TOKİ inşaatlarının atıkları sokak hayvanlarına yuva oluyor

Elazığ'ın Sivrice Kaymakamlığı, TOKİ inşaatlarından arta kalan atık malzemelerden Hazar Gölü çevresindeki sokak hayvanlarının barınmaları için yuva yapıyor.
TOKİ inşaatlarının atıkları sokak hayvanlarına yuva oluyor

Elazığ’ın Sivrice Kaymakamlığı, TOKİ inşaatlarından arta kalan atık malzemelerden Hazar Gölü çevresindeki sokak hayvanlarının barınmaları için yuva yapıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayelerinde başlatılan “Sıfır Atık Projesi” kapsamında çalışma başlatan Kaymakam Yunus Emre Vural, Sivrice merkezli 24 Ocak 2020’de meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından depremzedelere yönelik TOKİ tarafından yapımına başlanan konutların inşaat faaliyetleri sonucu açığa çıkan atık ahşap malzemelerin sokak hayvanları için yuvaya dönüştürülebileceğini değerlendirdi.

Kaymakamlıkça TOKİ inşaatlarından toplanan atık malzemeler, Öğretmenevi bahçesinde kurulan atölye alanında usta ellerde işlenerek Hazar Gölü çevresindeki kedi, köpek ve kuşlar için sıcak yuvaya dönüşüyor.

Eşsiz doğası ve manzarasıyla öne çıkan Hazar Gölü’nün çevresiyle bütünleşmesi ve göze hitap etmesi için hayvan barınakları, TOKİ’den ilham alınarak Harput mimarisine uygun tarzda yapılıyor.

İnşaat faaliyetlerinde açığa çıkan atık ahşap malzemelerin “Sıfır Atık Projesi” kapsamında sokak hayvanlarına barınak olması için çalışma başlattıklarını ifade eden Vural, TOKİ konutlarından ilham alarak sokak hayvanları için yuvalar inşa ettiklerini bildirdi.

Vural, “Atık malzemelerin geri dönüşümünü de sağladık. Bir muhtarımız da maaşının yarısını sokak hayvanlarına yem alınması için hibe etti, yem sponsorumuzu da halletmiş olduk. Bu sayede yılın 12 ayı sokak hayvanlarımızı sıcak yuvalarında besleyerek, koruyarak toplumumuzla iç içe yaşamalarını sağlayacağız” ifadelerini kullandı.

Kaymakam Vural, yuvaların ilçede büyük beğeni topladığını ve vatandaşın başlatılan bu çalışmayı memnuniyetle karşıladığını dile getirdi.