Osmanlı türbelerinin restorasyonu tamamlandı

Restorasyon çalışmaları tamamlanan Hatice Turhan Valide Sultan, Havatin ve Cedid Havatin Türbeleri, düzenlenen törenle yeniden ziyarete açıldı.
Osmanlı türbelerinin restorasyonu tamamlandı

Restorasyon çalışmaları tamamlanan Hatice Turhan Valide Sultan, Havatin ve Cedid Havatin Türbeleri, düzenlenen törenle yeniden ziyarete açıldı.

Açılış töreninde konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Osmanlı türbe mimarisinde çok önemli ve farklı bir yere sahip olan üç türbeden oluşan yapıyı, gelecek kuşaklara miras bırakmak adına ciddi ve yoğun bir mesai harcandığını belirtti.

Restorasyon ve türbe hakkında bilgi veren Bakan Ersoy, “İlk olarak, 1663 yılında Hatice Turhan Valide Sultan Türbesi inşa edilmiş olup bu türbenin eyvanına bitişik olarak yapılan, Darülkurra, yani Kur-an’ı Kerim okunan yapı, Osmanlı Hanedanına mensup hanım sultanların defnedilmesiyle fonksiyonu değişerek, Havatin Türbesi adıyla anılmaya başlanmıştır. Son olarak da yapının kuzeyine 19. yüzyılda kare planlı Cedid Havatin Türbesi eklenmiş” dedi.

RESTORASYON 6 YILDA TAMAMLANDI

Türbelerde Osmanlı hanedanından 82 kişinin metfun olduğunu ve bu nedenle çok kapsamlı ve titiz bir restorasyon uygulaması yapıldığını aktaran Bakan Ersoy, “Türbelerin restorasyon uygulama işi 10 Ekim 2012 tarihinde sözleşmeye bağlanmıştı. 6 yıl süren çalışmalarda, altın varak uygulama, malakari imalatları, kalem işleri, desen tamamlama gibi, hassas ve sanatsal çalışmalardan taş temizlikleri, sistem odası onarımı gibi titiz ve tamamlayıcı işlere kadar, yaklaşık 25 başlıkta çalışma gerçekleştirildi” diye konuştu.

İsim levhaları, sanduka çuhaları, fes ve kavuklarında gerekli yenileme ve düzenleme çalışmalarının yapıldığını ve türbe içerisine yerleştirildiğini belirten Bakan Ersoy, “Böylesi önemli eserlerin korunmasında ve restorasyonunda emeği geçenlere ve bu özel günde bize eşlik eden sizlere teşekkür ediyor; bu yapıları hem büyük bir manevi değer, hem eşsiz bir kültür varlığı olarak, İstanbul’a bu müstesna zenginliği armağan eden atalarımızı rahmet ve minnetle yâd ediyorum” şeklinde konuştu.

Törene, İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, İstanbul İl Müftüsü Hasan Kamil Yılmaz ile kültür sanat dünyasından çok sayıda davetli katıldı.