“TOKİ, Sıfır Atık Projesi’nin paydaşları arasında”

TOKİ Başkanı Ömer Bulut, Sıfır Atık Projesi'nin paydaşları arasına katıldıklarını açıkladı.
“TOKİ, Sıfır Atık Projesi’nin paydaşları arasında”

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, Sıfır Atık Projesi’nin paydaşları arasına katıldıklarını açıklayarak, “Bundan böyle konut, sosyal donatı ve yapılaşma alanlarındaki tüm uygulamalarımızı sıfır atık sistemine göre yürüteceğiz” dedi.

TOKİ Başkanı Bulut, dergimizin kasım sayısında yer alan değerlendirmesinde önemli açıklamalarda bulundu. 2003 yılından bu yana ülkemizin her köşesinde kâr amacı gütmeden geliştirdikleri konut projeleri ile dar gelirli ailelerin umudu olduklarını ifade eden Bulut, “Vatandaşlarımızın konuta erişimini önemsiyor ve bu doğrultuda borç bitiren indirim kampanyaları düzenleyerek geri ödemelerde kolaylık sağlıyoruz. Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz yüzde 22 indirim kampanyamızla 13 bin 175 kişi ev ve iş yerlerinin tapusunu aldı. Borçların yüzde 61’i banka kredisi kullanılmadan kişisel tasarruflarla kapatıldı” dedi.

“Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın sürdürülebilir çevreler kurma vizyonuyla, yöresel ve yatay mimariyi esas alan, tarihi ve kültürel mirası gözeten ve insanlarımızı yaşadığı kentle buluşturan yaşam alanları kuruyoruz” diyen TOKİ Başkanı Bulut, şöyle devam etti: “İnsan odaklı bir bakış açısıyla hayata geçirdiğimiz kentsel dönüşüm projeleri, sosyal donatılar, millet bahçeleri ve mahalle kültürünü esas alan uygulamalarımızla şehirlerimizdeki nitelikli ve sağlıklı yaşam alanlarını artırıyoruz. Doğal afetlerden zarar gören bölgelerde yerel yönetimlerle iş birliğiyle konut ve altyapı çalışmaları yapıyor; kent meydanları, parkları ve rekreasyon alanlarıyla şehirleri modern bir görünüme kavuşturuyoruz. Son uygulamalarımız arasında bulunan Adıyaman Samsat’ta depremzedeler için yapılan afet konutlarının ikinci etabının inşa çalışmalarına başlıyoruz. Yatay mimari anlayışla inşa edeceğimiz konutlarda depremden zarar gören vatandaşlarımız güven içinde yaşayacak.

TERÖR MAĞDURLARI İÇİN 23 BİN KONUT

Konutun bir insan hakkı olduğu bilinciyle hareket ederek tüm dezavantajlı gruplara dönük sosyal konut üretimlerimizi hızla sürdürüyoruz. Terörden zarar gören ailelerimiz için Diyarbakır, Mardin, Şırnak ve Hakkâri’de toplam 22 bin 988 konut yapıyoruz. Kurduğumuz güvenli yaşam alanlarından Şırnak İsmetpaşa Mahallesi’ndeki projemiz, az katlı mimarisi ve nitelikli çevresiyle modern yaşamın tüm ihtiyaçlarına yanıt verecek niteliktedir. Terör mağduru aileleri yeni yuvalarına kavuşturmak için yürüttüğümüz çalışmalar kapsamında Şırnak’taki 9 bin 287 konutun 5 bin 716’sını merkezde, 3 bin 87’sini Cizre’de ve 216’sını İdil’de inşa ediyoruz. Silopi’de inşa ettiğimiz 236 konutumuzu ise hak sahibi vatandaşlarımıza teslim ettik.

18 MİLLET BAHÇESİNİN YAPIMI DEVAM EDİYOR

Ülke genelinde kişi başına düşen yeşil alan miktarını 15 metrekareye çıkartma hedefi kapsamında millet bahçesi projelerini önemli buluyoruz. Projelerimizin üçünü tamamladık, 18’inin yapımı, 69 millet bahçesi uygulamamızın ise projelendirmesi devam ediyor. Yapımı süren millet bahçeleri, Türkiye’nin doğal çevre ve habitatlarını korumak amacıyla Bakanlığımızca geliştirilen Ekolojik Koridorlar Projesi’nin önemli ayaklarından birini oluşturacak.

TOKİ, SIFIR ATIK PROJESİ’NİN PAYDAŞLARI ARASINDA

Sürdürülebilir çevre ve şehircilik açısından büyük önem taşıyan Sıfır Atık Projesi’nin paydaşları arasına katıldık. Bundan böyle konut, sosyal donatı ve yapılaşma alanlarındaki tüm uygulamalarımızı sıfır atık sistemine göre yürüteceğiz. Bu sayede milletimiz güvenli ve sağlıklı yapılarda, daha güzel çevrelerde yaşama imkânı bulacak.”