Tarihi, kültürel ve turistik gezinin adresi: Beşiktaş

İstanbul’un en eski ve tarihi semtlerinden biri olan Beşiktaş, pek çok saray, köşk, park ve korularla sizi tarihi, kültürel ve turistik bir geziye çıkarıyor.

İstanbul’un en eski ve tarihi semtlerinden biri olan Beşiktaş, pek çok saray, köşk, park ve korularla sizi tarihi, kültürel ve turistik bir geziye çıkarıyor.

Eminönü ve Karaköy’den otobüslere binerek; Üsküdar ve Kadıköy’den motorla; Kadıköy’den ayrıca vapurla ulaşabileceğiniz Beşiktaş’ta görmeniz gereken yerler arasında ilk olarak Beşiktaş Meydanı yer alıyor. Barbaros Hayrettin Paşa Türbesi ve heykelinin yer aldığı meydanın karşısında Atatürk-Cumhuriyet-Demokrasi Anıtı yer alıyor.

Anıtın çaprazında ise Mimar Sinan tarafından Kaptanıderyâ Sinan Paşa adına 1555-1556 yılında yaptığı Sinan Paşa Külliyesi yer alıyor. Külliyenin içinde ise Sinan Paşa Camii ve Medresesi bulunuyor.

Beşiktaş’tan Kabataş yönüne doğru ilerlediğinizde 1897 yılında, II. Abdülhamit’in izni, Bahriye Nazırı Bozcaadalı Hasan Hüsnü Paşa’nın emirleri doğrultusunda “Müze ve Kütüphane İdaresi” adıyla kurulan ve 1961 yılında Beşiktaş’taki bugünkü yerine taşınan Deniz Müzesi ve Arşivi Müdürlüğü’nü gezebilirsiniz.

Deniz Müzesi’nin ilerisinde ise 19. yüzyıl Osmanlı saraylarında gündelik yaşamda kullanılmış olan objelerin sergilendiği Saray Koleksiyonları Müzesi’ni ve içerisinde Türk ve Saray ressamlarının eserlerini görebileceğiniz Resim Müzesi’ni gezebilirsiniz.

Bu müzelerin ardından her iki yanını kavak ağaçlarının kapladığı yolu yürümeye devam ettiğinizde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, 1927’den vefat ettiği 10 Kasım 1938 tarihine kadar İstanbul’daki çalışmalarında kullandığı Dolmabahçe Sarayı’nı göreceksiniz.

Osmanlı padişahı Sultan Abdülmecid (1839-1861) tarafından yaptırılan ve 7 Haziran 1856 tarihinde kullanıma açılan Dolmabahçe Sarayı, 1984 yılından itibaren “müze-saray” olarak kullanılmaya başlandı. Dolmabahçe Sarayı’na giriş yapmadan önce 2004 yılında, Milli Saraylar Saat Koleksiyonu’na ait saatlerin sergilendiği bir müze olarak açılan Dolmabahçe Saat Müzesi’ni de gezebilirsiniz.

Müzenin dışında Bezmiâlem Vâlide Sultan’ın emriyle yapımına başlanmış, vefatı üzerine oğlu Sultan Abdülmecid tarafından tamamlanan Dolmabahçe Camii’ni ziyaret edebilirsiniz. Yapıldığında Bezmiâlem Vâlide Sultan adını taşıyan cami, Dolmabahçe Sarayı’nın Saat Kulesi yönündeki avlu kapısının tam karşısına düştüğü için yapıldığı günden beri Dolmabahçe Camii adıyla anıldı ve literatüre de bu şekilde geçti.

Kabataş’tan Beşiktaş yönüne doğru yol boyunca Atatürk’ün tablolarını seyrederek yürüdüğünüzde sol tarafta Akaretler’in tarihi binalarını ve yokuşu çıktığınızda Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesinin, kız kardeşinin ve manevi oğlunun ikamet ettiği, günümüzde müze olan Mustafa Kemal Müzesi’ni gezebilirsiniz.

Beşiktaş’ın ara sokaklarında yürüdüğünüz zaman alışveriş yapabileceğiniz pek çok iş merkezi, yemek yiyebileceğiniz kafeler, dinlenebileceğiniz parklar bulunuyor. Parklardan bir tanesi, içinde Türkiye’nin önemli bilim insanlarının heykellerini görebileceğiniz Abbasağa Parkı’dır. Bu parkın Barbaros Bulvarı çıkışı boyunca ilerleyip karşıya geçtiğinizde ise Yahya Kemal Parkı’nı görebilirsiniz.

Gezebileceğiniz bir diğer nokta ise Sultan Abdülmecid döneminde Ihlamur Mesiresi’nin bulunduğu alana yapılan Ihlamur Kasırları. Beşiktaş’tan Ortaköy yönüne doğru devam ettiğinizde ise Çırağan Sarayı’nı görebilir, Türk İtfaiyecilik tarihini öğrenebileceğiniz İtfaiye Müzesi’ni gezebilirsiniz.

Yeşillerle dolu alanlarda yürüyüp, dinlenebileceğiniz ve yemek yiyebileceğiniz Yıldız Korusu’nda da vakit geçirebilirsiniz. Bu noktadan Ortaköy, Arnavutköy ve Bebek yönüne devam ederek Beşiktaş semtini gezmeye devam edebilirsiniz.

Kaynak: www.istanbul.gov.tr

TOKİ Haber
TOKİ Haber

İstanbul’un kalbinde saklı kalan semt: Cihangir

İstanbul'un kalbinde yer alan, bir o kadar saklı kalan Cihangir'de yaptığınız turistik bir gezide karşınıza çıkabilecekler...
İstanbul’un ünlü semtlerinden biri olan; sokakları, kedileri, tarihi yapıları ve müzeleriyle Cihangir’i fotoğraflamaya doyamayacaksınız. Beyoğlu’nda bulunan bu semtin tarihi boyunca ünlü simaların ve sanatçıların uğrak noktası olduğu biliniyor, günümüzde ise gençler tarafından da sıklıkla ziyaret ediliyor. Cihangir semtinin adını Kanuni Sultan Süleyman’ın oğlu Cihangir’den aldığı biliniyor. Şehrin kalbinde yer alan, bir o kadar saklı kalmış bu semt, hareketli sokaklara ev sahipliği yapıyor. İşte Cihangir’de yaptığınız turistik bir gezide karşınıza çıkabilecekler… Cihangir’de yaklaşık üç kuşaktan beri hizmet veren Asri Turşucu, Adile Naşit ile Münir Özkul’un başrollerini paylaştığı Neşeli Günler filminde turşu yapımı sahneleriyle biliniyor. Hala tarihi dokusunu koruyan dükkân, Cihangir’de yaz aylarında kapalı ancak eylül ayı itibariyle hizmet vermeye devam ediyor. Sıraselviler Caddesi ile Defterdar Yokuşu’nun birleştiği meydanda 1491 yılında inşa edilen Firuzağa Camii’nin Banisi Saray Ağası Firuz Ağa olarak biliniyor. 1 Mart 1823 tarihinde çıkan büyük Cihangir yangınında harap olan ilk yapının yerine 1823-1924 yılında Sultan II. Mahmud tarafından bugünkü cami inşa edildi. ORHAN KEMAL MÜZESİ Cihangir’de yer alan Orhan Kemal Müzesi, yazarın anılarını yaşatmak ve hayatına dair sembolik eşyaları ziyaretçilerine sergilemek üzere kuruldu. Müzede Orhan Kemal’in özel eşyalarından kitaplarına, kullandığı daktilodan aile fotoğraflarına ve şahsi fotoğraflarına kadar birçok şeyi görmeniz mümkün. Müze, pazar günleri hariç haftanın her günü 10.00-18.00

Farklı bir müze: Büyük Saray Mozaikleri Müzesi

Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, içerisinde barındırdığı eşsiz mozaik eserlerle ziyaretçilerini bekliyor.
Bizans İmparatorluk Saray Kompleksinin kalıntıları üzerinde yer alan Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, içerisinde barındırdığı eşsiz mozaik eserlerle ziyaretçilerini bekliyor. Sultanahmet Camii Külliyesi Arasta Pazarı’nda yer alan Büyük Saray Mozaikleri Müzesi, dünyanın en önemli mozaik müzelerinden birisi olarak gösteriliyor. M.S. 450-550 yılları arasına tarihlenen, eşsiz bir ustalıkla işlenen ve Büyük Saray Mozaikleri Müzesi’nde sergilenen mozaikler, hem sanatsal açıdan hem de tasvirli sahnelerin zenginliği açısından muhteşem olarak değerlendiriliyor. Mozaiklerde dinî konulardan ziyade; günlük hayattan, doğadan ve mitolojiden konular yer alıyor. Bunlar arasında kertenkele yiyen grifon, fil ve aslan mücadelesi, kaz güden çocuklar, keçi sağan adam, eşeğine yem veren çocuk, testi taşıyan genç kız, elma yiyen ayılar ve avcı kaplan mücadelesini betimleyen sahneler yer alıyor. Mozaiklerle ilgili teknik bilgilerin de yer aldığı müzede bulunan mozaik taşları, ortalama 5 mm ebadında. Kireç taşı, pişmiş toprak, renkli taşlar, mermer küp ve cam ile kıymetli taşlar kullanılarak oluşturulan mozaiklerin büyük çoğunluğu 5. ve 6. yüzyıla ait. Fonu teşkil eden beyaz zemin ise balık pulu tarzında işlenmiş. Yapılan çalışmalarla birlikte, eski saray kompleksinin olduğu bölgede yer alan Bizans mozaiklerinin büyük bir kısmı temizlenerek koruma altına alındı. Cumhuriyet döneminde de devam eden kazı çalışmalarının akabinde mozaiklerin bulunduğu mevkide bir mozaik müzesi inşa edilmesi kararlaştırıldı. Doğu Roma Dönemi’ne ait

Notre Dame Katedrali için Türk mimardan çarpıcı fikir

Peyzaj Mimarı Sunay Erdem Paris'te yanan katedral için çarpıcı bir fikir geliştirdi. Erdem, "Sadece masumca yeşillendirilmeli ve insanlara yeni bir kamusal mekan olarak bırakılmalı" dedi.
Geçtiğimiz nisan ayında Paris’te bulunan Notre Dame Katedrali’nin çatısı yanarak tamamen yok olmuştu. Dünyayı derinden sarsan bu yangın sonrası Fransız ve uluslararası kamuoyu çözüm yolları arayışı içine girdi. Peyzaj Mimarı Sunay Erdem yanan katedral için çarpıcı bir fikir geliştirdi. Erdem, “Sadece masumca yeşillendirilmeli ve insanlara yeni bir kamusal mekan olarak bırakılmalı” dedi. Dünyaca ünlü mimar Sunay Erdem yanan Notre Dame çatısı için bir proje geliştirdi. Dünya genelinde birçok ünlü mimar katedralin çatısı için önerilerde bulundu. Bu önerilere Türkiye’den ünlü mimar Sunay Erdem tarafından da bir proje eklendi. Peyzaj Mimarı Sunay Erdem yanan katedral için çarpıcı bir fikir geliştirdi. Erdem, projesini ise şu şekilde anlattı: “Notre Dame Katedrali 1163 yılında yapılmaya başlanmış ve 1345 yılında tamamlanmış, ama bu yangın aslında tamamlanma tarihini bence güncelledi. 2019, 2020 yada belki de 2100 yılı.. Bence bu yangın Paris belleğinde büyük iz bıraktı, unutulmaz bir iz. Bundan dolayı bu çatının eskisi gibi yapılması bu yarayı kapatmaz, sadece maskeler. Oysa bu yarayı günümüzde başka boyuta taşıyabiliriz. Çatıyı bir kamusal alana çevirebiliriz. Paris’in için yeni bir bakış, buluşma noktası. ERDEM’İN PROJESİNİN TASLAĞI Bu katedral 600 yıldır birçok tarihi olaya şahitlik etti, bu çağlar mutlaka yapıda izler bıraktı. Nasıl ki 21. yüzyılda yaşanan bu yangının bıraktığı iz gibi.