TOKİ, Fildişi Sahili’ne model olacak

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Fildişi Sahili Cumhuriyeti İnşaat, Konut ve Şehircilik Bakanlığı arasında "Konut Alanında İşbirliği Yapılmasına Dair Mutabakat Zaptı" imzalandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Fildişi Sahili Cumhuriyeti İnşaat, Konut ve Şehircilik Bakanlığı arasında “Konut Alanında İşbirliği Yapılmasına Dair Mutabakat Zaptı” imzalandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bakanlıkta düzenlenen imza töreninde yaptığı konuşmada, mutabakat zaptı ile Fildişi Sahili ve Türkiye arasında toplu konut planlanması konusu ile sosyal konut projeleri için uygun finansman modellerinin hazırlanması hususunda bilgi ve tecrübelerin paylaşılacağını söyledi.

Türkiye ve Fildişi Sahili arasında siyasi, ekonomik ve sosyal alanda olduğu gibi çevre ve şehircilik alanlarında ilişkilerin geliştirilmesinin önemli olduğuna inandıklarını vurgulayan Kurum, şöyle konuştu: “Bugün imzaladığımız mutabakat zaptı çerçevesinde, TOKİ Başkanlığımızın konut üretimi konusundaki tecrübe ve bilgi birikimi, Fildişi Sahili başta olmak üzere bütün Afrika kıtasına taşınmış oluyor. Bu anlaşmayla Fildişi Sahili’nde TOKİ benzeri bir kuruluşun kurulmasına öncülük etmiş oluyoruz. Bu bağlamda, TOKİ Başkanlığımızın yurt içinde olduğu kadar yurt dışına da götürdüğü hizmetlerin, öneminin altını çizerek vurgulamak istiyorum. Uyguladığımız konut modelleri pek çok ülke tarafından ilgiyle takip ediliyor. Bugüne kadar TOKİ ile yaklaşık 840 bin bağımsız bölüm ürettik, bunun yanında da 15 bin sosyal donatıları içinde barındıran projeleri inşa ettik. Şimdi ülkemizdeki 440 bin müteahhitle yine inşaat malzemesi sektörünü ilgilendiren 250’ye yakın sektörümüzle de yurt dışında bu bilgimizi, becerimizi diğer ülkelerle paylaşmak istiyoruz.”

Kurum, Fildişi Sahili ile imzalanan protokolün iki ülke arasındaki ilişkileri ve ticaret hacmini geliştireceğini, bu anlamda iki ülke liderinin ortaya koyduğu bir milyar dolar ticaret hedefine kısa zamanda ulaşmasını sağlayacağını dile getirdi.

İklim değişikliğiyle ilgili mücadele konusuna değinen Kurum, şöyle devam etti: “İklim değişikliğiyle ilgili mücadele noktasında Bakanlık olarak cuma günü açıklayacağımız, Karadeniz bölgesinden başlamak üzere 7 bölgede iklim değişikliğiyle ilgili mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu anlamda da ülke olarak bu konuda diğer ülkelere, gelişmiş ülkelere örnek olacak uygulamaları ülkemizde gerçekleştirmek istiyoruz. Hem Sıfır Atık Projemiz ile hem şehirlerin düzenli depolama tesislerini, atık su arıtma tesislerini de yüzde yüze hizmet verecek şekilde yapmak istiyoruz.”

Kurum, Fildişi Sahili İnşaat, Konut ve Şehircilik Bakanı ile çevre ve şehircilik alanında yapılanlar ve yapmak istenen konuları paylaştıklarını söyledi.

Başta Fildişi Sahili olmak üzere tüm Afrika ülkelerinde bundan sonraki süreçte bu tecrübeyi paylaşacaklarını aktaran Kurum, müteahhitlik sektörünün gelişmesi ve sektörün istihdam yaratması anlamında, Türkiye’nin yurt dışına bundan sonraki süreçte daha kararlı şekilde açılacağını ifade etti.

TOKİ Haber
TOKİ Haber

Azerbaycan ile çevre ve şehircilik alanında işbirliği

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye ile Azerbaycan arasında çevre ve şehircilik alanında iş birliğini yukarıya çekecek çalışma yapılacağını söyledi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Türkiye ile Azerbaycan arasında çevre ve şehircilik alanında iş birliğini yukarıya çekecek çalışma yapılacağını söyledi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Azerbaycan Devlet Emlak Komitesi Başkanı Kerem Hasanov’u bakanlıkta kabul etti. Türkiye ile Azerbaycan’ın iki devlet tek millet olduğunu belirten Kurum, bakanlık olarak çevre ve şehircilik alanında birçok faaliyette bulunduklarını söyledi. Kurum, tapu-kadastrodan, kentsel dönüşüme, sosyal konut üretiminden, millet bahçeleri ve coğrafi bilgi sistemlerine kadar şehircilikte birçok proje gerçekleştirdiklerini anlattı. Azerbaycan’dan gelen konuk yetkililerle bilgi alışverişinde bulunduklarını ifade eden Kurum, şunları kaydetti: “Çevre ve şehircilik alanında da diğer alanlarda olduğu gibi iki ülkedeki iş birliğini çok daha yukarıya çekecek çalışmaları yapma kararı aldık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olarak bu bilgi birikimimizi kardeş ülkemizin ilgili bakanlığı ile paylaşmış olacağız. Yine değerli Başkanımız da kendi başkanlığı içerisindeki, bilgi ve tecrübelerini bizimle paylaşacak. Hemen yarından itibaren heyetlerimiz çalışmalara başlayacak.” Bakan Kurum, iki kardeş ülkenin siyasi ve ekonomik anlamdaki birlikteliklerini çevre ve şehircilik anlamında da çok daha üst noktalara getirmek istediklerini kaydetti. Hasanov da tapu kadastro, kentsel dönüşüm, taşınmazların durumu ve coğrafi bilgi sistemleri gibi şehircilik konularında ortak çalışmalar yürütüleceğini belirterek, desteğinden dolayı Bakan Kurum’a teşekkür etti. Toplantıda ayrıca Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yetkililerinden oluşan teknik bir heyetin

Uzungöl’deki kaçak yapılar yıkılacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Trabzon Uzungöl’de inceleme yaparak, bölgede tespit edilen 118 kaçak yapının yıkılacağını ve çevre düzenlemesi çalışmaları için tüm desteğin verileceğini söyledi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Trabzon Uzungöl’de inceleme yaparak, bölgede tespit edilen 118 kaçak yapının yıkılacağını ve çevre düzenlemesi çalışmaları için tüm desteğin verileceğini söyledi. Bakan Kurum, Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı’nın açıklanmasının ardından Trabzon’da çeşitli ziyaretlerde bulundu. Beraberindeki heyetle birlikte turizm merkezi Uzungöl’e giden Kurum, gölün çevresinde gezerek vatandaşlarla sohbet etti. Ziyaret esnasında gazetecilere açıklamalarda bulunan Kurum, Uzungöl’ün 1983 yılında Milli Park ilan edildiğini söyledi. Uzungöl’ün 2003 yılında yaklaşık 30 bin hektara varan Özel Çevre Koruma Bölgesi ilan edildiğini belirten Kurum, buranın yılda yaklaşık 2-2,5 milyon turist ziyaretçisiye sahip bir turizm cenneti olduğunu dile getirdi. YIKIMLA İLGİLİ TEBLİGAT YAPILDI Kurum, şöyle konuştu: “Osmanlı’dan bugüne tarihimize, kültürümüze uygun olmayan kaçak yapıların da içinde olduğu bir yapılaşma sürecini hep birlikte izliyoruz. Biliyorsunuz Ayder’imize ilişkin bir kentsel dönüşüm sürecini başlatıyoruz. Şimdi de Uzungöl’ümüzde gerekli incelemeleri yaptık. Aynı Ayder’de olduğu gibi vatandaşlarımızla el birliği içerisinde, onlarla omuz omuza buradaki dönüşümü de gerçekleştireceğiz. İmar barışına başvuran yapılar var. İmar barışına uygun olmayan yaklaşık 118 yapı var. Bu yapılara ilişkin tebligatları yaptık. Süreç içerisinde imar barışına uygun olmayan yapıların yıkımını gerçekleştireceğiz.” TRAFİK SORUNUNA OTOPARKLI ÇÖZÜM Kurum, Uzungöl’ün doğal güzelliklerini ön plana çıkaracak şekilde çalışma başlatacaklarını söyledi. Bu uygulamayı Trabzon Büyükşehir Belediyesi ve Çaykara

Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı açıklandı

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 15 maddeden oluşan Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı’nı kamuoyuyla paylaştı.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 15 maddeden oluşan Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı’nı kamuoyuyla paylaştı. Bakan Kurum, Trabzon’da bir otelde düzenlenen “Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı” toplantısında, başta Rize, Trabzon, Ordu, Samsun, Giresun ve Artvin’i kapsayan 15 maddelik Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı ile bölgede alınacak tedbirleri paylaştı. Mekansal strateji planı ve bütün ölçeklerdeki mekansal planların iklim değişikliği parametreleri dikkate alınarak hazırlanacağını belirten Kurum, bu planlar çerçevesinde alt ölçekli planları, buna uygun olacak şekilde revize edeceklerini, revize biter bitmez de 6 ildeki belediyelerden alt ölçekli planların gözden geçirilmesini isteyeceklerini dile getirdi. Altı il öncelikli olmak üzere dere yataklarında yer alan binaların tespit edilerek uygun alanlar için kamulaştırma ve taşıma sürecinin planlanacağını aktaran Kurum, şöyle devam etti: “Bu illerde öncelikli olarak dere yataklarında yer alan binaların tespit çalışmalarına başladık. Bu illerimizde 19 bin akar dere, 131 bin de kuru dere bulunuyor. 6 ilimizde bulunan ve birinci derece risk grubundaki 367 derenin taramasını bitirdik. Yağışla birlikte taşkını hesaplayarak debisine göre bölgede hangi binaların risk altında olduğunu hesaplayarak acil öncelikli dediğimiz kısımdan başlamak üzere kentsel dönüşüme bu anlamda bir sayfa açmış olacağız. Binaların taşınma sürecini vatandaşlarımızla, valiliğimizle, belediye başkanlığımızla tamamlayacağız. Temmuz ayı sonuna kadar tüm derelerimizin taramasını bitirmiş olacağız.