Sıfır atıkta 2023 hedefi 20 milyar TL tasarruf

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "Sıfır Atık ile 2023 yılına geldiğimizde, yıllık 20 milyar lira tasarruf sağlamış ve 100 bin kişiyi istihdam etmiş olacağız" dedi.
Sıfır atıkta 2023 hedefi 20 milyar TL tasarruf

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Millet bahçeleri, depozito uygulaması, atıkların ayrıştırılarak tekrar ekonomiye kazandırılması gibi birçok projenin çatısını oluşturan Sıfır Atık ile 2023 yılına geldiğimizde, yıllık 20 milyar lira tasarruf sağlamış ve 100 bin kişiyi istihdam etmiş olacağız” dedi.

Bakan Kurum, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Esenler Belediyesi iş birliğiyle Davutpaşa Kampüsü Kongre Merkezi’nde düzenlenen “İstanbul Yerel Yönetimler Sıfır Atık Kongresi ve Sergisi”nin açılışında konuştu.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK ÇEVRE HAREKATI

Bakan Kurum, “Sıfır Atık Projesi”nin Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatıldığını hatırlatarak, projenin Türkiye’nin gelmiş geçmiş en büyük çevre hareketi olduğunu ve çok kısa sürede ülke çapında büyük aşamalar kaydettiğini söyledi.

Bir yönetmelik yayınladıklarını hatırlatan Kurum, “Bu çerçevede 2023 yılına kadar tüm yerel yönetimlerimiz ‘Sıfır Atık’ uygulamasını şehirlerinde hayata geçirecekler ve bu anlamda da yapılması gereken projeleri yapacaklar. 2020 sonuna kadar da büyükşehirlerde zaten bu uygulama zorunlu hale gelecek” diye konuştu.

Çevre hassasiyetiyle ilgili ilk çalışmayı İBB Başkanlığı döneminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başlattığını anlatan Kurum, 90’lı yıllarda İstanbul’un havasının çok kötü olduğunu, suların akmadığını ve Haliç’in koktuğunu, Erdoğan’ın tüm o sorunları çözdüğünü dile getirdi.

Erdoğan’ın çevre hassasiyetinin tüm Türkiye’yi kuşattığını ifade eden Kurum şöyle konuştu: “Bugün ülke genelinde özel koruma alanlarımızla, katı atık depolama ve su arıtma tesislerimizle, iklim değişikliği çalışmalarımızla çevrecilik konusunda devrim niteliğinde projeler gerçekleştirdik. Tüm bu başarılar Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülük ettiği belediyecilik hareketiyle başladı. Cumhurbaşkanımızdan aldığımız bayrağı daha yükseğe çıkarmak zorundayız. Çevre hassasiyeti sadece bizim gündemimiz değil, çevre kirliliği konusu sınırları aşan küresel bir meseledir.”

Bakan Kurum, “Sıfır Atık” projesinin birçok dalı olduğunu belirterek, “Sıfır Atık Projesinin içerisinde iklim değişikliğiyle ilgili Millet Bahçeleri projesi de var, atıklarımızın ayrıştırılarak ayrıştırılmış atıkları yine ekonomiye kazandırma işi var. Sıfır Atığın içerisinde plastik poşetlerin ücretli hale getirilerek, şu an itibarıyla baktığınızda yüzde 85-90’na varan oranda azalması da var. Depozito uygulaması var 2021’de hayata geçireceğimiz, ki önümüzdeki yıl itibarıyla bütün şehir meydanlarında artık depozito uygulamasına geçeceğimiz o mekanizmaları sıklıkla göreceksiniz. Vatandaşlarımız geri dönüştürülecek atıklarını buraya getirecekler, depozito makinelerinden belki bilet alacaklar, belki Halk Ekmek’ten ekmek alabilecekler, belki telefonlarına kontör yükleyecekler. Bu sayede biz Sıfır Atık Projesini daha da yaygınlaştıracağız” ifadesini kullandı.

2023 HEDEFİ 20 MİLYAR LİRA TASARRUF

Sıfır Atık Projesinde 2023 hedefine de değinen Bakan Kurum, “Millet bahçeleri, depozito uygulaması, atıkların ayrıştırılarak tekrar ekonomiye kazandırılması gibi birçok projenin çatısını oluşturan Sıfır Atık ile 2023 yılına geldiğimizde, yıllık 20 milyar lira tasarruf sağlamış ve 100 bin kişiyi istihdam etmiş olacağız. Yıl sonuna kadar Ankara’nın Kızılcahamam ve Samsun’un Ladik gibi pilot ilçelerde, sistem olarak Japonya’daki Kamikatsu gibi, bu ilçelerde de bu uygulamaya geçmek istiyoruz” dedi.

SIFIR ATIK SiSTEMiNE GEÇİLİYOR

Kurum, 2020’de İstanbul’un iki yakasına ve Kocaeli’ye “Atık Getirme Merkezi” kuracaklarını belirterek, şu bilgileri verdi: “Bakanlık olarak Sıfır Atık Sistemimizi kuran tüm kurumlarımızı, vereceğimiz ‘Sıfır Atık Belgesi’yle takip edeceğiz. Bunun için temmuz ayında Sıfır Atık Yönetmeliğimizi yayımladık. Ocak 2020 itibarıyla sistemi kuranlara belgelerini vermeye başlayacağız. 30 büyükşehir belediyesi ve nüfusu 250 binin üzerinde olan 88 ilçe belediyemiz 31 Aralık 2020 itibarıyla Sıfır Atık Sistemine geçecek. Böylece Marmara Bölgesinde 17 milyon olmak üzere tüm Türkiye’de toplam 37 milyon vatandaşımızın bu hizmetten faydalanmasını sağlamış olacağız. İnşallah sizlerle, belediyelerimizle, üniversitelerimizle, hep birlikte el ele, omuz omuza bu başarılara ulaşacağız. Tabii yaptığımız bütün bu çalışmalar tek bir amaca hizmet ediyor, o da merhum Turgut Cansever’in ifadeleriyle ‘Dünyamızı ve ülkemizi güzelleştirmektir.’ Bu konuda belediyelerimizin, üniversitelerimizin, okullarımızın, sivil toplum kuruluşlarımızın projemize verdikleri destek hakikaten olağanüstü.”