“TOKİ olarak şehit işçilerimizin ailelerinin yanındayız”

TOKİ Başkanı Ömer Bulut, Hakkari'de PKK'lı teröristlerce şehit edilen işçilerin ailelerinin her zaman yanında olacaklarını açıkladı.

Hakkari’de yol inşaatında çalışırken şehit olan işçilerin cenaze törenine katılan Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, “Devletimiz şehit ailelerinin her zaman yanındadır. TOKİ olarak bizler de ailelerimizin yanındayız. Bütün ihtiyaçlarıyla ilgileneceğiz ve kendilerine yakinen yardımcı olacağız” dedi.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde, yol inşaatında çalışırken terör örgütü PKK’nın saldırısı sonucu şehit olan Abdurrahman Bilici ile yeğeni Mehmet Sait Bilici, TOKİ Başkanı Ömer Bulut’un da katıldığı cenaze töreninin ardından Van’ın Erciş ilçesinde son yolculuklarına uğurlandı.

Çobanpınar mevkiinde inşa edilen karakolun yol yapımında çalışırken PKK’lı teröristlerin açmış olduğu ateş sonucu iki işçinin şehit olduğunu açıklayan TOKİ Başkanı Bulut, “Kendilerine Allah’tan rahmet kederli ailelerine başsağlığı diliyorum” dedi.

Taziye çadırına giderek acılı ailelere başsağlığı dileklerini ileten Bulut, böyle acıların insanları birbirine daha da yakınlaştırdığını ifade etti. Başkan Bulut, şunları söyledi: “Bizler bu yakınlaşmayı burada hissettik. Şehit olan işçilerimizin aileleri ile birlikte teröre karşı tek yürek olduğumuzu gösterdik. Rabbim bu beraberliğimizi daim eylesin. Bu işçilerimiz tıpkı bu coğrafyada çalışan güvenlik mensuplarımız gibi çok anlamlı bir görev ifa ediyorlar. Yaptıkları bu görevler Türkiye Cumhuriyeti devletinin, milletinin birliği ve beraberliğinin teminatı oluyor.”

Hayatını kaybeden işçilerin aileleriyle irtibat halinde olduklarını dile getiren Bulut, “Devletimiz şehit ailelerin her zaman yanındadır. TOKİ olarak bizler de ailelerimizin yanındayız. Bütün ihtiyaçlarıyla ilgileneceğiz ve kendilerine yakinen yardımcı olacağız. Şehit olan ve şantiyelerimizde çalışan işçilerimizden Allah razı olsun diyoruz. Şehadete uğurladığımız Abdurrahman ve Mehmet Said kardeşlerimizin mekânlarının cennet olmasını Rabbimden diliyorum” şeklinde konuştu.

BAKAN KURUM’DAN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da, şehit olan Abdurrahman Bilici ile yeğeni Mehmet Sait Bilici’nin ailelerine başsağlığı diledi. Kurum, sosyal medyadan yayınladığı mesajında, “Hakkari Yüksekova’da yol inşaatında çalışırken PKK’lı teröristlerin saldırısıyla şehit olan işçilerimiz Abdurrahman Bilici ve Mehmet Sait Bilici, Erciş’te düzenlenen törende Hakk’a uğurlandı. İşçilerimize Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı diliyorum” dedi.

TOKİ Haber
TOKİ Haber

Kale’den hibrit depo kapısı

Kale Çelik Kapı, ticari alanlardaki yoğun kullanımlar için güçlendirilmiş “Kale Hibrit Depo Kapısı” üretti.
Kale Endüstri Holding bünyesinde faaliyet gösteren Kale Çelik Kapı tarafından oteller, ofisler, AVM’ler ve iş merkezleri gibi ticari alanlardaki yoğun kullanımlar için yangın kapısı ve çelik kapının özelliklerini bir araya getiren “Kale Hibrit Depo Kapısı” üretildi. Yangın kapısı ve çelik kapının özelliklerinin bir araya getirildiği “Kale Hibrit Depo Kapısı”, normal sac kapılara göre daha kapsamlı ve güvenli bir çözüm önerisi sunuyor. Yangın kapılarında kullanılan taş yünü ile yangına karşı; çelik kapılarda kullanılan yüksek güvenlik ve kaliteli donanım ile de istenmeyen girişimlere karşı koruma sağlıyor. Kapının kapanmasıyla “otomatik kilitlenme” özelliğine de sahip “Kale Hibrit Depo Kapısı” ayrıca; forklift, transpalet, tel sepet gibi yük taşıma araçlarının çarpmalarına karşı oluşturulan güçlendirilmiş kanat yapısı sayesinde de, hasarı minimuma indiriyor.

50 bin sosyal konutun kura çekimleri tamamlandı

TOKİ tarafından 67 ilde 140 projede hayata geçirilen 50 bin sosyal konutun kura çekimleri tamamlandı.
TOKİ tarafından 67 ilde 140 projede hayata geçirilen 50 bin sosyal konutun kura çekimleri tamamlandı ve hak sahipleri belli oldu. 140 projeden 40’ının ise ihalesi yapılarak inşaatına başlandı. Dar gelirli vatandaşların ev sahibi olması amacıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 5 Mart’ta açıklanan 50 bin yeni sosyal konut projesinde kura çekimi bitti. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı koordinasyonunda Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından 67 ilde yapılacak olan projeye Türkiye genelinden 637 bin kişi başvurdu. Büyük ilgi gören yeni konut hamlesi için her ilde ayrı ayrı kura çekilişi yapıldı. İlgiyle takip edilen kura çekilişleriyle 50 bin ailenin daha ev hayali gerçeğe dönüştü. 50 bin sosyal konut projesi kapsamında yaklaşık 40 projenin ihalesi yapılıp inşaatlarına başlandı. Bu konutların teslimleri ise projelere göre değişiklik göstermekle birlikte 36 ayda yapılacak. Bu kapsamda Ankara Kuzeykent’te bulunan 809 konutun teslimi 26 Ağustos tarihinden itibaren başlayacak. 2+1 VE 3+1 KONUTLARIN FİYATLARI 50 bin yeni sosyal konut projesinde yer alacak konutlar 2+1 ve 3+1 şeklinde olacak. 2+1 konutlar 75 ile 85 metrekare büyüklüklere sahip. Konutların fiyatları 116 bin 400 liradan başladı. Bu konutlar için yüzde 12 peşinat istendi. Buna göre en düşük peşinat miktarı da 13 bin 968 lira oldu. Taksitlerin 388 liradan başlayacağı konutların vadesi 240 aya (20

Hazine taşınmazlarının kiralanmasında yeni düzenleme

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan Milli Emlak Genel Tebliği, Resmi Gazete'de yayımlandı.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca yapılan düzenlemeyle Hazine taşınmazları üzerinde seracılık dahil tarımsal üretimde bulunmak isteyen tarımsal amaçlı kooperatifler, tarım satış kooperatifleri ve tarımsal üretici birlikleri ile bunların üst kuruluşlarına, taşınmazın emlak vergi değerinin yüzde biri üzerinden 20 yıla kadar kiralama imkanı getirildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan Milli Emlak Genel Tebliği, Resmi Gazete’de yayımlandı. Tebliğle imar planı bulunmayan veya 1/5000 ya da 1/1000 ölçekli imar planlarında tarımsal amaca ayrılan Hazineye ait taşınmazların sera ve jeotermal kaynaklı teknolojik seracılık faaliyetleri de dahil tarımsal üretim yapmak üzere tarımsal amaçlı kooperatifler, tarım satış kooperatifleri ve tarımsal üretici birlikleri ile bunların üst kuruluşlarına kiraya verilmesine ilişkin usul ve esaslar belirlendi. Buna göre, Hazineye ait taşınmazlar, sera ve jeotermal kaynaklı teknolojik seracılık faaliyetleri de dahil tarımsal üretim yapmak üzere tarımsal amaçlı kooperatifler, tarım satış kooperatifleri ve tarımsal üretici birlikleri ile bunların üst kuruluşlarına 20 yıl süreyle doğrudan kiraya verilebilecek. Kiraya verilecek Hazineye ait taşınmazın ilk yıl kira bedeli, taşınmazın emlak vergi değerinin yüzde biri olacak. Bu tebliğ kapsamında yapılacak kiraya verme işlemlerinde geçici ve kesin teminat alınmayacak. Kiracı tarafından talep edilmesi halinde, kontrol ekibinin uygun görüşü ve idarenin izni ile Hazine taşınmazları üzerinde sera ve jeotermal kaynaklı teknolojik sera yatırımları ile tarımsal üretim için zorunlu