TOKİ, Özbekistan’a model olacak

TOKİ Başkanı Ömer Bulut, Özbekistan Cumhuriyeti İnşaat Bakan Yardımcısı İskandarov Erkin Buriyeviç ve heyetini konuk etti.
TOKİ, Özbekistan’a model olacak

TOKİ Başkanı Ömer Bulut, Özbekistan Cumhuriyeti İnşaat Bakan Yardımcısı İskandarov Erkin Buriyeviç ve heyetini konuk etti. Heyetler arasında yapılan toplantıda TOKİ modeli Özbekistan heyetine anlatıldı.

TOKİ Başkanı Ömer Bulut, idarenin dünya çapında model olduğunu belirterek, TOKİ modelini öğrenmek ve uygulamak isteyen ülkelere tecrübelerini ve finansman modelini aktardıklarını belirtti.

Türkiye inşaat sektörünün dünya genelinde Çin’den sonra ikinci olduğunu belirten Bulut, inşaat sektörünün gelişmekte olan ülkeler için büyük önem arz ettiğine vurgu yaptı.

TOKİ 837BİN KONUT RAKAMINA ULAŞTI

TOKİ’nin kurulduğu 1984 yılından 2002 yılına kadar 43 bin konut üretebildiğine değinen Bulut, 2002 yılında başlayan süreçle güçlü hükümet ve siyasi istikrarın sayesinde projeleri hızla hayata geçirdiklerini belirtti.

2002 yılından bugüne kadar 837 bin konut rakamına ulaştığını belirten Bulut, ayrıca içerisinde hastanelerin, UEFA standartlarında stadyumların, ibadethanelerin, ticaret merkezlerinin, okulların ve üniversitelerin olduğu yaklaşık 15 bin sosyal donatı inşa ettiklerini ifade etti. Bulut, son 16 yılda yaptıkları yatırım bedelinin ise 150 milyar TL olduğunu söyledi.

TOKİ’nin 100’e yakın ülkeyle görüşmeler yaptığını aktaran Bulut, Özbekistan heyeti ile yapılan bu görüşmenin devam etmesi gerektiğini ifade etti. Bulut ayrıca, TOKİ olarak işbirliğine ve desteğe hazır olduklarını belirti.