TOKİ Başkanı Bulut: Temel görevimiz sosyal konut üretmek

TOKİ Başkanı Ömer Bulut, “TOKİ olarak temel görevimiz olan sosyal konut üretimiyle 17 yılda yaklaşık 5 milyon vatandaşımıza güvenli yuvalar sunmanın memnuniyetini yaşıyoruz” dedi.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, “TOKİ olarak temel görevimiz olan sosyal konut üretimiyle 17 yılda yaklaşık 5 milyon vatandaşımıza güvenli yuvalar sunmanın memnuniyetini yaşıyoruz” dedi.

TOKİ Başkanı Bulut, dergimizin yeni sayısı için yaptığı değerlendirmede, kâr amacı gütmeden geliştirdikleri sosyal konut projelerinin düşük peşinat ve taksit oranı ile uzun vadede geri ödeme imkânıyla dar gelirli ailelerin umudu olduğunu kaydetti.

Bu kapsamda geçen yıl 67 şehirde TOKİ mülkiyetindeki araziler üzerinde 140 projeyle başlatılan 50 bin konutun üretiminin devam ettiğini ifade eden Bulut, “Deprem dönüşümünün merkez şehirlerinden İstanbul’daki konut üretimlerimiz ise Kayaşehir’deki 862 konut ile Silivri’deki 1.839 konut başta olmak üzere farklı ilçelerde kesintisiz sürüyor. 50 bin yeni sosyal konutun ardından 100 bin dar gelirli aileyi daha konut sahibi yapmak amacıyla başlattığımız ikinci kampanyamızda üretim sürecine geçtik. TOKİ olarak temel görevimiz olan sosyal konut üretimiyle 17 yılda yaklaşık 5 milyon vatandaşımıza güvenli yuvalar sunmanın memnuniyetini yaşıyoruz. Sosyal konut üretiminde 1 milyonuncu konut hedefine doğru hızla ilerlerken çağdaş şehircilik anlayışına uygun, yöresel mimariyi yansıtan, sosyal donatılara sahip, mahalle kültürünü barındıran, afetlere karşı güvenli ve sağlıklı yaşam alanları kurma yaklaşımıyla hareket ediyoruz” dedi.

“HEDEFİMİZ HER YIL 30 BİN KENTSEL DÖNÜŞÜM KONUTU İNŞA ETMEK”

“21 yıl önce büyük acılar yaşadığımız Marmara Depremi gibi büyük yıkımları yeniden yaşamamak için TOKİ olarak var gücümüzle çalışıyoruz” diyen TOKİ Başkanı Bulut, şunları kaydetti: “Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız koordinasyonunda yürütülen kentsel dönüşüm faaliyetlerinde sahada aktif rol oynamaya devam ediyoruz. Hedefimiz her yıl 30 bin kentsel dönüşüm konutunu inşa etmek. Bu kapsamda yaptığımız iyileştirilme çalışmalarıyla bugüne dek 158 bin 410 konut inşa ettik ve hâlen 40 ilde 110 ayrı proje yürütüyoruz. Bu kapsamdaki örnek kentsel dönüşüm uygulamalarımız arasında yer alan Ankara Altındağ Cinderesi’ndeki 451 konutun temelini Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’un katılımıyla attık. 2 binden fazla vatandaşımızın güvenle yaşayacağı yeni yaşam alanı, yöresel unsurları ve yeşil alanlarıyla bölge insanına nitelikli bir yaşam imkânı sunacak. Doğal afetlerden zarar gören bölgelerde konut, altyapı ve kamu hizmetleri planlama, inşa etme ve yenileme çalışmalarında da öncü rol alıyoruz. Giresun’da şiddetli yağış nedeniyle sel ve heyelanın etkili olduğu bölgelerde ilgili bakanlıklarla birlikte yaşamı normale döndürmek için çalışıyoruz. Evleri hasar gören afetzedeler için Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız koordinasyonunda yeni konutlar inşa etmek amacıyla çalışmalara başladık. Dereli’de 142, Doğankent’te 120 rezerv konut üreteceğiz.”

TOKİ olarak yapımına devam ettikleri 171 millet bahçesi projesinden 11’inin tamamlanarak hizmete sunulduğunu ifade eden Bulut, “Şehirlerimize ve insanlarımıza daha yeşil ve sağlıklı yaşam alanları, daha güvenli ve güzel konutlar sunmaya devam edeceğiz” dedi.

TOKİ Haber
TOKİ Haber

Preveze Zaferi Haliç’te canlandırıldı

İletişim Başkanlığınca, Preveze Deniz Zaferi'nin 482. yıl dönümü dolayısıyla Haliç'te sinematik ses sistemi eşliğinde üç boyutlu resim (hologram) gösterisi sunuldu.
İletişim Başkanlığınca, Preveze Deniz Zaferi’nin 482. yıl dönümü dolayısıyla Haliç’te sinematik ses sistemi eşliğinde üç boyutlu resim (hologram) gösterisi sunuldu. Haliç’te su perdesi üzerindeki Preveze Deniz Zaferi temalı hologram gösterisi 5 dakika sürdü. Cumhurbaşkanlığı ve İletişim Başkanlığı sosyal medya hesaplarından canlı yayınlanan gösteride Preveze Deniz Zaferi’nin Türk ve dünya tarihi açısından önemi anlatıldı. Gösterinin sunumunda “Tarihimize altın harflerle yazılan deniz zaferimiz, Türkiye’nin bugün de büyük bir deniz gücü olma geleneğini sürdürmesinin en büyük kaynağıdır. İşte bu yüzden ulusal güvenliğimizi korumak, bölgeye barış ve istikrar getirmek adına su yollarındaki haklarımız için her alanda mücadeleye devam edeceğiz. Ecdadımızın miras bıraktığı bu dik duruşu bugün de sürdürmekte kararlıyız” ifadelerine de yer verildi.

Malatya’daki afet konutlarının ilk etabında sona yaklaşıldı

Elazığ merkezli 6,8 büyüklüğündeki depremde çok sayıda evin ağır hasar gördüğü Malatya'nın Battalgazi ilçesinde yapımına başlanan afet konutlarının ilk etabında sona yaklaşıldı.
Elazığ merkezli 6,8 büyüklüğündeki depremde çok sayıda evin ağır hasar gördüğü Malatya’nın Battalgazi ilçesinde yapımına başlanan afet konutlarının ilk etabında sona yaklaşıldı. Battalgazi Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Orduzu Mahallesi Gelincik Tepesi’nde toplam 144 bin 529 metrekare alanda 38 blok üzeri yapılan 1. etap konutlarının kaba inşaatı bitti. 200 bin metreküp hafriyat çalışmasının yapıldığı bölgede inşa edilen 684 konut, brüt 100 ve 120 metrekare olarak yapılırken, konutların ince işçiliği ve peyzaj çalışmaları devam ediyor. Altı kat üzerine inşa edilen, iki tip projenin uygulandığı 21 bloğun 2+1 ve 17 bloğun 3+1 olarak yapıldığı konutların, yıl sonunda teslim edilmesi hedefleniyor. Kayalıkların bulunduğu Gelincik Tepesi’nde her temeli açabilmek için 2,5 ton patlayıcı kullanılırken, günlük ortalama bin 200 işçi çalışıyor.

Salda’nın ‘Beyaz Adalar’ bölgesi kıyısına giriş yasaklandı

Bakan Kurum, Salda Gölü'nün "Beyaz Adalar" bölgesinde 15 Ekim itibarıyla göle girilemeyeceğini, yüzülemeyeceğini ve plajın kullanılamayacağını bildirdi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Salda Gölü’nün “Beyaz Adalar” bölgesinde 15 Ekim itibarıyla göle girilemeyeceğini, yüzülemeyeceğini ve plajın kullanılamayacağını bildirdi. Türkiye’nin eşsiz güzelliklerinden Salda Gölü’nün nesiller boyu yaşaması için çalışmalarını sürdürdüklerini açıklayan Bakan Kurum, bölgedeki ekosistemi ve su kalitesini sürekli takip ettiklerini aktardı. Kurum, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla Salda Gölü ve çevresinin korunan alan büyüklüğünün 7 kat artırıldığını ve alanın Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edildiğini anımsattı. Salda ve çevresinde yapılaşmayı da yasakladıklarını dile getiren Kurum, “Bölgedeki kaçak yapıları yıktık ve sadece vatandaşlarımızın temel ihtiyaçlarını gidereceği, doğal malzemelerden oluşan kullanım alanları oluşturduk. Göl yakınına araç park edilmesini engelledik. Göl çevresini dumansız hava sahası ilan ettik. 24 saat aktif kamera sistemi ile bölgeyi koruma çemberine aldık ve vatandaşlarımızın da www.saldagolu.gov.tr adresinden anbean takip etmesine olanak sağladık” dedi. Salda’nın korunması için akademisyenler ve sivil toplum kuruluşu temsilcilerinden oluşan Çevre ve Tabiat Varlıkları Kurulunun tavsiyelerini uygulamaya geçirdiklerini ifade eden Kurum, şunları kaydetti: “Kurulun yeni tavsiye kararı doğrultusunda Salda Gölü ve çevresinde aldığımız tedbirlere bir yenisini daha ekledik. Salda Gölü’nü diğer göllerden ayıran en önemli özellik eşsiz beyaz kumsalıdır. Bu kumsal rengini hassas bir ekolojik etkileşime borçludur. Vatandaşlarımızın büyük bir bölümü bu alanı ziyaret ediyorlar. Dolayısıyla göl çevresinde en büyük tahribat bu