TOKİ ile depreme karşı güvenli konutlar

TOKİ Başkanı Bulut, "Bugüne dek olduğu gibi bundan sonraki yıllarda da sosyal konut projeleri ve riskli alanlardaki kentsel dönüşüm uygulamalarıyla depreme dayanıklı, güvenli ve konforlu yepyeni yerleşimler kurarak vatandaşlarımızın yanında olacağız" dedi.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, “Bugüne dek olduğu gibi bundan sonraki yıllarda da sosyal konut projeleri ve riskli alanlardaki kentsel dönüşüm uygulamalarıyla depreme dayanıklı, güvenli ve konforlu yepyeni yerleşimler kurarak vatandaşlarımızın yanında olacağız” dedi.

TOKİ Başkanı Bulut, dergimizin şubat sayısında yer alan değerlendirme yazısında, Elazığ ve Malatya’da yıkım ve ölümlere neden olan 6,8 büyüklüğündeki depremin, deprem ülkesi olduğumuz gerçeğini bir kez daha ortaya koyduğunu hatırlattı.

TOKİ Dergi Sayı 120
Sayı 120

Depremden etkilenen vatandaşların mağduriyet yaşamamaları ve yaralarının sarılması için çok kısa bir süre içerisinde devletin tüm kurumlarının seferber olduğunu ifade eden Bulut, “Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum, İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu ve Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca ile arama kurtarma çalışmalarını yerinde takip ettik. Depremin ardından hasar tespit ve yıkım çalışmaları ile acil barınma ihtiyaçları süratle karşılanırken, eş zamanlı olarak kalıcı konutlar projelendirilmeye başlandı. Yemişlik mevkisinde inşa edilecek 10 bin konutluk uydu kentte ilk etapta yapılacak 2 bin konutun projelendirme çalışmalarına başladık. Elazığ Bizmişen ve Cumhuriyet Mahallerinde yaptığımız 400 rezerv konutumuz ise öncelikle evleri yıkılan vatandaşlarımızın barınma ihtiyaçlarını karşılayacak” dedi.

“Şehirlerimizin çöküntü ve riskli alanlarında yıllardır yürüttüğümüz kentsel dönüşüm çalışmalarının, mal ve can kayıplarını önlemede büyük bir ihtiyaca karşılık verdiğini biliyoruz” diyen TOKİ Başkanı Bulut, şunları kaydetti: “Bu hayati gereklilik doğrultusunda TOKİ olarak şehirlerin kentsel dönüşüm zorunluluğunu merkeze alıyoruz ve yerel yönetimlerle iş birliği içinde dönüşüm uygulamaları yürüterek modern kentleşmeyi destekliyoruz. Bu kapsamda 2019 itibarıyla 146 bin 804 konutluk kentsel dönüşüm projesinin inşaatına başladık. Dönüşüm projeleri arasında yer alan Trabzon’un Tonya, Beşikdüzü, Çömlekçi ve Pazarkapı ilçelerindeki çalışmalarımız hızla devam ediyor. Denizli’de yürüttüğümüz dönüşüm çalışmalarımızda ise sona yaklaşıyoruz. Çardak ve Bozkurt ilçelerinde depremzedeler için geliştirdiğimiz 320 konutun inşa çalışmalarını tamamlayıp vatandaşlarımıza sağlam ve güvenli konutlarını teslim edeceğiz. Manisa Kırkağaç ve Akhisar ilçelerinde ise depreme dayanıklı 200 konut inşa edeceğiz. Kentsel dönüşüm uygulamalarımızdaki bilgi ve deneyimimizi uluslararası alanda da paylaşıyor, doğal afetlerden zarar gören bölgelerde konut yenileme ve altyapı çalışmaları yürütüyoruz. Arnavutluk’ta geçen kasım ayında yaşanan depremin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda konut ve altyapı sorunlarına dönük kentsel dönüşüm çalışmalarına başlıyoruz. Bu kapsamda inşa edeceğimiz 500 konutluk yerleşimi 6 ay içinde tamamlayarak, dost ülke Arnavutluk’a az katlı planda projelendirilmiş ve ülke kültürünü yansıtan yeni bir yerleşim kazandıracağız.”

Bulut, konuta erişmekte zorlanan dar ve orta gelirli vatandaşlar için 2019’da projelendirilen 50 bin konut ile bu yılki hedef olan 100 bin konut üretim sürecinin devam ettiği belirtti. Yatırım bedeli 17,3 milyar TL olan 100 bin yeni sosyal konutun 81 ilde 260 projeyle hayata geçirileceğini anımsatan Bulut, “Konut arzının çok üzerinde bir taleple projelerimize başvuran vatandaşlarımızın ilgisi, İdaremize duyulan güveni bir kez daha göstermesi açısından memnuniyet vericidir. Kısa süre içinde yapacağımız hak sahipliği kuralarıyla Türkiye’nin dört bir yanında 100 bin kişinin daha ev hayalini gerçeğe dönüştüreceğiz. Bugüne dek olduğu gibi bundan sonraki yıllarda da sosyal konut projeleri ve riskli alanlardaki kentsel dönüşüm uygulamalarıyla depreme dayanıklı, güvenli ve konforlu yepyeni yerleşimler kurarak yine vatandaşlarımızın yanında olacağız. Daha güzel ve güvenli şehirler kurma gayreti içinde depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum” açıklamalarında bulundu.

TOKİ Haber
TOKİ Haber

TOKİ Elazığ’da depremzedelerin yanında

TOKİ tarafından Elazığ'da inşa edilen 132 rezerv konut, kura çekilişiyle depremzedelere tahsis edildi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Elazığ’da inşa edilen 132 rezerv konut, kura çekilişiyle depremzedelere tahsis edildi. Elazığ’da 24 Ocak’ta merkez üssü Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki depremde 41 vatandaş hayatını kaybetmiş, çok sayıda bina hasar görmüştü. Elazığ ve Malatya’da depremin yol açtığı hasarın giderilmesi ve yaraların sarılması için tüm bakanlıklar, ilgili birimleriyle aralıksız çalışma yürütüyor. Yaşanan deprem sonrası bölgede adeta seferberlik ilan eden TOKİ, yaraları sarmak ve depremde can kaybı yaşayan ailelerin yanında olmak için çalışıyor. Bu kapsamda TOKİ, ilk olarak Cumhuriyet Mahallesi’nde inşası tamamlanan 119 konutu, Bizmişen Mahallesi’nde de 13 konutu depremzedeler için ayırdı. Yaşanan depremde en ufak bir hasar almayan, boyalarında dahi çatlak oluşmayan konutlar hak sahiplerine güvenli ve sağlıklı konutlarda yaşam imkânı sunacak. Elazığ'da yaşanan deprem sonrası yakınlarını kaybeden ailelerimiz için Cumhuriyet ve Bizmişen Mahallelerinde yapımını tamamladığımız 132 konutun kurası gerçekleştirildi.Vatandaşlarımıza konutlarının hayırlı olmasını dileriz. pic.twitter.com/jQxwkONvkd— TOKİ (@Toki_Kurumsal) February 17, 2020

Kentsel dönüşüm ile Elazığ’ın 3’te 1’i yenilenecek

Elazığ’da uyguladıkları bazı yeni yöntemlerin dünyaya örnek olacağını söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentin 3’te 1’inin yenileneceğini açıkladı.
Elazığ’da uyguladıkları bazı yeni yöntemlerin dünyaya örnek olacağını söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentin 3’te 1’inin yenileneceğini açıkladı. Milliyet gazetesi yazarlarından Abdullah Karakuş, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Elazığ’da yaptığı röportajı köşesine taşıdı. 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından Bakan Kurum’un Elazığ ve Malatya’daki incelemelerine katılan Abdullah Karakuş’un bugünkü köşe yazısı şöyle: Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum ile 6.8 büyüklüğünde deprem yaşayan Elazığ ve Malatya’da birlikte dolaştık. Son depremin ardından yerinde dönüşüm gibi yeni bir metodu uyguladıklarını belirten Kurum, Elazığ’da uyguladıkları bazı yeni yöntemlerin dünyaya örnek olacağını söyledi. Deprem Türkiye gerçeği. Büyük kayıplar olmadan önce önlemlerin alınması gerekiyor. Özellikle İstanbul’da kentsel dönüşüm çok önemli. Son 6.8’lik Elazığ depreminin sonuçları görülüp hızlı bir şekilde kentsel dönüşüme destek olmak gerekiyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile son depremin yaşandığı Elazığ ve Malatya’da birlikte dolaştık. Son depremin ardından yerinde dönüşüm gibi yeni bir metodu ilde uyguladıklarını belirten Kurum, Elazığ’da uyguladıkları bazı yeni yöntemlerin dünyaya örnek olacağını söyledi. Elazığ’ın 3’te 1’inin yenileneceğini belirten Kurum, başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin birçok ilinde bedeli ne olursa olsun kentsel dönüşüme devam etmekte kararlı olduklarını kaydetti. Kurum, özellikle İstanbul’da riskli binalarda vatandaşların oturmasını engelleyeceklerini dile getirerek, “dönüşümü bütün belediyelerle birlikte 81 ilde 83 milyon vatandaşımızla

3 dev barajın enerji üretimi yüzde 106 arttı

Fırat Nehri üzerinde kurulu Atatürk, Karakaya ve Keban hidroelektrik santrallerinde 2019 yılında üretilen enerji miktarı, 22 milyar 790 milyon kilovatsaate ulaşarak, bir önceki yıla oranla yüzde 106 arttı.
Fırat Nehri üzerinde kurulu Atatürk, Karakaya ve Keban hidroelektrik santrallerinde 2019 yılında üretilen enerji miktarı, 22 milyar 790 milyon kilovatsaate ulaşarak, bir önceki yıla oranla yüzde 106 arttı. Türkiye’nin 3 dev barajı, geçen yıl yaşanan bol yağışın etkisiyle enerji üretiminde rekor seviyeye ulaştı. Söz konusu barajlarda 2018 yılında 11 milyar 49 milyon kilovatsaat olan enerji üretimi geçen yıl yüzde 106 artarak, 22 milyar 790 milyon kilovatsaate çıktı. Keban’da 2018 yılında 3 milyar 445 milyon kilovatsaat olan enerji üretimi geçen yıl 7 milyar 15 milyon kilovatsaate yükseldi. Karakaya’da 2018 yılında 4 milyar 113 milyon kilovatsaat olan üretim 2019’da 7 milyar 600 milyon kilovatsaate çıktı. Atatürk Barajında ise önceki yıl 3 milyar 491 milyon kilovatsaat olan üretim 2019 yılında 8 milyar 175 milyon kilovatsaat oldu. Öte yandan Atatürk, Karakaya ve Keban barajları ayrıca tarımda sulama ve balık üretimiyle de yöredeki vatandaşa önemli katma değer sağlıyor.