Tam saha dönüşüm

Bakan Kurum, Kentsel Dönüşüm Eylem Planı’nın ana hatlarını anlattı. Kapsam 4 başlıkta genişliyor. Tüm Türkiye’de riskli yapılar, dere yatakları, sanayi alanları, tarihi kent merkezleri dönüşecek.

Milliyet Gazetesi köşe yazarlarından Abdullah Karakuş, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile yaptığı röportajı bugün köşesine taşıdı.

İşte Abdullah Karakuş’un Milliyet Gazetesi’ndeki bugünkü köşe yazısı:

Kentsel dönüşüm Türkiye’nin en önemli konularından biri.

Depreme hazırlık başta olmak üzere güvenli şehirler için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ayrıntılı bir Kentsel Dönüşüm Eylem Planı hazırladı. Planı bu hafta Bakan Murat Kurum basın toplantısıyla açıklayacak.

Planın ayrıntılarını, getireceği yenilikleri, Salda Gölü tartışmalarını, bakanlığın gölü korumaya yönelik yaptıklarını, sıfır atıkta gelinen son noktayı, çevre düzenlemelerini, Karadeniz’deki kaçak yapılar başta olmak üzere bir çok konuyu Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile konuştuk.

Kurum, en önemli gündemlerinin Türkiye’nin geleceğini en derinden ilgilendiren kentsel dönüşüm olduğunu belirterek, Kentsel Dönüşüm Eylem Planı ile belediyelere, yatırımcılara ve vatandaşlara dönük birçok yeniliğin getirileceğini söyledi.

TAM SAHA DÖNÜŞÜM

Kentsel dönüşümün artık sadece afet riskli alanların dönüşümü olmayacağını belirten Kurum, “Artık kentsel dönüşümün kapsamını da genişletiyoruz. Dönüşüm faaliyetlerimizi afet riskli yapıların ve alanların dönüşümü, sanayi alanlarının taşınması ve dönüşümü, tarihi kent merkezlerinin dönüşümü ve son olarak da dere yataklarındaki yapıların taşınması olarak 4 başlıkta gerçekleştireceğiz” diye konuştu. Kurum Milliyet’in sorularını şöyle yanıtladı:

560 BİN BİNAYA TAHLİYE

Depreme hazırlık ve riskli binalara yönelik neler yapıyorsunuz?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak en önemli gündemimiz ülkemizin ve milletimizin geleceğini en derinden ilgilendiren kentsel dönüşüm. Türkiye’nin bir deprem gerçeği var. 20 yıl önce Marmara Bölgesinde çok büyük bir yıkım yaşadık. Bu acı tecrübeler neticesinde deprem ve imar yönetmeliklerinde değişiklikler getirdik. Bu düzenlemelerle 2011 Van depreminde kayıplarımız daha az oldu.

Tabii bu düzenlemeler yeterli değil. Türkiye’de olası bir depremin etkisini azaltmak için Cumhurbaşkanımız Tayyip Erdoğan tarafından 2012’de kentsel dönüşüm çalışmaları başlatıldı. Bu proje can ve mal güvenliğimizin teminatı. O günlerden bu yana 7 yılda çok büyük tecrübeler edindik.

Çalışmalara süratle devam ediyoruz. Kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandırmak üzere sene başında strateji belgemizi yayınladık. Valiliklerimiz kanalıyla belediyelerimize genelgemizi gönderdik.

53 farklı ilimizde ilan ettiğimiz 240 riskli alan ve 41 ilimizde yeni yerleşim alanı olarak kullanılmak üzere belirlediğimiz rezerv yapı alanlarında çalışmalara başladık. Riskli alanlarda yer alan 557 bin bağımsız birime ilave olarak 81 ilimizde 609 bin konut ve iş yerini riskli yapı statüsünde yeniliyoruz.

Gelinen tarih itibarıyla yaklaşık 560 bin bağımsız birimin tahliye ve yıkım işlemini gerçekleştirdik. Kentsel Dönüşüm Eylem Planımızı hazırladık. Bu hafta basın toplantısı ile kamuoyuyla paylaşacağız. Böylece kentsel dönüşümde daha aktif bir döneme girmiş olacağız.

KAPSAM GENİŞLİYOR

Kentsel Dönüşüm Eylem Planı’nda hangi yenilikler var?

Yeni plan dönüşümün tarafları olan belediyelerimize, yatırımcılarımıza ve vatandaşlarımıza dönük birçok yeniliği beraberinde getiriyor. Her şeyden önce kentsel dönüşüm artık sadece afet riskli alanların dönüşümü olmayacak.

Artık kentsel dönüşümün kapsamını genişletiyoruz. Dönüşüm faaliyetlerimizi afet riskli yapıların ve alanların dönüşümü, sanayi alanlarının taşınması ve dönüşümü, tarihi kent merkezlerinin dönüşümü ve son olarak da dere yataklarındaki yapıların taşınması olarak dört başlıkta gerçekleştireceğiz.

Tek taraflı fesih hakkından müteahhitlik sektörünün disipline edilmesine, kentsel dönüşüm anayasasından vatandaşlarımızın Kentsel Dönüşüm alanları daha ilan edilmeden önce taleplerinin toplanmasına, yarım kalan inşaatların tamamlanmasına dönük kural değişikliklerinden müteahhitlerimize getirilecek yeni yükümlülüklere, maketten satış konusunda yapılacak yeni düzenlemelerden belediyelere getireceğimiz ilerleme raporu hazırlama zorunluluğuna kadar çok çeşitli alanlarda değişikliklere gidiyoruz.

Tüm belediyelerimize gönderdiğimiz ve cevapların tarafımıza iletilmesini istediğimiz Kentsel Dönüşüm Strateji Belgeleri’ne dair genelgenin sonuçlarını Eylem Planı kapsamında açıklayacağız.

Belediyelerimizin yaptığı bu geri dönüşlerle, başta İstanbul olmak üzere ülkemizin birçok farklı noktasında belirlediğimiz ve öncelik sırasını yeniden düzenlediğimiz alanlara dair stratejimizi milletimizle paylaşacağız. Bu yeni dönemde kentsel dönüşüm çalışmalarımız hem finansal, hem uzlaşma, hem de üretim açısından bambaşka bir ivme kazanacak.

KÖŞE YAZISININ TAMAMINI OKUMAK İÇİN TIKLAYINIZ…

TOKİ Haber
TOKİ Haber

“Müteahhitlik hizmetleri alanında Rusya en önemli pazarımız”

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr.Birpınar, "Türk müteahhitleri katma değeri yüksek projeler üstlenerek Rusya’da önemli bir pazar payına sahip olmuşlardır” dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar, Rusya’nın başkenti Moskova’da düzenlenen Proestate 2019 – Uluslararası Emlak Yatırım Forumu’na katıldı. Forum’da bir konuşma yapan Bakan Yardımcısı Birpınar, Türkiye ve Rusya Federasyonunun köklü kültürleri olan iki büyük komşu devlet olduğunu ifade etti. İki ülke arasında üst düzey ziyaretlerin sıklığının artırılması, ilişkilerimizin daha da geliştirilmesi açısından büyük önem arz ettiğini belirten Birpınar; “Ülkemiz yatırımcılarının Rusya’ya artan ilgisinden ve Rus yatırımcıların da ülkemize olan ilgisinden oldukça memnunuz” dedi. Rusya’da 12 yıldır aralıksız düzenlenen Proestate International Real Estate Investment Forum (Uluslararası Gayrimenkul Yatırımı Forumu), inşaat sektörü için benzersiz iş birliği fırsatları sunduğunun altını çizen Birpınar, ikili ticaret hacmini daha üst seviyelere çıkarma yönünde karşılıklı çaba içinde olmak için bu forumda görüşlerimizi dile getireceklerini ifade etti. Konuşmasında iki ülke arasında Karma Ekonomik Komisyonu Toplantısı’nın sonuncusu 24-26 Temmuz’da Antalya’da gerçekleştirildiğini anımsatan Bakan Yardımcısı Mehmet Emin Birpınar, ikili ticaret hacminin geçen yıl yüzde 16’lık bir artışla 25 milyar doları aştığını ve hedeflerinin 100 milyar doları yakalamak olduğunu belirtti. Türkiye’nin inşaat sektöründe dünyanın ikinci büyük ülkesi olduğuna dikkat çeken Birpınar, Türkiye’de yaklaşık 440 bin müteahhit bulunduğunu inşaat ve bağlı sektörleri, yaklaşık 2 milyon kişiye istihdam sağladığını açıkladı. Bakan Yardımcısı Birpınar ayrıca yurtdışı müteahhitlik hizmetleri sektörünün, ülkemizin

Özel koruma ve sit alanlarında 4 bin kaçak yapı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından özel çevre koruma bölgelerinde ve doğal sit alanlarında imar barışına aykırı 3 bin 956 yapı tespit edildi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından özel çevre koruma bölgelerinde ve doğal sit alanlarında imar barışına aykırı 3 bin 956 yapı tespit edildi. Bu yapılardan 423’ü yıkıldı, bin 278’i için de suç duyurusunda bulunuldu. Bakanlık, imar barışı kapsamında 31 Aralık 2017’den sonra inşaatına başlanan ve inşaat faaliyetleri devam eden yapıların tespiti için özel bir ekip kurdu. İmar barışına aykırı yapıların belirlenmesi için Özel Çevre Koruma Bölgeleri (ÖÇK) ve doğal sit alanlarının bulunduğu 37 ilde, yılın ilk 9 ayında bin 164 denetim yapıldı. Denetimler sonucu bin 503’ü ÖÇK bölgesinde, 2 bin 453’ü doğal sit alanlarında olmak üzere imar barışına aykırı 3 bin 956 yapı tespit edildi. Bu yapılardan 423’ü anında yıkıldı, tespit edilen yapıların bin 278’i için de suç duyurusunda bulunuldu. Diğer yapıların yıkımı için de adli ve idari süreç başlatıldı. EN ÇOK KAÇAK YAPI MUĞLA, NEVŞEHİR VE TRABZON’DA Çevre ve Şehir Bakanlığınca yapılan denetimlerde imar barışına aykırı en fazla yapı Muğla’da tespit edildi. Bodrum, Milas, Yatağan, Kavaklıdere, Ula, Marmaris, Datça, Köyceğiz, Ortaca, Dalaman, Fethiye ve Seydikemer’de belirlenen bin 351 yapı etap etap yıkılmaya başladı. ÖÇK ve sit alanlarında yapılan denetimlerde en çok imar barışına aykırı yapının tespit edildiği ikinci il Nevşehir oldu. Nevşehir merkezde 187, Ürgüp’te 115, Avanos’ta 53 ve Gülşehir’de

Kentsel Dönüşüm Eylem Planı açıklanıyor

Bakan Kurum, kentsel dönüşümün yeni yol haritasını kamuoyuyla paylaşacak.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentsel dönüşümün yeni yol haritasını İstanbul’da düzenlenecek toplantıda kamuoyuyla paylaşacak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2012 yılında başlatılan kentsel dönüşüm çalışmalarına devam ediyor. Bu kapsamda Bakan Kurum’un yaptığı belediye ziyaretleri, yaklaşık 60 ilde vatandaşlarla yapılan görüşmeler ve kentsel dönüşüm paydaşlarıyla yapılan istişare toplantıları sonucu Kentsel Dönüşüm Eylem Planı hazırlandı. Kentsel dönüşümün yeni yol haritası olan Kentsel Dönüşüm Eylem Planı İstanbul’da düzenlenecek toplantıda kamuoyuyla paylaşılacak. Hazırlanan 5 yıllık eylem planı, 3 temel ilke, 4 ana başlık ve 8 maddeden oluşuyor. Temel ilkeleri, yerinde, gönüllü ve hızlı dönüşüm olan 8 maddelik eylem planıyla doğal afetlere kalıcı çözümler bulunacak. Köklü yenilikler getirecek eylem planıyla finansman kaynaklarının nasıl karşılanacağı ana hatlarıyla duyurulacak.