TOKİ ile Yozgat merkezde konforlu evler

Yozgat Medrese Toplu Konutları, geniş ve kullanışlı evleri, bakımlı ortak alanları ve özveriyle çalışan yönetimiyle sakinlerine ayrıcalıklı bir yaşam sunuyor.

Yozgat Medrese Toplu Konutları, geniş ve kullanışlı evleri, bakımlı ortak alanları ve özveriyle çalışan yönetimiyle sakinlerine ayrıcalıklı bir yaşam sunuyor.

TOKİ Haber Dergisi

TOKİ’nin Yozgat merkezde kurduğu 297 konutluk yeni yerleşimde yaşam Mart 2019’da başladı. 59 dükkân, cami, 10 bin metrekare kapalı otopark alanı, basketbol ve oyun alanlarının bulunduğu yerleşim bölgeye değer katarken; sakinlerine rahat, konforlu ve kaliteli yaşam sağlıyor.

Yasemin ve Sadi Üstündağ

“EVİMİZ FERAH VE KONFORLU”

“TOKİ’nin Yozgat’ta kurduğu bu yeni yerleşimin en güzel yanı samimi, dostane komşuluk ilişkileri” diye söze başlayan Yasemin Üstündağ, günlük koşuşturma arasında zaman yaratarak komşularıyla bir araya gelip hoş vakit geçirdiklerini anlatıyor. Daha önce şehir merkezinde çok da kullanışlı olmayan bir evde yaşadıklarını söyleyen Sadi Üstündağ ise yeni evlerinin kendileri için çok daha uygun olduğunu belirtiyor. “Yeni evimiz 3+1 büyüklüğünde ve tüm cepheler açık, ferah ve konforlu. Kayınvalidem de bizimle yaşıyor, bu yüzden evin kolay ve sorunsuz ısınması bizim için önemliydi. Bu konuda herhangi bir sorun yaşamadık” diye sözlerini sürdüren Üstündağ, kaliteli bir yerleşimi şehre kazandırdığı için TOKİ’den memnuniyet duyduğunu dile getiriyor.

İhsaniye Alanyalı Bostancı

“YENİ YUVAMIZDAN ÇOK MEMNUNUZ”

Yaklaşık 6 aydır TOKİ konutlarında yaşayan İhsaniye Alanyalı Bostancı’nın, Medrese Toplu Konutlarını seçmesinde yerleşimin konumu ve planlı olması etkili olmuş. “İş yerime ve oğlumun okuluna yakın olması burayı tercih etmemizi etkiledi” diyen Bostancı, önceki evlerinin de merkezde olduğunu ancak eksikleri bulunduğunu, özellikle park sorunu yaşadıklarını söylüyor. Yeni evlerinin iç planlamasının evden maksimum faydalanmaya ve kişinin kendini iyi hissetmesine imkân sağladığını anlatan Bostancı, “Mutfağımın genişliği ideal, kiler olması da ayrıca güzel. Yeni yuvamızdan çok memnunuz” diye ifade ediyor.

Yılmaz Ailesi

AYRICALIKLI YERLEŞİM

Yozgat Medrese Toplu Konutlarının ilk sakinlerinden Yılmaz ailesi, dört çocuklu kalabalık bir aile. 175 metrekare büyüklüğündeki 4+1 evlerinin kendilerine rahat bir yaşam alanı sunduğunu söyleyen Yılmaz ailesi, eski bir binanın beşinci katındaki önceki evlerinde pek çok sorunla başa çıkmak zorunda kalmış. Evin babası Mehmet Yılmaz, “Evin genişliği, konumu, asansörün olması, otopark imkânı, site yönetiminin ilgisi bizim için burayı ayrıcalıklı kılıyor. Ayrıca blok girişlerinde kullanılan şifreleme sistemiyle kendimizi güvende hissediyoruz” diyerek, tüm bu özelliklerin yeni yerleşime alışmalarını kolaylaştırdığını söylüyor.

“RAHAT BİR YAŞAM SÜRÜYORUZ”

Konut sakinlerinden Metin İnci, işine yakın yerde oturmanın avantajını yaşadığını söylüyor. Eşi ve üç çocuğuyla 155 metrekarelik evlerinde rahat bir yaşam sürdüklerini belirten İnci, gerek konutların iç planlaması gerekse site sakinleri için yapılmış ortak alanlar ve otopark alanlarının kendilerine cazip geldiğini ve bu nedenle TOKİ konutlarını tercih ettiklerini anlatıyor: “Evimiz çok kullanışlı; geniş bir holümüz, iki banyo ile üç tuvaletimiz ve mutfağımızda bir kilerimiz var. Dairemizin tüm cepheleri açık. Bunun yanında yeteri kadar otopark alanı var, park sorunu yaşamıyoruz.” Komşularıyla iyi anlaştıklarını ifade eden İnci, sorunları çözüme kavuşturan site yönetiminin profesyonel iş anlayışından da memnun olduklarını söyleyerek, “Bu güzel yaşam alanını bizlere sunan herkese teşekkür ederiz” diye ekliyor.

Site Müdürü Büşra Arslan

“BURADAKİ YAŞAMI GÜZELLEŞTİRMEYE ÇALIŞIYORUZ”

Yozgat Merkez Medrese Toplu Konutları Site Müdürü Büşra Arslan, şehir merkezinde kurulan yeni yerleşim alanında 297 konut, 59 dükkân, 18 ofis, cami ve 10.000 metrekare kapalı otopark alanının, basketbol sahası ile üç çocuk oyun alanının olduğunu söylüyor. Beş blok görevlisi ve bir teknik personelle konut sakinlerinin huzurlu, temiz, sakin ve düzenli bir ortamda yaşamaları için çalıştıklarını belirten Arslan, şöyle devam ediyor: “Güvenliği blok girişlerimizdeki görüntülü ve şifreli sistemle sağlıyoruz. Ortak alanlarda yaşanan sorunları ivedilikle çözmeye gayret ediyor, buradaki yaşamı güzelleştirmeye çalışıyoruz.”

TOKİ Haber
TOKİ Haber

TOKİ Elazığ’da depremzedelerin yanında

TOKİ tarafından Elazığ'da inşa edilen 132 rezerv konut, kura çekilişiyle depremzedelere tahsis edildi.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Elazığ’da inşa edilen 132 rezerv konut, kura çekilişiyle depremzedelere tahsis edildi. Elazığ’da 24 Ocak’ta merkez üssü Sivrice ilçesi olan 6,8 büyüklüğündeki depremde 41 vatandaş hayatını kaybetmiş, çok sayıda bina hasar görmüştü. Elazığ ve Malatya’da depremin yol açtığı hasarın giderilmesi ve yaraların sarılması için tüm bakanlıklar, ilgili birimleriyle aralıksız çalışma yürütüyor. Yaşanan deprem sonrası bölgede adeta seferberlik ilan eden TOKİ, yaraları sarmak ve depremde can kaybı yaşayan ailelerin yanında olmak için çalışıyor. Bu kapsamda TOKİ, ilk olarak Cumhuriyet Mahallesi’nde inşası tamamlanan 119 konutu, Bizmişen Mahallesi’nde de 13 konutu depremzedeler için ayırdı. Yaşanan depremde en ufak bir hasar almayan, boyalarında dahi çatlak oluşmayan konutlar hak sahiplerine güvenli ve sağlıklı konutlarda yaşam imkânı sunacak. Elazığ'da yaşanan deprem sonrası yakınlarını kaybeden ailelerimiz için Cumhuriyet ve Bizmişen Mahallelerinde yapımını tamamladığımız 132 konutun kurası gerçekleştirildi.Vatandaşlarımıza konutlarının hayırlı olmasını dileriz. pic.twitter.com/jQxwkONvkd— TOKİ (@Toki_Kurumsal) February 17, 2020

Kentsel dönüşüm ile Elazığ’ın 3’te 1’i yenilenecek

Elazığ’da uyguladıkları bazı yeni yöntemlerin dünyaya örnek olacağını söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentin 3’te 1’inin yenileneceğini açıkladı.
Elazığ’da uyguladıkları bazı yeni yöntemlerin dünyaya örnek olacağını söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, kentin 3’te 1’inin yenileneceğini açıkladı. Milliyet gazetesi yazarlarından Abdullah Karakuş, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile Elazığ’da yaptığı röportajı köşesine taşıdı. 6.8 büyüklüğündeki depremin ardından Bakan Kurum’un Elazığ ve Malatya’daki incelemelerine katılan Abdullah Karakuş’un bugünkü köşe yazısı şöyle: Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum ile 6.8 büyüklüğünde deprem yaşayan Elazığ ve Malatya’da birlikte dolaştık. Son depremin ardından yerinde dönüşüm gibi yeni bir metodu uyguladıklarını belirten Kurum, Elazığ’da uyguladıkları bazı yeni yöntemlerin dünyaya örnek olacağını söyledi. Deprem Türkiye gerçeği. Büyük kayıplar olmadan önce önlemlerin alınması gerekiyor. Özellikle İstanbul’da kentsel dönüşüm çok önemli. Son 6.8’lik Elazığ depreminin sonuçları görülüp hızlı bir şekilde kentsel dönüşüme destek olmak gerekiyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ile son depremin yaşandığı Elazığ ve Malatya’da birlikte dolaştık. Son depremin ardından yerinde dönüşüm gibi yeni bir metodu ilde uyguladıklarını belirten Kurum, Elazığ’da uyguladıkları bazı yeni yöntemlerin dünyaya örnek olacağını söyledi. Elazığ’ın 3’te 1’inin yenileneceğini belirten Kurum, başta İstanbul olmak üzere Türkiye’nin birçok ilinde bedeli ne olursa olsun kentsel dönüşüme devam etmekte kararlı olduklarını kaydetti. Kurum, özellikle İstanbul’da riskli binalarda vatandaşların oturmasını engelleyeceklerini dile getirerek, “dönüşümü bütün belediyelerle birlikte 81 ilde 83 milyon vatandaşımızla

3 dev barajın enerji üretimi yüzde 106 arttı

Fırat Nehri üzerinde kurulu Atatürk, Karakaya ve Keban hidroelektrik santrallerinde 2019 yılında üretilen enerji miktarı, 22 milyar 790 milyon kilovatsaate ulaşarak, bir önceki yıla oranla yüzde 106 arttı.
Fırat Nehri üzerinde kurulu Atatürk, Karakaya ve Keban hidroelektrik santrallerinde 2019 yılında üretilen enerji miktarı, 22 milyar 790 milyon kilovatsaate ulaşarak, bir önceki yıla oranla yüzde 106 arttı. Türkiye’nin 3 dev barajı, geçen yıl yaşanan bol yağışın etkisiyle enerji üretiminde rekor seviyeye ulaştı. Söz konusu barajlarda 2018 yılında 11 milyar 49 milyon kilovatsaat olan enerji üretimi geçen yıl yüzde 106 artarak, 22 milyar 790 milyon kilovatsaate çıktı. Keban’da 2018 yılında 3 milyar 445 milyon kilovatsaat olan enerji üretimi geçen yıl 7 milyar 15 milyon kilovatsaate yükseldi. Karakaya’da 2018 yılında 4 milyar 113 milyon kilovatsaat olan üretim 2019’da 7 milyar 600 milyon kilovatsaate çıktı. Atatürk Barajında ise önceki yıl 3 milyar 491 milyon kilovatsaat olan üretim 2019 yılında 8 milyar 175 milyon kilovatsaat oldu. Öte yandan Atatürk, Karakaya ve Keban barajları ayrıca tarımda sulama ve balık üretimiyle de yöredeki vatandaşa önemli katma değer sağlıyor.