“TOKİ, 200 bin kişiye istihdam imkanı sunuyor”

TOKİ Başkanı Ömer Bulut, "TOKİ olarak Türkiye’nin dört bir yanında büyük projeler yürüterek, ekonomi, üretim ve istihdama büyük katkı sağlıyoruz" dedi.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, “TOKİ olarak Türkiye’nin dört bir yanında büyük projeler yürüterek, ekonomi, üretim ve istihdama büyük katkı sağlıyoruz” dedi.

TOKİ Başkanı Bulut, dergimizin yeni sayısı için yaptığı değerlendirmede, TOKİ olarak Türkiye’nin dört bir yanında sosyal konut ve millet bahçesi projeleri, kentsel dönüşüm çalışmaları, eğitim, sağlık, güvenlik, spor gibi hizmet binaları ile sanayi bölgelerinde büyük projeler yürüttüklerini açıkladı. “Ekonomi, üretim ve istihdama büyük katkı sağlıyoruz” diyen Başkan Bulut, “İnşa çalışmalarını hızla sürdürdüğümüz 50 bin ve 100 bin sosyal konutu içeren iki büyük projelerimizle mevcut şantiyelere yenilerini ekleyerek yaklaşık 200 bin kişiye istihdam imkânı sunuyoruz” bilgisini paylaştı.

“BU YIL 7 MİLYAR LİRALIK HAK EDİŞ ÖDEMESİ YAPTIK”

Son 18 yılda 970 bin konut ürettiklerini ifade eden Bulut, şunları kaydetti: “Sosyal devlet anlayışıyla, kâr amacı gütmeden gerçekleştirdiğimiz konut projelerimizle yaklaşık 5 milyon vatandaşımızı ev sahibi yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yıl sonuna kadar 1 milyon konut rakamına ulaşmak için tüm gayretimizle çalışıyoruz. Salgın sürecine karşı tüm önlemleri titizlikle aldığımız, konut, millet bahçesi ve diğer projelerin şantiyelerinde çalışmalar hız kesmeden sürerken, üretmeye, ekonomiye katkı sağlamaya devam ediyoruz. İdare olarak yıl içinde yaklaşık 7 milyar liralık hak ediş ödemesi yaptık.

Türkiye genelinde yürüttüğümüz 171 millet bahçesi projesi ile şehirlerimizin çehresini değiştiriyoruz. Yerel yönetimlerle iş birliği içinde farklı ölçeklerde kentsel dönüşüm projeleri gerçekleştiriyoruz. Kentsel dönüşüm çalışmalarıyla fiziki iyileştirmenin yanı sıra sosyolojik açıdan da artı değer yaratıyoruz. Bölge sakinlerinin yaşam kalitesini artıracak, bölgeye ekonomik değer katacak ve güvenli konut ihtiyacını karşılayacak bir anlayışı ön planda tutuyoruz.

ELAZIĞ VE MALATYA’YA 24 BİN 500 KONUT

Elazığ ve Malatya’da Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız koordinasyonuyla deprem dönüşümü kapsamında zarar gören bölgeleri iyileştirme çalışmalarında önemli bir aşamaya geldik. Elazığ’da depremzedeler için inşa ettiğimiz 1000 konutu yakında teslim ediyoruz. Yıl sonuna kadar 8 bin konutu, 2021 yılı Haziran ayı sonunda ise geri kalan 10 bin konutu teslim edeceğiz. Hedefimiz, Elazığ’da 18 bin 500, Malatya’da 6 bin olmak üzere 24 bin 500 konutu 1 yıl içinde tamamlayarak, vatandaşlarımıza güvenli ve sağlıklı bir yaşam ortamı sunmak.

GİRESUN’DAKİ SELZEDELERE KONUT

Sel felaketinin vurduğu Giresun’da Dereli ve Doğankent ilçeleri ile köylerde hayatı normale döndürme çalışmaları aralıksız sürüyor. TOKİ olarak üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek için sahada aktif bir şekilde çalışıyoruz. Dereli’de 142 konutluk projemizin yapımına hızla başlayarak, 7 ay içinde afetzedelere teslim edeceğiz. Ayrıca Doğankent’te 120 rezerv konut, köylerde ise yanlarında ahırı olan tek katlı 250 köy evi inşa edeceğiz.

İnşaat ve konut sektörünün öncü kuruluşu olarak yaptığımız yatırımlarla sektörü canlandırmaya çalışıyoruz. Sosyal konuta olan yoğun talep ve konut kredilerindeki düşüşün sektörü canlandırmaya başladığı ve kısa zamanda bu canlılığın ivme kazanacağını düşündüğümüz böyle bir dönemde, inşaat sektörünün ana maddesi olan demir ve çimento fiyatlarındaki artışın sektördeki dinamizmi olumsuz etkileyeceğini öngörüyoruz. Sektörde oluşan bu olumlu havayı sürdürmek amacıyla hepimiz elimizi taşın altına koymalıyız. Çünkü hepimiz aynı geminin içerisindeyiz. Tüm demir ve çimento üreticilerimiz, 250 alt sektörümüzle her birimiz, ülkenin kalkınmasına katkıda bulunmak için özveriyle çalışmalıyız.”

TOKİ Haber
TOKİ Haber

“Çevre Ajansının hedefi dışarıdan gelecek atıkların ortadan kaldırılmasıdır”

TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Muhammet Balta, Çevre Ajansının kurulmasıyla dışarıdan gelecek atıkların tamamen ortadan kaldırılmasının hedeflendiğini söyledi.
TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Muhammet Balta, Çevre Ajansının kurulmasıyla dışarıdan gelecek atıkların tamamen ortadan kaldırılmasının hedeflendiğini söyledi. Komisyon Başkanı Balta, Çevre Ajansının Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin tümü üzerindeki görüşmelerde milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Balta, Türkiye Çevre Ajansının, çevre kirliliğini önlemek ve yeşil alanların korunmasına, iyileştirilmesine ve geliştirilmesine katkı sağlamak, ulusal ölçekte depozito yönetim sistemi kurulmasına, işletilmesine, izlenmesine ve denetimine yönelik faaliyetlerde bulunmak üzere kurulmasını amaçladıklarını belirterek, çevre etiket sisteminin oluşturulması, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hariç çevre etiketi adı altında herhangi bir faaliyetin yürütülmemesinin amaçlandığını ifade etti. Poşetlerin ücretli hale gelmesiyle Türkiye’de poşet kullanımının yüzde 80 azaldığını kaydeden Balta, hedeflerine ulaşmak için Depozito Yönetim Sistemi ile birlikte, plastikleri atıktan çıkarıp ekonomiye kazandırmak ve çevre kirliliğini azaltmak için Türkiye Çevre Ajansını kuracaklarını dile getirdi. “Plastik ve ambalaj atıklarının çevresel kirliliğin oluşmasını engelleyeceğiz, diğer taraftan da ekonomiye kazandırıp çevresel sorunları çözmüş olacağız” diyen Balta, yerel yönetimlere de bir kolaylık sağlanacağının altını çizdi. Türkiye Çevre Ajansının yönetim kurulu üyelerinin konusunda uzman 4 yıllık fakülte mezunu kişilerden oluşacağını bildiren Balta, “Hem Sayıştay hem TBMM denetimine açık olacak” dedi. Çevre Ajansı Başkanının çift maaş alıp almayacağı yönündeki bir soruyu Balta, “Şu anda bir önerge var, düzeltiliyor. Tek maaş olacak. Çift görevi olan

Enerjide acele kamulaştırma kararları

Türkiye'nin çeşitli illerinde gerçekleştirilecek enerji projeleri için bazı taşınmazların acele kamulaştırılmasına karar verildi.
Türkiye’nin çeşitli illerinde gerçekleştirilecek enerji projeleri için bazı taşınmazların acele kamulaştırılmasına karar verildi. Konuya ilişkin Cumhurbaşkanı kararları Resmi Gazete’de yayımlandı. Buna göre, Gürsögüt barajı ve hidroelektrik santralinin yapımı kapsamında Ankara’nın Beypazarı ve Poliatlı ilçeleri ile Eskişehir’in Mihalıççık ilçesinde belirlenen taşınmazların, tapuda hazine adına tescil edilmek üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından acele kamulaştırılmasına karar verildi. Öte yandan Manisa ve Zonguldak’ta gerçekleştirilecek enerji nakil hatları için bazı taşınmazlar Türkiye Elektrik Dağıtım AŞ Genel Müdürlüğü tarafından kamulaştırılacak. Bu kapsamda Manisa’daki Tırazlar Kök Çanakçı Kök Enerji Nakil Hattı, Paşatımarı-1 ve Paşatımarı-2 Kök Çevre Hatları İrtibatı Enerji Nakil Hatları, Ilgın Kök Çevre Hatları İrtibat Enerji Nakil Hattı ile Zonguldak’taki Karasu Kök-Sabunlar Köyü Branşmanı Enerji Nakil Hattı’nın yapımı amacıyla söz konusu güzergahlara isabet eden taşınmazlarda pilon ve trafo yerlerinin mülkiyet şeklinde, hat emniyet sahalarının ise irtifak hakkı kurulmak suretiyle acele kamulaştırılması kararı alındı.

Rize-Artvin Havalimanı’nda altyapı çalışmalarının yüzde 85’i tamamlandı

Rize Valisi Kemal Çeber, Rize-Artvin Havalimanı'nın altyapı çalışmalarının yüzde 85 oranında tamamlandığını açıkladı.
Rize Valisi Kemal Çeber, Rize-Artvin Havalimanı’nın altyapı çalışmalarının yüzde 85 oranında tamamlandığını açıkladı. Rize-Artvin Havalimanı inşaatında incelemelerde bulunan Vali Çeber, yüklenici firma yetkililerinden çalışmalar ve son durum hakkında bilgi aldı. Pandemi sürecinin her şey gibi havalimanı inşaatını da etkilediğini söyleyen Çeber, “Projede pek çok aşama bulunmakta ve bu aşamalar zincir halkaları şeklinde birbiri ile bağlantılı. Bu doğrultuda atılan her adım bir sonraki süreci de etkilemekte. Geldiğimiz noktada burada çalışan tüm arkadaşlarımız gerekli hassasiyeti göstererek projenin başarılı bir şekilde sorunsuzca ilerlemesini sağladılar” dedi. Rize-Artvin Havalimanı dolgusunda zaman zaman 27-28 metre derinlikte deniz dibi akıntılarıyla mücadele edilerek dolgu yapıldığına işaret eden Çeber, çok özel teknikler uygulanarak çalışmaların devam ettiğini aktardı. Çeber, pandemi sürecinde öncelikle insan sağlığı ve can güvenliğine önem verdiklerini belirterek, şöyle devam etti: “İnşaat sözleşmesi 2022 yılı sonu itibarıyla yapılmıştı ama biz bu yıl sonunda bitirmeyi hedeflemiştik. Yeni pandemi tedbirleri ile birlikte 2021 yılı temmuz ayında açmayı hedefliyoruz. Şu anda geldiğimiz aşama altyapı inşaatlarında yüzde 85’lerdeyiz. Havalimanı inşaatının yüzde 90’dan fazlası altyapı inşaatı. Bir anlamda dolgu inşaatı. Üzerindeki inşaatlar havalimanı inşaatımızın yüzde 10’unu oluşturuyor. Üstyapı anlamında da yüzde 15’lere geldik.” Havalimanında yıllık 3 milyon yolcu kapasitesine ulaşmanın hedeflendiğini dile getiren Çeber, bu hedefe ulaşacaklarına inandığını kaydetti. Vali Çeber, son bir