“TOKİ olarak şehit işçilerimizin ailelerinin yanındayız”

TOKİ Başkanı Ömer Bulut, Hakkari'de PKK'lı teröristlerce şehit edilen işçilerin ailelerinin her zaman yanında olacaklarını açıkladı.

Hakkari’de yol inşaatında çalışırken şehit olan işçilerin cenaze törenine katılan Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, “Devletimiz şehit ailelerinin her zaman yanındadır. TOKİ olarak bizler de ailelerimizin yanındayız. Bütün ihtiyaçlarıyla ilgileneceğiz ve kendilerine yakinen yardımcı olacağız” dedi.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde, yol inşaatında çalışırken terör örgütü PKK’nın saldırısı sonucu şehit olan Abdurrahman Bilici ile yeğeni Mehmet Sait Bilici, TOKİ Başkanı Ömer Bulut’un da katıldığı cenaze töreninin ardından Van’ın Erciş ilçesinde son yolculuklarına uğurlandı.

Çobanpınar mevkiinde inşa edilen karakolun yol yapımında çalışırken PKK’lı teröristlerin açmış olduğu ateş sonucu iki işçinin şehit olduğunu açıklayan TOKİ Başkanı Bulut, “Kendilerine Allah’tan rahmet kederli ailelerine başsağlığı diliyorum” dedi.

Taziye çadırına giderek acılı ailelere başsağlığı dileklerini ileten Bulut, böyle acıların insanları birbirine daha da yakınlaştırdığını ifade etti. Başkan Bulut, şunları söyledi: “Bizler bu yakınlaşmayı burada hissettik. Şehit olan işçilerimizin aileleri ile birlikte teröre karşı tek yürek olduğumuzu gösterdik. Rabbim bu beraberliğimizi daim eylesin. Bu işçilerimiz tıpkı bu coğrafyada çalışan güvenlik mensuplarımız gibi çok anlamlı bir görev ifa ediyorlar. Yaptıkları bu görevler Türkiye Cumhuriyeti devletinin, milletinin birliği ve beraberliğinin teminatı oluyor.”

Hayatını kaybeden işçilerin aileleriyle irtibat halinde olduklarını dile getiren Bulut, “Devletimiz şehit ailelerin her zaman yanındadır. TOKİ olarak bizler de ailelerimizin yanındayız. Bütün ihtiyaçlarıyla ilgileneceğiz ve kendilerine yakinen yardımcı olacağız. Şehit olan ve şantiyelerimizde çalışan işçilerimizden Allah razı olsun diyoruz. Şehadete uğurladığımız Abdurrahman ve Mehmet Said kardeşlerimizin mekânlarının cennet olmasını Rabbimden diliyorum” şeklinde konuştu.

BAKAN KURUM’DAN BAŞSAĞLIĞI MESAJI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da, şehit olan Abdurrahman Bilici ile yeğeni Mehmet Sait Bilici’nin ailelerine başsağlığı diledi. Kurum, sosyal medyadan yayınladığı mesajında, “Hakkari Yüksekova’da yol inşaatında çalışırken PKK’lı teröristlerin saldırısıyla şehit olan işçilerimiz Abdurrahman Bilici ve Mehmet Sait Bilici, Erciş’te düzenlenen törende Hakk’a uğurlandı. İşçilerimize Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı diliyorum” dedi.

TOKİ Haber
TOKİ Haber

60 mağara mercek altında

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Marmara, Karadeniz ve İç Anadolu bölgelerinde yer alan 60 mağaranın yapısı, sahip olduğu jeolojik ve ekolojik doğal değerlerinin durumu araştırılacak.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Marmara, Karadeniz ve İç Anadolu bölgelerinde yer alan 60 mağaranın yapısı, sahip olduğu jeolojik ve ekolojik doğal değerlerinin durumu araştırılacak. Türkiye’de farklı statüler altında korunan ve henüz koruma altına alınmamış, özellikleri ve güzellikleri çok fazla bilinmeyen mağaralar bulunuyor. Bakanlık tarafından bu mağaraların her birinin tabiat varlığı olarak tescil edilmesi, koruma altına alınması için farklı bölgelerde projeler yürütülüyor. Bu yıl Marmara, Karadeniz ve İç Anadolu bölgelerinde yer alan 60 mağaranın yapısı, sahip olduğu jeolojik ve ekolojik doğal değerlerin durumu araştırılacak. Elde edilen verilere göre bu mağaralar koruma altına alınacak. Eskişehir, Ankara, Trabzon, Giresun, Gümüşhane, Zonguldak, Bartın, Karabük, Düzce, Kırklareli, Tekirdağ, Edirne, Bursa ve Balıkesir’de yürütülecek proje kapsamında, başlatılan ilk çalışmalardan başarılı sonuçlar elde edildi. Eskişehir’de bulunan Kemikli Mağarası’nda, Asya kıtası için yeni kayıt olacak örümcek türleri ve çok nadir görülen sarkıt, dikit gibi jeolojik oluşumlar tespit edildi. Yıl sonuna kadar sürdürülecek projeyle, mağaralar hakkında Türkiye ve dünya için çok önemli bilgiler elde edilmesi amaçlanıyor.

Bakan Kurum Kanal İstanbul Projesine ilişkin iddiaları yanıtladı

Bakan Kurum, Kanal İstanbul Projesi'nin Bakanlık tarafından onaylanan imar planlarıyla ilgili bazı basın yayın organlarında gündeme getirilen iddiaları değerlendirdi.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kanal İstanbul Projesi’nin Bakanlık tarafından onaylanan imar planlarıyla ilgili bazı basın yayın organlarında gündeme getirilen iddiaları değerlendirdi. Proje alanını kapsayan, “İstanbul ili Avrupa Yakası Rezerv Yapı Alanı 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planı” değişikliği ile buna uygun olarak hazırlanan imar planlarının 7 etabından 3’ünü onayladığını anımsatan Kurum, “Kanal İstanbul Projesi’nin imar planlarında kişiler üzerinden hareket edilerek kimseye rant amaçlı plan kararı üretilmemiştir. Aksine Kanal İstanbul imar planları, zemin+3, zemin+4 yapılaşma koşullarında yatay mimarinin gerçekleştirilmesini, mahalle kültürümüzü yaşatan yerleşme alanlarının oluşturulmasını temin etmek üzere hazırlanmış ve onaylanmıştır” ifadesini kullandı. Planlama alanının yüzde 52’sini yeşil alanların oluşturacağına dikkati çeken Kurum, yürüyüş ve bisiklet yolları ile ekolojik koridorların Kanal İstanbul Projesi’nin önemli bir parçası olacağını, bunların çevre düzeni ve imar planlarında açık bir şekilde kayıt altına alındığını belirtti. Bakan Kurum, İstanbul’un ve Türkiye’nin geleceğini ilgilendiren, Cumhuriyet tarihinin en büyük projelerinden biri olan Kanal İstanbul’un her safhasının bilim insanlarının katkılarıyla kamuoyunun şahitliğinde, katılımcı bir anlayışla şeffaf şekilde sürdürüldüğünü vurgulayarak, şunları kaydetti: “Buna karşın Kanal İstanbul üzerinden belirli çevreler tarafından plan notları çarpıtılarak yalanlarla dolu çirkin bir kampanyanın oluşturulmak istendiğini üzülerek görmekteyiz. Kanal İstanbul Projesi’nin planlama alanlarında kişiye özel bir imar çalışması geçmişte yapılmadığı gibi bugün de bundan sonra da

Rize’ye kentsel dönüşüm projesi kapsamında 465 yeni konut

TOKİ tarafından Rize merkez Yağlıtaş Mahallesi’nde Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi kapsamında 451 konut inşa edilecek.
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından Rize merkez Yağlıtaş Mahallesi’nde Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi kapsamında 451 konut inşa edilecek. Yeni konut projesi için yapılan ihale kapsamında ayrıca 4 dükkân ve cami inşaatı ile altyapı ve çevre düzenlemesi işi de yer alıyor. Projedeki konutların 84’ü 2+1, 341’i 3+1 ve 40’ı 4+1 planında inşa edilecek. Yerinde, hızlı ve gönüllülük esaslı kentsel dönüşüm projeleri yürüten TOKİ, dönüşüm alanlarında çevre düzenlemeleri ve donatı alanlarıyla sosyal ihtiyaçlara yanıt verip tüm nüfus profillerine dönük ihtiyaç ve beklentileri düşünerek yerleşim alanlarını yeniliyor. Projede; zemin kat seviyesinde taş kaplamalar, geniş pencereler, ahşap görünümlü cephe kaplamaları uygulanacak. Rize Yağlıtaş Mahallesi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesiyle vatandaşlara dükkânları, meydanları, parkları, peyzajı, oyun ve spor alanları ile nitelikli sosyal çevre imkânı sunulacak.