“Süreci sağlıklı bir şekilde atlattıktan sonra kuralar devam edecek”

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, 81 ilde 220 projeyle yürütülen 100 Bin Yeni Sosyal Konut kuralarının koronavirüs salgını nedeniyle ertelendiğini hatırlatarak, "Bu süreci sağlıklı bir şekilde atlattıktan sonra kuralarımız kaldığı yerden devam edecek" dedi.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, 81 ilde 220 projeyle yürütülen 100 Bin Yeni Sosyal Konut kuralarının koronavirüs salgını nedeniyle ertelendiğini hatırlatarak, “Bu süreci sağlıklı bir şekilde atlattıktan sonra kuralarımız kaldığı yerden devam edecek” dedi.

100 bin yeni sosyal konut üretim projesi kapsamında 11 ilde gerçekleştirilen kuralarla bir ayda yaklaşık 25 bin aile ev sahibi olmanın mutluluğunu yaşadı. 24 Şubat’ta İzmir’de başlayan kuralar Mart ayında da devam etti ve toplam 11 ildeki kuralar tamamlandı. Haziran sonunda tamamlanması planlanan kuralar, koronavirüsle mücadele kapsamında alınan tedbirler doğrultusunda ileri bir tarihe ertelendi.

Noter huzurunda başvuru sahiplerinin katılımıyla gerçekleştirilen kuralar tedbirler kapsamında 13-23 Mart döneminde TOKİ’nin sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlandı. 23 Mart’tan itibaren, hak sahibi olamayan vatandaşların başvuru bedellerinin banka şubelerinden iadesi sırasında oluşabilecek sağlık risklerini engellemek amacıyla kuraların ileri bir tarihte yapılmasına karar verildi.

İSTANBUL’DA KURALAR TAMAMLANDI

İstanbul’da hayata geçirilecek üç projedeki toplam 10 bin konut için ilk kura, Tuzla ilçesindeki 5 bin 750 konutla başladı. İki gün süren kurada 2+1 plandaki 4 bin 25 konut ile 3+1 plandaki bin 725 konutun hak sahipleri belirlendi. Toplam 375 bin 953 kişinin başvuruda bulunduğu İstanbul’daki konut kuraları Arnavutköy’deki 3 bin 750 konut ve Başakşehir’deki 500 konut ile devam etti.

Mart ayında kura sevinci yaşayan diğer şehirler ise Konya, Kayseri, Aksaray, Ankara, Bursa, Sakarya, Kocaeli, Karaman.

21 PROJE KURASI, 24 BİN 551 HAK SAHİBİ

100 Bin Yeni Sosyal Konut kampanyası kapsamında büyük şehirler başta olmak üzere tüm Türkiye’de yatay mimari anlayışla ve yerel dokuyu gözeterek tasarlanan yeni yerleşim projelerinin hızla devam ettiğini açıklayan TOKİ Başkanı Ömer Bulut, şimdiye kadar ülke genelinde 21 projenin kuralarının gerçekleştirildiğini, 24 bin 551 hak sahibinin belirlendiğini söyledi.

Yeni konutların büyük ilgi gördüğü İstanbul’da, Tuzla, Başakşehir ve Arnavutköy’de toplamda 10 bin sosyal konutun inşa edileceğini belirten Bulut, konutların 7 bininin 2+1, 3 bininin ise 3+1 olarak planlandığını aktardı. Bulut, en yüksek konut üretimi olan şehirlerin başında yer alan İstanbul’da 16 yıl içinde 143 bin 426 konut inşa edildiğini ve 22 bin 18 konutun inşasının sürdüğünü kaydetti.

“VATANDAŞLAR KİRA ÖDER GİBİ EV SAHİBİ OLABİLECEK”

Bulut, 100 bin konutluk proje kapsamında depreme dayanıklı, kimlikli, geleneksel mahalle ve komşuluk kültürüne uygun bir anlayışla projelendirilen konutlara 1 milyon 200 bini aşkın başvuru yapıldığını anımsatarak, vatandaşların kira öder gibi ev sahibi olacağını ifade etti. “81 ilimizde yürütülen proje, düşük taksit ve uzun vadeli ödeme planıyla vatandaşların ekonomik imkânları dikkate alınarak hazırlandı” diyen Bulut, konut bedelinin yüzde 10’unun peşin olarak yatırılacağını, 240 ay vade ve 894 TL’den başlayan sabit taksitlerle ödemelerin yapılabileceğini aktardı.

Bu yılki kuraların 30 Haziran’da tamamlanmasının planlandığını ancak salgın önlemleri kapsamında ertelendiğini söyleyen Bulut, “Devletimizce bugüne dek alınan ve alınacak olan tedbirlerle ve tabii bireysel olarak alacağımız önlemlerle bu süreci sağlıklı bir şekilde atlattıktan sonra kuralarımız kaldığı yerden devam edecek” dedi.

Kura tarihlerinin TOKİ web sayfası ve sosyal medya hesaplarından duyurulacağını belirten Bulut, kurada adı çıkmayan vatandaşların üzülmemesi gerektiğini, her yıl 100 bin yeni konut üretiminin süreceğini belirterek, “Evi olmayan alt gelirli vatandaşımız kalmayana kadar bu projeleri yapacağız” dedi.

“ARTAN KONUT TALEBİ İÇİN YENİ PROJELER GELİŞTİRECEĞİZ”

“TOKİ, üretim gücünün önemli bir bölümünü dar ve orta gelirli vatandaşlar için yapılan sosyal konut projelerinde kullanıyor” diyen TOKİ Başkanı Bulut, sosyal konuta olan talebi karşılamak amacıyla yapılan kampanyalar kapsamında 150 bin konutun proje ve inşa çalışmalarının sürdüğünü belirterek, artan konut talebini karşılamak için yeni projeler geliştirileceğini açıkladı. Bulut, sözlerini şöyle sürdürdü: “Planlı konut üretiminde yüksek tecrübe ve özgüvene sahip olan TOKİ, bütünlüğü hedefleyen ve hayat kalitesini artıran üretimlerine devam ederek, 2023 yılı hedefi olan 1,2 milyon konut üretimine doğru emin adımlarla ilerliyor. Bu kapsamda dar ve orta gelir grubuna yönelik sosyal konut projelerimize ve belediyelerle iş birliği hâlinde çarpık kentleşme ve gecekondu sorununun çözümü için kentsel yenileme ve dönüşüm projelerimize devam edeceğiz.”

HER BÖLGEDE FARKLI MİMARİ PROJE

Ömer Bulut, doğaya saygılı, yerel özelliklerle uyumlu, az katlı, kalitesi ve nitelikleri artırılmış, sıfır atık uyumlu ve modern yerleşimler kurarak; sağlam, güvenli ve yaşanabilir şehirler inşa etmek için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda yurdun dört bir yanında çalışmaları sürdürdüklerini anlattı.

81 ilde 100 bin konutu kapsayan projeyle şehirlerin çehresini güzelleştirmeye devam edeceklerini anlatan Bulut, yatırım bedeli 17 milyar 300 milyon TL’yi bulan yeni yerleşimlerin tüm özellikleriyle mahalle kültürünü yaşatacağını söyledi. Her bölge için farklı mimari proje hazırlandığını, bölgelerin coğrafi, iklimsel ve yerel mimari özelliklerinin dikkate alındığını aktaran Bulut, yeni tasarımlarla değerlere saygılı, özgün, geleneksel ve modernin buluştuğu yaşam alanlarının hayata geçirileceğini kaydetti.

TOKİ Haber Dergisi

TOKİ Haber
TOKİ Haber

Bakan Kurum, Sivrice ilçesinde incelemelerde bulundu

Bakan Kurum, Elazığ'da 24 Ocak'ta meydana gelen depremin merkez üssü Sivrice ilçesinde incelemelerde bulundu.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Elazığ’da 24 Ocak’ta meydana gelen depremin merkez üssü Sivrice ilçesinde incelemelerde bulundu. Bakan Kurum, Elazığ’daki temasları kapsamında Bizmişen Mahallesi’ndeki toplu konut şantiyesinde gerçekleştirilen koordinasyon toplantısına katıldı, şantiye alanındaki örnek daireyi gezdi, yürütülen çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Daha sonra kentte 24 Ocak’ta meydana gelen depremin merkezi üssü Sivrice ilçesinde incelemelerde bulunan Kurum, kendisini karşılayan vatandaşların sorunlarını ve taleplerini dinledi. Vatandaşların sorularını cevaplayan Murat Kurum, burada yaptığı konuşmada, depremin ardından yürütülen projelerde amaçlarının vatandaşın sağlam ve güvenli konutlarda yaşaması olduğunu belirtti. Yaşanan depremde kiminin akrabasını, çocuğunu, bir yakınını ya da komşusunu kaybettiğini, kiminin de enkaz altından yaralı çıkarıldığını ifade eden Murat Kurum, “O gün Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde devletimizin tüm birimleri seferber oldular. Vatandaşımız için, Sivrice için gereken ne varsa valimiz, milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız, jandarmamız, polisimiz hep birlikte hızlı bir şekilde yapmaya gayret gösterdik” diye konuştu. Kurum, o günden bu yana vatandaşların mağdur olmaması için süreci çok dikkatli, çok hassas bir şekilde yürütmeye gayret gösterdiklerini dile getirerek, “Elazığ genelinde 19 bin 300 bağımsız bölüme ilişkin çalışmayı başlattık. İnşallah 8’inci ayın sonundan itibaren vatandaşlarımıza etaplar halinde teslimlerini yapacağız ve inşallah bir yıl içerisinde de tamamını teslim etmiş olacağız” dedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatları doğrultusunda tüm ekiplerin

Bakan Kurum: Dünyaya örnek gösterilecek

Bakan Kurum, "Elazığ'da yaklaşık 19 bin 300 bağımsız bölümden oluşan konut çalışmasını başlattık ve bu çalışma gerçekten yeni Elazığ için Türkiye'ye ve dünyaya örnek gösterilebilecek" dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Elazığ’da yaklaşık 19 bin 300 bağımsız bölümden oluşan konut çalışmasını başlattık ve bu çalışma gerçekten yeni Elazığ için Türkiye’ye ve dünyaya örnek gösterilebilecek” dedi. Bakan Kurum, Elazığ’da depremzedeler için Yazıkonak, Karşıyaka, Mustafa Paşa mahallelerinde yapımı devam eden konutlarda incelemelerde bulundu, vatandaşların sorun ve taleplerini dinledi. Sürsürü Mahallesinde de inşası süren konutlarda incelemelerde bulunduktan sonra burada açıklama yapan Bakan Kurum, Kovid-19 salgını sürecinin ardından ilk ziyaretlerini Elazığ’a yaptıklarını söyledi. Bakan Kurum, “Elazığ’da 24 Ocak’ta bir deprem meydana gelmişti ve şehrimiz bu depremden ciddi anlamda etkilendi. O gün Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda İçişleri ve Sağlık Bakanlığımız seferber olmak suretiyle Elazığ’ımızın yaralarını sarmak için var gücümüzle gece gündüz hep birlikte çalıştık ve vatandaşımızın bu süreçten en az etkilenmesi adına atılması gereken adımları atmaya gayret gösterdik. Bu çerçevede 2 bin 23 binanın yıkımını gerçekleştirdik. 87 bin binada yaklaşık 250 bin bağımsız bölümde hasar tespit çalışmalarını yürüttük. Hemen hızlı bir şekilde 1500 kişilik ekibimizle hasar tespit çalışmalarını tamamladık. Süratli bir şekilde vatandaşlarımızın hasar tespitleri noktasında yıkılması gereken binaların yıkımını hızlı bir şekilde gerçekleştirmiş olduk. Elazığ’da yaklaşık 19 bin 300 bağımsız bölümden oluşan konut çalışmasını başlattık ve bu çalışma gerçekten yeni Elazığ için Türkiye’ye ve dünyaya örnek gösterilebilecek. Depremin hemen ardından

İç hat uçuşları başlıyor

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle mart ayında durdurulan uçak seferlerinin 1 Haziran’da yeniden başlatılacağını açıkladı.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle mart ayında durdurulan uçak seferlerinin 1 Haziran’da yeniden başlatılacağını açıkladı. Bakan Karaismailoğlu, Kovid-19 salgını nedeniyle 28 Mart’tan bu yana havalimanlarında uçuşların durdurduğunu anımsatarak, salgınla mücadelede alınan tedbirler sayesinde önemli mesafe kat edildiğini ve bu kapsamda ulaşım altyapısında normalleşme sürecine başladıklarını söyledi. Yayılma hızındaki düşüş sayesinde yeni bir döneme girmiş bulunulduğunu vurgulayan Bakan Karaismailoğlu, havayolunda ilk seferin 1 Haziran günü saat 10.00’da TK2150 sefer sayılı İstanbul Havalimanı — Ankara Esenboğa Havalimanı uçuşu olacağını söyledi. İSTANBUL HAVALİMANINA SERTİFİKASI 1 HAZİRAN’DA VERİLECEK Karaismailoğlu, Kovid-19 salgınıyla mücadele kapsamında tüm havalimanlarında başarıyla alınan önlemlere ek olarak normalleşme sürecinde yeni uygulamaların hayata geçirileceğini kaydetti. Havalimanlarında tedbir çerçevesinde Kovid-19’a karşı sertifikasyon programı yaptıklarına dikkati çeken Bakan Karaismailoğlu, söz konusu sertifikasyon programı ile tüm havalimanlarının tekrar düzenlenmeye başlandığının altını çizdi. Salgın sertifikasının sadece havalimanı işletmecileri, terminal işletmecileri, yer hizmetleri kuruluşlarını değil aynı zamanda havalimanına yolcu getiren ulaşım araçları ile yolcular da dahil olmak üzere, her bir kurum/kuruluşun kendi bünyesinde alması gerekli tedbirleri de içermesi nedeniyle önemli olduğuna dikkat çeken Bakan Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: “Sertifikasyon genelgemizi yayımlamamızın ardından Bakanlığımız tarafından eğitim, bilgilendirme, denetim ve inceleme çalışmaları gerçekleştirilmeye başlandı. Bu süreçte havayolu taşımacılığı ile seyahat edecek vatandaşlarımız ile