TOKİ ile Yozgat merkezde konforlu evler

Yozgat Medrese Toplu Konutları, geniş ve kullanışlı evleri, bakımlı ortak alanları ve özveriyle çalışan yönetimiyle sakinlerine ayrıcalıklı bir yaşam sunuyor.

Yozgat Medrese Toplu Konutları, geniş ve kullanışlı evleri, bakımlı ortak alanları ve özveriyle çalışan yönetimiyle sakinlerine ayrıcalıklı bir yaşam sunuyor.

TOKİ Haber Dergisi

TOKİ’nin Yozgat merkezde kurduğu 297 konutluk yeni yerleşimde yaşam Mart 2019’da başladı. 59 dükkân, cami, 10 bin metrekare kapalı otopark alanı, basketbol ve oyun alanlarının bulunduğu yerleşim bölgeye değer katarken; sakinlerine rahat, konforlu ve kaliteli yaşam sağlıyor.

Yasemin ve Sadi Üstündağ

“EVİMİZ FERAH VE KONFORLU”

“TOKİ’nin Yozgat’ta kurduğu bu yeni yerleşimin en güzel yanı samimi, dostane komşuluk ilişkileri” diye söze başlayan Yasemin Üstündağ, günlük koşuşturma arasında zaman yaratarak komşularıyla bir araya gelip hoş vakit geçirdiklerini anlatıyor. Daha önce şehir merkezinde çok da kullanışlı olmayan bir evde yaşadıklarını söyleyen Sadi Üstündağ ise yeni evlerinin kendileri için çok daha uygun olduğunu belirtiyor. “Yeni evimiz 3+1 büyüklüğünde ve tüm cepheler açık, ferah ve konforlu. Kayınvalidem de bizimle yaşıyor, bu yüzden evin kolay ve sorunsuz ısınması bizim için önemliydi. Bu konuda herhangi bir sorun yaşamadık” diye sözlerini sürdüren Üstündağ, kaliteli bir yerleşimi şehre kazandırdığı için TOKİ’den memnuniyet duyduğunu dile getiriyor.

İhsaniye Alanyalı Bostancı

“YENİ YUVAMIZDAN ÇOK MEMNUNUZ”

Yaklaşık 6 aydır TOKİ konutlarında yaşayan İhsaniye Alanyalı Bostancı’nın, Medrese Toplu Konutlarını seçmesinde yerleşimin konumu ve planlı olması etkili olmuş. “İş yerime ve oğlumun okuluna yakın olması burayı tercih etmemizi etkiledi” diyen Bostancı, önceki evlerinin de merkezde olduğunu ancak eksikleri bulunduğunu, özellikle park sorunu yaşadıklarını söylüyor. Yeni evlerinin iç planlamasının evden maksimum faydalanmaya ve kişinin kendini iyi hissetmesine imkân sağladığını anlatan Bostancı, “Mutfağımın genişliği ideal, kiler olması da ayrıca güzel. Yeni yuvamızdan çok memnunuz” diye ifade ediyor.

Yılmaz Ailesi

AYRICALIKLI YERLEŞİM

Yozgat Medrese Toplu Konutlarının ilk sakinlerinden Yılmaz ailesi, dört çocuklu kalabalık bir aile. 175 metrekare büyüklüğündeki 4+1 evlerinin kendilerine rahat bir yaşam alanı sunduğunu söyleyen Yılmaz ailesi, eski bir binanın beşinci katındaki önceki evlerinde pek çok sorunla başa çıkmak zorunda kalmış. Evin babası Mehmet Yılmaz, “Evin genişliği, konumu, asansörün olması, otopark imkânı, site yönetiminin ilgisi bizim için burayı ayrıcalıklı kılıyor. Ayrıca blok girişlerinde kullanılan şifreleme sistemiyle kendimizi güvende hissediyoruz” diyerek, tüm bu özelliklerin yeni yerleşime alışmalarını kolaylaştırdığını söylüyor.

“RAHAT BİR YAŞAM SÜRÜYORUZ”

Konut sakinlerinden Metin İnci, işine yakın yerde oturmanın avantajını yaşadığını söylüyor. Eşi ve üç çocuğuyla 155 metrekarelik evlerinde rahat bir yaşam sürdüklerini belirten İnci, gerek konutların iç planlaması gerekse site sakinleri için yapılmış ortak alanlar ve otopark alanlarının kendilerine cazip geldiğini ve bu nedenle TOKİ konutlarını tercih ettiklerini anlatıyor: “Evimiz çok kullanışlı; geniş bir holümüz, iki banyo ile üç tuvaletimiz ve mutfağımızda bir kilerimiz var. Dairemizin tüm cepheleri açık. Bunun yanında yeteri kadar otopark alanı var, park sorunu yaşamıyoruz.” Komşularıyla iyi anlaştıklarını ifade eden İnci, sorunları çözüme kavuşturan site yönetiminin profesyonel iş anlayışından da memnun olduklarını söyleyerek, “Bu güzel yaşam alanını bizlere sunan herkese teşekkür ederiz” diye ekliyor.

Site Müdürü Büşra Arslan

“BURADAKİ YAŞAMI GÜZELLEŞTİRMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Yozgat Merkez Medrese Toplu Konutları Site Müdürü Büşra Arslan, şehir merkezinde kurulan yeni yerleşim alanında 297 konut, 59 dükkân, 18 ofis, cami ve 10.000 metrekare kapalı otopark alanının, basketbol sahası ile üç çocuk oyun alanının olduğunu söylüyor. Beş blok görevlisi ve bir teknik personelle konut sakinlerinin huzurlu, temiz, sakin ve düzenli bir ortamda yaşamaları için çalıştıklarını belirten Arslan, şöyle devam ediyor: “Güvenliği blok girişlerimizdeki görüntülü ve şifreli sistemle sağlıyoruz. Ortak alanlarda yaşanan sorunları ivedilikle çözmeye gayret ediyor, buradaki yaşamı güzelleştirmeye çalışıyoruz.”

TOKİ Haber
TOKİ Haber

Zigana 15 dakikada aşılacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, "Zigana Tüneli çift tüp tünel olarak Avrupa'nın en uzun tünellerinden bir tanesi" dedi.
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Zigana Tüneli çift tüp tünel olarak Avrupa’nın en uzun tünellerinden bir tanesi” dedi. Bakan Karaismailoğlu, Trabzon’da yapımı sürdürülen Kanuni Bulvarı yolunun Erdoğdu ve Boztepe bağlantılarında incelemelerde bulundu, şantiyeleri ziyaret etti. Daha sonra yeni Zigana Tüneli şantiyesine giden Karaismailoğlu, çalışmalara ilişkin bilgi aldı. Kent genelinde devam eden 22 projeleri bulunduğunu belirten Karaismailoğlu, bunların bir an önce hayata geçirilmesi için yoğun çaba sarf ettiklerini, bu doğrultuda iş programlarını tekrar elden geçirdiklerini bildirdi. Dağ dağa kavuşmaz; insan insana kavuşur…Sarp Kuzey Anadolu dağlarını #ZiganaTüneli ile aşarak Karadeniz ile Anadolu bağlantısını güçlendiriyoruz. 45 dakika süren mesafe, 15 dakikaya düşüyor. pic.twitter.com/i0gnZJAT87— Adil Karaismailoğlu (@akaraismailoglu) September 25, 2020 “BÖLGEYE BÜYÜK DEĞER KATACAK” Bakan Karaismailoğlu, yeni Zigana Tüneli şantiyesinde de inceleme yaptıklarını, ilgililerle istişarede bulunduklarını söyledi. Zigana Tüneli’nin 10-15 kilometre uzunluğundaki bir yol aksı üzerinde 14,5 kilometrelik çift tünelden oluştuğuna dikkati çeken Karaismailoğlu, şöyle devam etti: “Çift tüp tünel olarak Avrupa’nın en uzun tünellerinden bir tanesi. Dünyanın en büyük projelerinden bir tanesi, kara yolu envanteri içinde yine çift tüp tünel olarak çok özel bir proje, havalandırma sistemleriyle, yapım tekniğiyle. Hep söylüyoruz ya ‘Dünyanın gıptayla baktığı projeleri yapıyoruz.’ diye, işte Zigana Tüneli de onlardan bir tanesi. Bitirdiğimizde bölgeye büyük bir değer katacak proje.

Doğal gaz ithalatı yüzde 4,5 azaldı

Türkiye'nin doğal gaz ithalatı temmuzda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,5 azalarak 3,1 milyar metreküp oldu.
Türkiye’nin doğal gaz ithalatı temmuzda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,5 azalarak 3,1 milyar metreküp oldu. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun temmuz ayına ilişkin Doğal Gaz Piyasası Sektör Raporu’na göre, ithalatın yaklaşık 2 milyar 601 milyon metreküpü boru hatlarıyla, 508 milyon metreküpü de sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) tesisleri aracılığıyla gerçekleştirildi. Bu dönemde, boru hatlarıyla yapılan doğal gaz ithalatı geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,10 azalırken, LNG ithalatı yüzde 11,2 düştü. Böylece doğal gaz ithalatı temmuzda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 4,5 azalarak 3 milyar 109 milyon 89 metreküpe geriledi. Bu dönemde en fazla doğal gaz alımı yapılan ülke, 1 milyar 93 milyon metreküple Azerbaycan oldu. Azerbaycan’ı 843 milyon metreküple Rusya ve 664 milyon metreküple İran izledi. Temmuzda Azerbaycan’dan yapılan ithalat geçen yılın aynı ayına göre yüzde 21,5 artarken, Rusya’dan ithal edilen gaz miktarı yüzde 28,4 düştü. İran’dan gelen gaz miktarı ise yüzde 9,5 artış gösterdi. Doğal gaz tüketimi de söz konusu dönemde yüzde 0,2 geriledi ve 2 milyar 828 milyon 35 bin metreküp oldu. Elektrik santrallerinde doğal gaz tüketimi yüzde 7,9 artışla 1 milyar 120 milyon metreküpe çıkarken, santrallerdeki gaz tüketimi uzun süre sonra ilk kez artış gösterdi. Temmuzda konutlardaki tüketim yüzde 6,5 artışla 236 milyon metreküpe yükseldi.

“Kararlı bir şekilde şehirlerimizi depreme hazır hale getireceğiz”

Bakan Kurum, 5 yılda 1,5 milyon konutu dönüştürmeyi hedeflediklerini söyleyerek, "İnşallah kararlı bir şekilde şehirlerimizi depreme hazır hale getireceğiz" dedi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, 5 yılda 1,5 milyon konutu dönüştürmeyi hedeflediklerini söyleyerek, “İnşallah kararlı bir şekilde şehirlerimizi depreme hazır hale getireceğiz” dedi. Çeşitli temaslarda bulunmak üzere Şırnak’a gelen Bakan Kurum, bir otelde düzenlenen İl Değerlendirme Toplantısına katıldı. Basına kapalı gerçekleşen toplantının ardından açıklama yapan Kurum, kadim şehir Şırnak’ta bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, tüm Şırnaklıları selamladığını söyledi. Kurum, Şırnak’ı sıkça ziyaret ettiklerini, tüm ekibi ile istişarelerde bulunduklarını ifade ederek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı “Şehircilik vizyonu” çerçevesinde Şırnak başta olmak üzere tüm illerde çalışmaları hızlı ve kararlı bir şekilde yapmaya gayret gösterdiklerini belirtti. Bugün de gerçekleştirilen toplantı ile sorunları tespit ettiklerini, çalışmaları değerlendirdiklerini, yeni yapacakları çalışmaları istişare etme fırsatı bulduklarını dile getiren Kurum, “Şırnak ne yazık ki terör olayları sebebiyle, çukur siyasetinden, terör olaylarından çok ciddi zararlar gördü. Hem şehirlerimiz hem vatandaşlarımız bu noktada çok önemli mücadeleler verdiler. Hamdolsun bugün terörün bütün izleri ortadan kaldırılmak suretiyle şehrimiz bambaşka bir hüviyete kavuştu. Artık bugün hepimiz yeni Şırnak’ı konuşuyoruz. Gerçekleştirilen her proje Şırnak’ta Şırnaklı vatandaşlarımızın hak ettiği şekilde, vatandaşımız bugün Edirne’de, Muğla’da, Antalya’da nasıl bir yaşam sürdürüyorsa Şırnak’ta, ilçelerinde de aynı yaşamı aynı kaliteyi aynı standardı sağlayacak çalışmaları tüm ekibimizle sürdürmeye gayret gösteriyoruz” dedi. “Şırnak merkez ve ilçelerinde 10 bin