Haber

Gaziantep’in yeni millet bahçesine gastronomi sokağı

Bakan Kurum, Gaziantep'te yapımı süren üçüncü millet bahçesinde incelemelerde bulunarak, içerisinde gastronomi sokağı da olacak projenin 2021 ortalarında tamamlanacağını açıkladı.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gaziantep’te yapımı süren üçüncü millet bahçesinde incelemelerde bulunarak, içerisinde gastronomi sokağı da olacak projenin 2021 ortalarında tamamlanacağını açıkladı. Bakan Kurum, Gaziantep’teki temasları kapsamında Şehitkamil ilçesinde yapımı devam eden millet bahçesinde incelemede bulunarak, çalışmalar hakkında bilgi aldı. Kurum’a Bakan Yardımcısı Fatma Varank ve Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut eşlik etti. Gaziantep’teyiz. Şehrimizde yapımı süren üçüncü millet bahçemizde incelemelerde bulunduk. Yüzde 85’i yeşil alan olan, gastronomi sokağı, cami, millet kıraathanesi, yürüyüş yolu, kapalı otopark gibi sosyal donatıların yer aldığı bahçemizi 2021 yılı ortalarında tamamlayacağız. pic.twitter.com/IbznBfnW76— Murat KURUM (@murat_kurum) September 26, 2020 Türkiye genelinde 42 millet bahçesini tamamladıklarını belirten Kurum, “Diğerlerini de etaplar halinde 2023 yılına kadar bitirmek suretiyle kişi başı yeşil alan miktarını tüm ülke genelinde arttıracak ve OECD verileri olan 15 metrekareye eriştirecek adımları atacağız” dedi. GASTRONOMİ SOKAĞI Gaziantep’te üçüncü millet bahçesinin yapımının devam ettiğini açıklayan Kurum, şunları söyledi: “Yüzde 85’i yeşil alan olan, gastronomi sokağı, cami, millet kıraathanesi, yürüyüş yolu, kapalı otopark gibi sosyal donatıların yer aldığı bahçemizi 2021 yılı ortalarında tamamlayacağız.”

“Kararlı bir şekilde şehirlerimizi depreme hazır hale getireceğiz”

Bakan Kurum, 5 yılda 1,5 milyon konutu dönüştürmeyi hedeflediklerini söyleyerek, "İnşallah kararlı bir şekilde şehirlerimizi depreme hazır hale getireceğiz" dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 5 yılda 1,5 milyon konutu dönüştürmeyi hedeflediklerini söyleyerek, “İnşallah kararlı bir şekilde şehirlerimizi depreme hazır hale getireceğiz” dedi. Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Şırnak’a gelen Bakan Kurum, bir otelde düzenlenen İl Değerlendirme Toplantısına katıldı. Basına kapalı gerçekleşen toplantının ardından açıklama yapan Kurum, kadim şehir Şırnak’ta bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, tüm Şırnaklıları selamladığını söyledi. Kurum, Şırnak’ı sıkça ziyaret ettiklerini, tüm ekibi ile istişarelerde bulunduklarını ifade ederek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı “Şehircilik vizyonu” çerçevesinde Şırnak başta olmak üzere tüm illerde çalışmaları hızlı ve kararlı bir şekilde yapmaya gayret gösterdiklerini belirtti. Bugün de gerçekleştirilen toplantı ile sorunları tespit ettiklerini, çalışmaları değerlendirdiklerini, yeni yapacakları çalışmaları istişare etme fırsatı bulduklarını dile getiren Kurum, “Şırnak ne yazık ki terör olayları sebebiyle, çukur siyasetinden, terör olaylarından çok ciddi zararlar gördü. Hem şehirlerimiz hem vatandaşlarımız bu noktada çok önemli mücadeleler verdiler. Hamdolsun bugün terörün bütün izleri ortadan kaldırılmak suretiyle şehrimiz bambaşka bir hüviyete kavuştu. Artık bugün hepimiz yeni Şırnak’ı konuşuyoruz. Gerçekleştirilen her proje Şırnak’ta Şırnaklı vatandaşlarımızın hak ettiği şekilde, vatandaşımız bugün Edirne’de, Muğla’da, Antalya’da nasıl bir yaşam sürdürüyorsa Şırnak’ta, ilçelerinde de aynı yaşamı aynı kaliteyi aynı standardı sağlayacak çalışmaları tüm ekibimizle sürdürmeye gayret gösteriyoruz” dedi. “Şırnak merkez ve ilçelerinde 10 bin

Hazine taşınmazlarında yeni bir kira ertelemesi olmayacak

Bakan Kurum, yeni tip koronavirüs ile mücadele sürecinde hazine taşınmazları üzerinde tarım, ticaret, turizm sektörlerinde faaliyet gösteren vatandaş ve işletmelerin mali yükünü azaltmak için yaptıkları kira ertelemesinin yeniden yapılmasının şu an için söz konusu olmadığını bildirdi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yeni tip koronavirüs ile mücadele sürecinde hazine taşınmazları üzerinde tarım, ticaret, turizm sektörlerinde faaliyet gösteren vatandaş ve işletmelerin mali yükünü azaltmak için yaptıkları kira ertelemesinin yeniden yapılmasının şu an için söz konusu olmadığını bildirdi. Salgın sonrası Bakanlık bünyesindeki iş yerleri başta olmak üzere hazine taşınmazları ve turizm işletmelerinde yapılan kira ertelemesinin tekrarlanması konusuna ilişkin Kurum, “Yeni bir erteleme şu an için söz konusu değil” dedi. Pandemi ile mücadele sürecinde hazine taşınmazları üzerinde tarım, ticaret, turizm sektörlerinde faaliyet gösteren vatandaş ve işletmelerin mali yükünü azalttıklarını anımsatan Kurum, şöyle konuştu: “Salgın süreciyle beraber hem turizm işletmelerimize hem de Milli Emlak Genel Müdürlüğümüz bünyesindeki tüm işletmelere 6 ay süreyle taksitlerini öteleme imkanı getirmiştik. Kasım, aralık ayına kadar zaten hiç bir bedel ödemiyorlar. Bu süreçte vatandaşımızın, esnafımızın hep yanında olmaya gayret gösterdik. Kiralarımızı o süreçte almadık, ödenmesi gereken bedellerin ötelenmesini yaptık.” Hazine taşınmazları ile ilgili çiftçileri sevindirecek çok önemli bir karar daha aldıklarını aktaran Kurum, Tarım ve Orman Bakanlığı ile hayata geçirdikleri proje kapsamında Hazineye ait tarım arazilerini üretime açtıklarını söyledi. Arazileri, topraksız olan ve yeterli toprağı olmayan çiftçilere 10 yıl süreyle kiraya vereceklerini belirten Kurum, ilk etapta Konya, Aksaray, Kütahya, Samsun, Eskişehir ve Afyonkarahisar’da 41,5 milyon metrekarelik