TİKA 50’den fazla Osmanlı mirası camiyi restore etti

TİKA, 2014'ten bu yana gerçekleştirdiği projelerle Osmanlı'nın mirası olan 50'nin üzerinde camiyi restore etti.
TİKA 50’den fazla Osmanlı mirası camiyi restore etti

Osmanlı bakiyesi ülkelerdeki ortak tarih ve kültürel mirasın korunması için Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) 2014’ten bu yana gerçekleştirdiği projelerle 50’nin üzerinde camiyi restore etti.

TİKA, Orta Asya, Balkanlar ve Kuzey Afrika’da gerçekleştirilen restorasyon projeleriyle manevi kültür hazinelerini gelecek nesillere ulaştırıyor.

Restorasyonu sağlanan yapılar arasında camiler, türbeler, kaleler, köprüler, saat kuleleri, çarşılar, okullar ve çeşitli yapılar bulunuyor. TİKA, son 5 yıldır 50’nin üzerinde cami, 10’un üzerinde türbe ve külliyeyi kullanıma ve ziyarete açarak, bu yapıların gelecek nesillere aktarılmasını sağladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2013’teki Cezayir ziyareti sırasında Cezayir Başbakanı Abdulmalik Sellal ile ülkede bulunan Türk-Osmanlı dönemine ait bazı tarihi eserlerin yenilenmesi kararlaştırıldı. Bu vesileyle, Cezayir’in tarihi Casbah bölgesinde, 1520’de Osmanlı Kaptan-ı Deryası Barbaros Hayreddin Paşa tarafından inşa ettirilen ve UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Keçiova Camisi restore edildi.

MACARİSTAN’DA GÜL BABA TÜRBESİ

Osmanlı-Türk mirasının Macaristan’daki en önemli unsurlarından biri olan, Budin’in fethi sırasında vefat eden Gül Baba’nın naaşının yer aldığı Gül Baba Türbesi ve çevresinin restorasyonu, TİKA ve Macaristan Milli Varlıklar Kurumu (MNV) iş birliğinde gerçekleştirildi. Projenin açılışı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Macaristan Başbakanı Viktor Orban’ın katılımıyla Ekim 2018’de yapıldı.

TAYLAND’DA BANG UTHIT CAMİSİ

Asya ülkesi Tayland’ın başkenti Bangkok’ta yer alan ve giriş kapısının üzerinde Sultan II. Abdülhamid Han’ın gönderdiği Osmanlı devlet arması bulunan Bang Uthit Camisi 2015’te restore edildi. Yenilenen görünümüyle Bang Uthit Camisi, Türkiye ile Taylandlı Müslümanlar arsındaki kardeşlik bağlarını güçlendirmeye devam edecek.

ETİYOPYA’DA NECAŞİ TÜRBESİ

İslam tarihinde Müslümanların ilk hicret yurdu Doğu Afrika ülkesi Habeşistan bugünkü adıyla Etiyopya’nın Mekele şehri yakınlarındaki Necaş köyünde Mekke’yi terk eden ilk Müslümanlara ülkesinin kapılarını açan Kral Necaşi Eshame’nin türbesi yer alıyor. TİKA, 15 sahabenin de mezarının bulunduğu türbelerin restorasyonunu 2018’de tamamlayarak ziyarete açtı.

TİRAN’DA ETHEM BEY CAMİSİ

Arnavutluk’un başkenti Tiran’da inşa edilen sekiz büyük camiden bugüne sağlam ulaşabilen tek eser olması hasebiyle İkinci Dünya Savaşı sonrasında kültürel anıt ilan edilen Ethem Bey Camisinin restorasyonu da sürüyor.

IRAK’TA ABDÜLKADİR GEYLANİ KÜLLİYESİ

Kanuni Sultan Süleyman’ın 1534’te Irak seferi sırasında Mimar Sinan’a yaptırdığı ve içinde türbe, cami, medrese ve imaretlerden oluşa Abdülkadir Geylani Külliyesi’nin 2017’de başlayan restorasyonu devam ediyor.

TİKA, kurulduğu günden bu yana tarihi ve kültürel mirasın korunması adına dünyanın dört bir yanında 140’ın üzerinde restorasyon projesine imza attı.