Sultan Abdülhamit’in projesinde sona yaklaşıldı

Zonguldak'ta, Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamit döneminden itibaren uygulamaya konulması beklenen Filyos Limanı inşasının 2020'de bitirilmesi hedefleniyor.
Sultan Abdülhamit’in projesinde sona yaklaşıldı

Zonguldak’ta, Osmanlı Padişahı 2. Abdülhamit döneminden itibaren uygulamaya konulması beklenen Filyos Limanı inşasının 2020’de bitirilmesi hedefleniyor.

Sultan Abdülhamit döneminde hazırlanan “Anadolu’da Genel Üretim Raporu”nda Filyos’ta denizden açılacak kanallar vasıtasıyla gemilerin Gökçebey ilçesine kadar girerek yükleme-boşaltma yapabileceği uluslararası bir ticaret ve sanayi alanı oluşturulması projesiyle kurulan yatırım hayali, 2014 Devlet Yatırım Programı’nda bölgenin yer almasıyla gerçeğe dönüştü.

Türkiye’nin en büyük 5 yatırımından biri olan ve yıllık 25 milyon ton kapasiteli limana yönelik çalışmaların başlamasıyla Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı Filyos beldesindeki Filyos Vadisi’ndeki Karma Endüstri Bölgesi ilan edilen 606 hektar alanda fabrika bacalarının tütmesini sağlayacak yer tahsisinin de hız kazanması bekleniyor.

Liman, Türkiye’nin en büyük limanlarından birisi olacak. Liman altyapısı 2020 yılı itibarıyla tamamlanacak. Yüzde 80’e yakın gerçekleşme oranına ulaşan liman projesinde çalışmalar bütün hızıyla devam ediyor. Limanın tamamlanmasıyla paralel olarak bölgede büyük bir endüstriyle arka tarafında ise serbest bölge planlandı. Bu bölgede limanı besleyecek ve destekleyecek 23 bin dekarlık alan söz konusu.

Liman işletmesi ve üst yapısı yap-işlet usulüyle ihale edilecek.