Sümela, 4 yıl sonra ziyaretçileriyle buluşuyor

Doğu Karadeniz turizminin gözdesi Trabzon'daki Sümela Manastırı, 2015 yılında başlatılan restore çalışmalarının ardından 25 Mayıs'ta yeniden ziyarete açılıyor.
Sümela, 4 yıl sonra ziyaretçileriyle buluşuyor

Doğu Karadeniz turizminin gözdesi Trabzon’daki Sümela Manastırı, 2015 yılında başlatılan restore çalışmalarının ardından 25 Mayıs’ta yeniden ziyarete açılıyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığınca restorasyon çalışmaları başlatılan Sümela Manastır Kompleksi 22 Eylül 2015 tarihinde ziyarete kapatılmıştı. Çalışmaların güvenli olarak sürdürülebilmesi için bir yıl süreyle verilen kapatma kararı kaya düşmelerinin tehlike yaratması ve alanın coğrafi koşullarının zorluğu nedeni ile uzatıldı.

Restorasyonu ve çevre düzenlemesi kapsamında patika yollarda duvar yapımı, derz yapımı, döşemeler ve merdivenlerin ahşap kaplanması, mutfak, ayazma, papaz odası ve keşiş odalarını kapsayan bölümlerde askıya alma ve restorasyon imalatları tamamlanan Sümela Manastırı’nda su kemerleri ve giriş bölümü üzerinde yer alan kayalık yüzeylerdeki taş temizleme işleri bitti. Dış avlu ve giriş bölümü yapıları olan tuvalet, bilet gişesi ile yine su kemerlerinin restorasyonları tamamlandı.

Sümela çevresindeki taş düşme tehlikesi önlemleri 2’inci etap işi kapsamındaki, giriş kapısı üzerinde düşme tehlikesi bulunan bin 600 tonluk kaya bloğunun yerine sabitlemesi ve çelik ağla bohçalaması da yapıldı.

Bu yüzey dışındaki kilise ve sınıfların yer aldığı bölüm üzerindeki alanlarda da kaya ıslahı ve temizlenmesi çalışmaları yapılacak. Ardından Manastır içerisindeki kilise, sınıflar ve avlu kısmında restorasyon çalışmaları gerçekleştirilecek.

25 MAYIS’TA ZİYARETE AÇILIYOR

Sümela Manastırı içerisindeki birinci avluya kadar ki ilk kısmı 25 Mayıs’da ziyarete açılacak. Açılışa Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alparslan’ın yanı sıra davetliler katılacak.

UNESCO YOLCULUĞU BAŞLIYOR

Kültür ve Turizm Bakanlığı 2020 yılının sonunda tamamlanmasını planladığı tüm restorasyon çalışmalarının ardından UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alan Sümela Manastırı’nın daimi listeye alınması için girişimlere başlayacak.