Sıfır Atık Sistemi’ne geçiş için 11 kılavuz hazırlandı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğünce, 2023 yılına kadar kademeli olarak Sıfır Atık Sistemini kurması gereken hedef kitlelere yol gösterici olması için kılavuz hazırlandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğünce, 2023 yılına kadar kademeli olarak Sıfır Atık Sistemini kurması gereken hedef kitlelere yol gösterici olması için kılavuz hazırlandı.

İsrafın önlenmesi, kaynakların daha verimli kullanılması, atık oluşumunun engellenmesi veya azaltılması, atıkların kaynağında ayrı toplanması ve geri kazanımının sağlanmasını kapsayan atık yönetim felsefesi olarak tanımlanan “Sıfır Atık” projesini hedefine ulaşmak için “Sıfır Atık Uygulama Kılavuzları” hazırlandı.

Kılavuzlar, ilgili kurum/kuruluş, yerel yönetimler ve sivil toplum kuruluşlarının katılım sağladığı komisyonların katkılarıyla Bakanlık tarafından oluşturuldu.

Sıfır Atık Yönetmeliği gereğince 2023 yılına kadar kademeli olarak sıfır atık sistemini kurması gereken hedef kitleler için sürdürülebilir sıfır atık yönetim sisteminin kurulması, işletilmesi ve izlenmesine ilişkin çalışmaların gerçekleştirilmesinde yol gösterici olması açısından hazırlandı.

11 KILAVUZ HAZIRLANDI

Hedef kitleler için hazırlanan Sıfır Atık Uygulama Kılavuzları, “Mahalli İdareler Kılavuzu, Organize Sanayi Bölgeleri ve Sanayi Tesisleri Kılavuzu, Havalimanı, Tren ve Otobüs Terminali Kılavuzu, AVM, İş Merkezi, Ticari İşletme ve Plaza Kılavuzu, Eğitim Kurumu ve Yurtlar Kılavuzu, Sağlık Kuruluşları Kılavuzu, Turizm Tesisleri HOREKA (Otel, Restoran, Kafeterya) Kılavuzu, Kırsal Alanlar Kılavuzu, Kurum ve Kuruluş Kılavuzu, Hane ve Siteler Kılavuzu, Sıfır Atık Mavi (Liman, Marina, Kıyı İşletmeleri, Plajlar) Kılavuzu” olarak belirlendi.

Sıfır Atık Uygulama Kılavuzlarında, atık önleme ve atık azaltımına yönelik alınması gereken tedbirler, atıkların türü ve kaynakları ile mevcutta kullanılan ekipmanların belirlenmesi konuları yer alıyor.

Kılavuzda ayrıca sıfır atık sistemine geçiş için ihtiyaçların ortaya konması ve geçişin planlanması, sistemin yaygınlaştırılması amacıyla eğitim ve bilinçlendirme faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi, uygulamanın etkinliğinin değerlendirilmesi amacıyla izleme, kayıt tutma ve iyileştirme faaliyetleri de bulunuyor.

Bakanlık tarafından Sıfır Atık Yönetim Sistemi’nin öngörülen süreler içerisinde kurulması varsa eksiklerin tamamlanması için ilgili kurum kuruluşlar ve belediyeler bilgilendirildi ayrıca sistemin işletmeye alınması istenildi.

Hazırlanan kılavuzlar bakanlığın internet sitesinden de yayımlandı.

TOKİ Haber
TOKİ Haber

Salda’nın ‘Beyaz Adalar’ bölgesi kıyısına giriş yasaklandı

Bakan Kurum, Salda Gölü'nün "Beyaz Adalar" bölgesinde 15 Ekim itibarıyla göle girilemeyeceğini, yüzülemeyeceğini ve plajın kullanılamayacağını bildirdi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Salda Gölü’nün “Beyaz Adalar” bölgesinde 15 Ekim itibarıyla göle girilemeyeceğini, yüzülemeyeceğini ve plajın kullanılamayacağını bildirdi. Türkiye’nin eşsiz güzelliklerinden Salda Gölü’nün nesiller boyu yaşaması için çalışmalarını sürdürdüklerini açıklayan Bakan Kurum, bölgedeki ekosistemi ve su kalitesini sürekli takip ettiklerini aktardı. Kurum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla Salda Gölü ve çevresinin korunan alan büyüklüğünün 7 kat artırıldığını ve alanın Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edildiğini anımsattı. Salda ve çevresinde yapılaşmayı da yasakladıklarını dile getiren Kurum, “Bölgedeki kaçak yapıları yıktık ve sadece vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarını gidereceği, doğal malzemelerden oluşan kullanım alanları oluşturduk. Göl yakınına araç park edilmesini engelledik. Göl çevresini dumansız hava sahası ilan ettik. 24 saat aktif kamera sistemi ile bölgeyi koruma çemberine aldık ve vatandaşlarımızın da www.saldagolu.gov.tr adresinden anbean takip etmesine olanak sağladık” dedi. Salda’nın korunması için akademisyenler ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden oluşan Çevre ve Tabiat Varlıkları Kurulunun tavsiyelerini uygulamaya geçirdiklerini ifade eden Kurum, şunları kaydetti: “Kurulun yeni tavsiye kararı doğrultusunda Salda Gölü ve çevresinde aldığımız tedbirlere bir yenisini daha ekledik. Salda Gölü’nü diğer göllerden ayıran en önemli özellik eşsiz beyaz kumsalıdır. Bu kumsal rengini hassas bir ekolojik etkileşime borçludur. Vatandaşlarımızın büyük bir bölümü bu alanı ziyaret ediyorlar. Dolayısıyla göl çevresinde en büyük tahribat bu

Yedi doğal ve tarihi bölge ‘kesin korunacak hassas alan’ ilan edildi

İstanbul, Adana, Mersin, Balıkesir, Gümüşhane ve Kahramanmaraş'ta doğal ve tarihi güzellikleriyle bilinen 7 bölge, "kesin korunacak hassas alan" ilan edildi.
İstanbul, Adana, Mersin, Balıkesir, Gümüşhane ve Kahramanmaraş’ta doğal ve tarihi güzellikleriyle bilinen 7 bölge, “kesin korunacak hassas alan” ilan edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararlarına göre, Adana Akyatan Lagünü, Balıkesir Taşlı Ada, Gümüşhane Santa Harabeleri, İstanbul Kamil Abduş Gölü ve Sakız Adası, Kahramanmaraş Döngel Mağarası ile Mersin Göksu Deltası ve Tarsus Dalyanı, “kesin korunacak hassas alan” olarak tescili yapıldı ve ilanına karar verildi. 📍Adana Akyatan Lagünü, 📍Balıkesir Taşlı Ada, 📍Gümüşhane Santa Harabeleri, 📍İstanbul Kamil Abduş Gölü ve Sakız Adası, 📍Kahramanmaraş Döngel Mağarası, 📍Mersin Göksu Deltası ve Tarsus Dalyanı Sayın Cumhurbaşkanımızın Kararı ile Kesin Korunacak Hassas Alan ilan edildi. pic.twitter.com/4MkbgIO36y— T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı (@csbgovtr) September 26, 2020

“Salda Gölü’nü koruma kapsamında nazım planımızı hazırladık”

Bakan Kurum, Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan ettikleri Salda Gölü ve çevresini geleceğe en güzel haliyle taşımak için koruma eksenli çalışmalar kapsamında nazım planı hazırladıklarını bildirdi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Özel Çevre Koruma Bölgesi (ÖÇK) ilan ettikleri Salda Gölü ve çevresini geleceğe en güzel haliyle taşımak için koruma eksenli çalışmalar kapsamında nazım planı hazırladıklarını bildirdi. Bakan Kurum, Twitter hesabından “#SaldaHepGüzelKalacak” etiketiyle paylaşımda bulundu. Türkiye’nin en değerli doğal miraslarından olan ve Özel Çevre Koruma Bölgesi (ÖÇK) ilan ettikleri Salda Gölü ve çevresini geleceğe en güzel haliyle taşımak için koruma eksenli çalışmalar kapsamında nazım planı hazırladıklarını ifade eden Kurum, yapılan bu çalışmayla göl yüzeyi ve çevresinde herhangi bir yapılaşmaya izin verilmediğini, aksine daha önce ilçe belediyesince onaylanan planlardaki yoğunluklar ve nüfus projeksiyonunun da yüzde 30 oranında azaltıldığını vurguladı. 1️⃣ Ülkemizin en değerli doğal miraslarından olan ve Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan ettiğimiz Salda Gölü ve çevresini geleceğe en güzel haliyle taşımak için koruma eksenli çalışmalarımız kapsamında nazım planımızı hazırladık. #SaldaHepGüzelKalacak— Murat KURUM (@murat_kurum) September 19, 2020 Bakan Kurum, “ÖÇK ilanı ile her türlü faaliyetin kontrol edildiği çevre köylerde vatandaşımızın yaşadığı bazı mağduriyetler giderilmiştir. Kırsal nitelikli ekoturizm faaliyetlerinin köylere yönlendirilmesi hedeflenerek, kırsal kalkınmanın sağlanması amaçlanmıştır. Hazırladığımız plan çerçevesinde Salda Gölü çevresindeki doğal alanları muhafaza ederek, bölgenin güzelliğini öne çıkaracak bisiklet ve yürüyüş rotaları planlanmıştır. Bölgedeki maden ocaklarının faaliyetleri de sonlandırılacaktır. Salda ve çevresini bütüncül olarak ele alan,