TOKİ ile depreme karşı güvenli konutlar

TOKİ Başkanı Bulut, "Bugüne dek olduğu gibi bundan sonraki yıllarda da sosyal konut projeleri ve riskli alanlardaki kentsel dönüşüm uygulamalarıyla depreme dayanıklı, güvenli ve konforlu yepyeni yerleşimler kurarak vatandaşlarımızın yanında olacağız" dedi.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, “Bugüne dek olduğu gibi bundan sonraki yıllarda da sosyal konut projeleri ve riskli alanlardaki kentsel dönüşüm uygulamalarıyla depreme dayanıklı, güvenli ve konforlu yepyeni yerleşimler kurarak vatandaşlarımızın yanında olacağız” dedi.

TOKİ Başkanı Bulut, dergimizin şubat sayısında yer alan değerlendirme yazısında, Elazığ ve Malatya’da yıkım ve ölümlere neden olan 6,8 büyüklüğündeki depremin, deprem ülkesi olduğumuz gerçeğini bir kez daha ortaya koyduğunu hatırlattı.

TOKİ Dergi Sayı 120
Sayı 120

Depremden etkilenen vatandaşların mağduriyet yaşamamaları ve yaralarının sarılması için çok kısa bir süre içerisinde devletin tüm kurumlarının seferber olduğunu ifade eden Bulut, “Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum, İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu ve Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca ile arama kurtarma çalışmalarını yerinde takip ettik. Depremin ardından hasar tespit ve yıkım çalışmaları ile acil barınma ihtiyaçları süratle karşılanırken, eş zamanlı olarak kalıcı konutlar projelendirilmeye başlandı. Yemişlik mevkisinde inşa edilecek 10 bin konutluk uydu kentte ilk etapta yapılacak 2 bin konutun projelendirme çalışmalarına başladık. Elazığ Bizmişen ve Cumhuriyet Mahallerinde yaptığımız 400 rezerv konutumuz ise öncelikle evleri yıkılan vatandaşlarımızın barınma ihtiyaçlarını karşılayacak” dedi.

“Şehirlerimizin çöküntü ve riskli alanlarında yıllardır yürüttüğümüz kentsel dönüşüm çalışmalarının, mal ve can kayıplarını önlemede büyük bir ihtiyaca karşılık verdiğini biliyoruz” diyen TOKİ Başkanı Bulut, şunları kaydetti: “Bu hayati gereklilik doğrultusunda TOKİ olarak şehirlerin kentsel dönüşüm zorunluluğunu merkeze alıyoruz ve yerel yönetimlerle iş birliği içinde dönüşüm uygulamaları yürüterek modern kentleşmeyi destekliyoruz. Bu kapsamda 2019 itibarıyla 146 bin 804 konutluk kentsel dönüşüm projesinin inşaatına başladık. Dönüşüm projeleri arasında yer alan Trabzon’un Tonya, Beşikdüzü, Çömlekçi ve Pazarkapı ilçelerindeki çalışmalarımız hızla devam ediyor. Denizli’de yürüttüğümüz dönüşüm çalışmalarımızda ise sona yaklaşıyoruz. Çardak ve Bozkurt ilçelerinde depremzedeler için geliştirdiğimiz 320 konutun inşa çalışmalarını tamamlayıp vatandaşlarımıza sağlam ve güvenli konutlarını teslim edeceğiz. Manisa Kırkağaç ve Akhisar ilçelerinde ise depreme dayanıklı 200 konut inşa edeceğiz. Kentsel dönüşüm uygulamalarımızdaki bilgi ve deneyimimizi uluslararası alanda da paylaşıyor, doğal afetlerden zarar gören bölgelerde konut yenileme ve altyapı çalışmaları yürütüyoruz. Arnavutluk’ta geçen kasım ayında yaşanan depremin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda konut ve altyapı sorunlarına dönük kentsel dönüşüm çalışmalarına başlıyoruz. Bu kapsamda inşa edeceğimiz 500 konutluk yerleşimi 6 ay içinde tamamlayarak, dost ülke Arnavutluk’a az katlı planda projelendirilmiş ve ülke kültürünü yansıtan yeni bir yerleşim kazandıracağız.”

Bulut, konuta erişmekte zorlanan dar ve orta gelirli vatandaşlar için 2019’da projelendirilen 50 bin konut ile bu yılki hedef olan 100 bin konut üretim sürecinin devam ettiği belirtti. Yatırım bedeli 17,3 milyar TL olan 100 bin yeni sosyal konutun 81 ilde 260 projeyle hayata geçirileceğini anımsatan Bulut, “Konut arzının çok üzerinde bir taleple projelerimize başvuran vatandaşlarımızın ilgisi, İdaremize duyulan güveni bir kez daha göstermesi açısından memnuniyet vericidir. Kısa süre içinde yapacağımız hak sahipliği kuralarıyla Türkiye’nin dört bir yanında 100 bin kişinin daha ev hayalini gerçeğe dönüştüreceğiz. Bugüne dek olduğu gibi bundan sonraki yıllarda da sosyal konut projeleri ve riskli alanlardaki kentsel dönüşüm uygulamalarıyla depreme dayanıklı, güvenli ve konforlu yepyeni yerleşimler kurarak yine vatandaşlarımızın yanında olacağız. Daha güzel ve güvenli şehirler kurma gayreti içinde depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum” açıklamalarında bulundu.

TOKİ Haber
TOKİ Haber

Zigana 15 dakikada aşılacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Zigana Tüneli çift tüp tünel olarak Avrupa'nın en uzun tünellerinden bir tanesi" dedi.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Zigana Tüneli çift tüp tünel olarak Avrupa’nın en uzun tünellerinden bir tanesi” dedi. Bakan Karaismailoğlu, Trabzon’da yapımı sürdürülen Kanuni Bulvarı yolunun Erdoğdu ve Boztepe bağlantılarında incelemelerde bulundu, şantiyeleri ziyaret etti. Daha sonra yeni Zigana Tüneli şantiyesine giden Karaismailoğlu, çalışmalara ilişkin bilgi aldı. Kent genelinde devam eden 22 projeleri bulunduğunu belirten Karaismailoğlu, bunların bir an önce hayata geçirilmesi için yoğun çaba sarf ettiklerini, bu doğrultuda iş programlarını tekrar elden geçirdiklerini bildirdi. Dağ dağa kavuşmaz; insan insana kavuşur…Sarp Kuzey Anadolu dağlarını #ZiganaTüneli ile aşarak Karadeniz ile Anadolu bağlantısını güçlendiriyoruz. 45 dakika süren mesafe, 15 dakikaya düşüyor. pic.twitter.com/i0gnZJAT87— Adil Karaismailoğlu (@akaraismailoglu) September 25, 2020 “BÖLGEYE BÜYÜK DEĞER KATACAK” Bakan Karaismailoğlu, yeni Zigana Tüneli şantiyesinde de inceleme yaptıklarını, ilgililerle istişarede bulunduklarını söyledi. Zigana Tüneli’nin 10-15 kilometre uzunluğundaki bir yol aksı üzerinde 14,5 kilometrelik çift tünelden oluştuğuna dikkati çeken Karaismailoğlu, şöyle devam etti: “Çift tüp tünel olarak Avrupa’nın en uzun tünellerinden bir tanesi. Dünyanın en büyük projelerinden bir tanesi, kara yolu envanteri içinde yine çift tüp tünel olarak çok özel bir proje, havalandırma sistemleriyle, yapım tekniğiyle. Hep söylüyoruz ya ‘Dünyanın gıptayla baktığı projeleri yapıyoruz.’ diye, işte Zigana Tüneli de onlardan bir tanesi. Bitirdiğimizde bölgeye büyük bir değer katacak proje.

Doğal gaz ithalatı yüzde 4,5 azaldı

Türkiye'nin doğal gaz ithalatı temmuzda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,5 azalarak 3,1 milyar metreküp oldu.
Türkiye’nin doğal gaz ithalatı temmuzda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,5 azalarak 3,1 milyar metreküp oldu. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun temmuz ayına ilişkin Doğal Gaz Piyasası Sektör Raporu’na göre, ithalatın yaklaşık 2 milyar 601 milyon metreküpü boru hatlarıyla, 508 milyon metreküpü de sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) tesisleri aracılığıyla gerçekleştirildi. Bu dönemde, boru hatlarıyla yapılan doğal gaz ithalatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,10 azalırken, LNG ithalatı yüzde 11,2 düştü. Böylece doğal gaz ithalatı temmuzda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,5 azalarak 3 milyar 109 milyon 89 metreküpe geriledi. Bu dönemde en fazla doğal gaz alımı yapılan ülke, 1 milyar 93 milyon metreküple Azerbaycan oldu. Azerbaycan’ı 843 milyon metreküple Rusya ve 664 milyon metreküple İran izledi. Temmuzda Azerbaycan’dan yapılan ithalat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 21,5 artarken, Rusya’dan ithal edilen gaz miktarı yüzde 28,4 düştü. İran’dan gelen gaz miktarı ise yüzde 9,5 artış gösterdi. Doğal gaz tüketimi de söz konusu dönemde yüzde 0,2 geriledi ve 2 milyar 828 milyon 35 bin metreküp oldu. Elektrik santrallerinde doğal gaz tüketimi yüzde 7,9 artışla 1 milyar 120 milyon metreküpe çıkarken, santrallerdeki gaz tüketimi uzun süre sonra ilk kez artış gösterdi. Temmuzda konutlardaki tüketim yüzde 6,5 artışla 236 milyon metreküpe yükseldi.

“Kararlı bir şekilde şehirlerimizi depreme hazır hale getireceğiz”

Bakan Kurum, 5 yılda 1,5 milyon konutu dönüştürmeyi hedeflediklerini söyleyerek, "İnşallah kararlı bir şekilde şehirlerimizi depreme hazır hale getireceğiz" dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 5 yılda 1,5 milyon konutu dönüştürmeyi hedeflediklerini söyleyerek, “İnşallah kararlı bir şekilde şehirlerimizi depreme hazır hale getireceğiz” dedi. Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Şırnak’a gelen Bakan Kurum, bir otelde düzenlenen İl Değerlendirme Toplantısına katıldı. Basına kapalı gerçekleşen toplantının ardından açıklama yapan Kurum, kadim şehir Şırnak’ta bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, tüm Şırnaklıları selamladığını söyledi. Kurum, Şırnak’ı sıkça ziyaret ettiklerini, tüm ekibi ile istişarelerde bulunduklarını ifade ederek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı “Şehircilik vizyonu” çerçevesinde Şırnak başta olmak üzere tüm illerde çalışmaları hızlı ve kararlı bir şekilde yapmaya gayret gösterdiklerini belirtti. Bugün de gerçekleştirilen toplantı ile sorunları tespit ettiklerini, çalışmaları değerlendirdiklerini, yeni yapacakları çalışmaları istişare etme fırsatı bulduklarını dile getiren Kurum, “Şırnak ne yazık ki terör olayları sebebiyle, çukur siyasetinden, terör olaylarından çok ciddi zararlar gördü. Hem şehirlerimiz hem vatandaşlarımız bu noktada çok önemli mücadeleler verdiler. Hamdolsun bugün terörün bütün izleri ortadan kaldırılmak suretiyle şehrimiz bambaşka bir hüviyete kavuştu. Artık bugün hepimiz yeni Şırnak’ı konuşuyoruz. Gerçekleştirilen her proje Şırnak’ta Şırnaklı vatandaşlarımızın hak ettiği şekilde, vatandaşımız bugün Edirne’de, Muğla’da, Antalya’da nasıl bir yaşam sürdürüyorsa Şırnak’ta, ilçelerinde de aynı yaşamı aynı kaliteyi aynı standardı sağlayacak çalışmaları tüm ekibimizle sürdürmeye gayret gösteriyoruz” dedi. “Şırnak merkez ve ilçelerinde 10 bin