TOKİ’den eğitime büyük destek

TOKİ tarafından tamamlanan ve yapımı devam eden eğitim binası ve sosyal donatı sayısı 14 bin 782'ye ulaştı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından tamamlanan ve yapımı devam eden eğitim binası ve sosyal donatı sayısı 14 bin 782’ye ulaştı.

Dergimizin ekim sayısının kapağında TOKİ’nin eğitim alanında gerçekleştiği projeler yer aldı. Ülkemizin dört bir yanında okul, üniversite ve yurt binaları inşa eden TOKİ, öğrencilerin daha nitelikli ortamlarda öğrenim görmesine büyük katkı sunuyor.

Kaliteli ve güvenli yaşam alanları oluşturmak için geliştirdiği toplu konut projeleri kapsamında kreş, okul gibi eğitim-öğretim ihtiyacına dönük donatılar da inşa eden TOKİ, eğitim yapılarının inşasında bölge sakinlerinin ihtiyaçlarına dönük bir planlama anlayışı benimsiyor, yerleşimlerin yöresel mimari dokusunu esas alarak okulları yerel dokuyla uyumlu şekilde inşa ediyor.

Eğitime, “Yüzde 100 Destek Kampanyası” ile MEB ve diğer ilgili kurumlarla aktif iş birliği yapan TOKİ, bu kapsamda bugüne kadar 23 bin 876 derslikli bin 83 okul projesini hayata geçirdi. Ülke genelinde tamamlanan ve yapımı devam eden eğitim yapısı üretimleri, bu yılın eylül ayı itibarıyla bin 83 okul, 19 üniversite, 189 yurt, 42 kütüphane, 993 spor salonu, 19 stadyum ve donatılarla toplamda 14 bin 782 rakamına ulaştı.

19 ÜNİVERSİTEYE KAMPÜS

Yüksek donanımlı kampüs binaları, derslik, laboratuvar, araştırma merkezi ve yurt yaparak akademik hayata destek veren TOKİ, üniversite yönetimleri iş birliğiyle bugüne dek 19 üniversitenin çeşitli kampüs binalarının inşasını tamamladı.

İdare tarafından Adıyaman, Bartın, Giresun, Tunceli, Batman, Şırnak, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, Yozgat Bozok Üniversitesi, Manisa Celal Bayar Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi ve Türk-Alman Üniversitesinin eğitim ve sosyal donatı binaları inşa edildi.

Konya Selçuk Üniversitesi ile Hakkari Üniversitesinin ek hizmet binalarının yapımı ise devam ediyor.

TÜRK-ALMAN ÜNİVERSİTESİ

Türkiye ve Almanya arasında imzalanan anlaşma doğrultusunda 2010’da kurulan Türk-Alman Üniversitesi faaliyetlerini İstanbul Beykoz’da yaklaşık 120 bin metrekarelik alan üzerinde TOKİ’nin inşa ettiği yeni kampüsünde sürdürüyor.

Üniversite, Türkiye ve Almanya’nın yükseköğretim alanındaki başarılarını ve kazanımlarını birleştirerek, iki ülke arasındaki bilimsel, iktisadi ve kültürel iş birliğine katkı sağlıyor.

Çalışmaları tamamlanan kampüste, mühendislik fakültesi, eğitim ve araştırma laboratuvarları, derslik binaları, genel bilgisayar mekanları, kütüphane, yemekhane, misafirhane bulunuyor.

Mevcut yeşil dokunun korunduğu, yapıların kurgusunda esneklik ve fonksiyonelliğin ön plana çıktığı yerleşkede, binalar doğal dokuyu bozmayacak şekilde tasarlandı ve doğal malzeme kullanıldı.

BİLTAM SON TEKNOLOJİYLE DONATILDI

İstanbul Medeniyet Üniversitesi (İMÜ) yönetimi iş birliğinde, 35 milyon lira yatırım bedeliyle inşa edilen ve geçen yıl hizmete sunulan Bilim ve İleri Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi Laboratuvarı (BİLTAM), 20 bin metrekare kapalı alana inşa edildi.

Yüksek teknolojiye sahip ekipmanla donatılan laboratuvar için üst düzey mimari ve mühendislik çözümleri geliştirildi. Üniversite dışına da hizmet veren laboratuvarda, temel tıp bilimleri ile fen ve mühendislik alanlarındaki akademisyenler ve öğrenciler, deney, analiz, araştırma, geliştirme çalışması yapıyor.

YILDIRIM BEYAZIT ÜNİVERSİTESİNE SELÇUKLU MİMARİLİ KAMPÜS

Yıldırım Beyazıt Üniversitesi (YBÜ) Esenboğa yerleşkesinin 79 bin metrekareye inşa edilen birinci etabında, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Doğa ve Mühendislik Fakültesi, Temel Sağlık Bilimleri ve Laboratuvarları binası, teknik bina ve diğer sosyal donatı binaları yer alıyor. Projede ayrıca 24 amfi, 100 derslik, 22 laboratuvar da bulunuyor.

Uluslararası bilim merkezine dönüşmesi hedefiyle projelendirilen ve inşa çalışmaları tamamlanan külliyede, iki futbol sahası, voleybol ve basketbol sahası, 550 araçlık otopark ile 6 bin ağacın bulunduğu peyzaj alanları yer alıyor.

ÇAĞDAŞ VE GÜVENLİ YURTLAR

Üniversite eğitimini şehir dışında sürdüren öğrenciler için TOKİ tarafından MEB ve Kredi Yurtlar Kurumu iş birliğinde yürütülen yurt projeleri, gençlerin barınma ihtiyacına yanıt veriyor. Yurtlar, öğrencilerin kendilerini güvende hissedeceği, modern ve rahat bir ortamda ders çalışabileceği şekilde tasarlanıyor. Türkiye’nin farklı şehirlerinde yurt üretimlerini sürdüren TOKİ, toplam 71 bin 873 öğrenci kapasiteli 189 yurt ve pansiyon uygulamasını projelendirdi.

İlgili Konular:
TOKİ Haber
TOKİ Haber

“TOKİ, yeni projelerini sıfır atık sistemine göre yapacak”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, "TOKİ, bundan sonra hastaneler, okullar, konutlar başta olmak üzere inşa edeceği tüm projeleri sıfır atık sistemine göre yapacak" dedi.
Kurumlar kadar diğer alanlarda da sıfır atık sistemini yaygınlaştıracaklarını açıklayan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “TOKİ, bundan sonra hastaneler, okullar, konutlar başta olmak üzere inşa edeceği tüm projeleri sıfır atık sistemine göre yapacak” dedi. Bakan Kurum, Tüm Yönleriyle Atık Yönetimi Paneli’nin (TÜRKTAY) Ankara’da 10’uncusu düzenlenen “Yeşil Ekonomi Yolunda Sıfır Atık” programına katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın himayesinde başlatılan Sıfır Atık Projesi’nin ülkenin en önemli projelerinden biri olduğunu dile getiren Kurum, atık yönetimine dair finansal sorunlar ve çözümlerin hep tartışılageldiğini vurgulayarak, “Sayın Emine Erdoğan Hanımefendi’nin himayelerinde başlayan Sıfır Atık Projesi, aslında bu tartışmalara ve kaygılara cevap veren, çözümlerini sahada pratik uygulamalarla ortaya koyan çevre hareketidir. Projemizle 2023’e geldiğimizde, yıllık 20 milyar lira tasarruf, 100 bin kişiye istihdam sağlayacağız. Halihazırda yüzde 13 olan geri kazanım oranımızı, 2023 yılında yüzde 35’e çıkaracağız. Bu hedefe daha hızlı ve etkili ulaşabilmek için adeta seferberlik içinde eğitim çalışmalarına devam ediyoruz. Sıfır Atık projemize katılan kurum sayısını artırıyor, projenin etki alanını günden güne genişletiyoruz. Bugün hamdolsun 25 bin kurum ve kuruluşumuz sıfır atık sistemiyle tanışmış durumda. Pilot ilçe olarak belirlediğimiz Ankara’nın Kızılcahamam ve Samsun’un Ladik ilçelerinde sistemimizin kurulum çalışmaları devam ediyor” diye konuştu. TOKİ PROJELERİ SIFIR ATIK SİSTEMİNE UYUMLU OLACAK Kurumlar kadar diğer alanlarda da

Konut satışı eylülde yüzde 15 arttı

TÜİK verilerine göre eylül ayında geçen yılın aynı dönemine göre konut satışları yüzde 15'in üzerinde arttı. Eylülde toplam 146 bin 903 konut satışı gerçekleştirildi.
TÜİK verilerine göre eylül ayında geçen yılın aynı dönemine göre konut satışları yüzde 15’in üzerinde arttı. Eylülde toplam 146 bin 903 konut satışı gerçekleştirildi. Konut kredisi faizlerindeki düşüşün ardından eylül ayında satışı yapılan konut sayısı merakla bekleniyordu. Türkiye İstatistik Kurumu, beklenen açıklamayı yaptı. Buna göre, ülke genelinde eylülde satılan konut sayısı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15,4 arttı. Eylülde satılan konut sayısı 146 bin 903 oldu. Konut satışlarında İstanbul 23 bin 265 konutla ilk sırada (yüzde 15,8) yer aldı. İstanbul’u 14 bin 906 konut satışıyla (yüzde 10,1) Ankara, 8 bin 830 konut satışıyla (yüzde 6) İzmir izledi. En az satış olan iller 19’ar konutla Hakkari ve Ardahan, 75 konutla Şırnak oldu. İPOTEKLİ KONUT SATIŞLARI İpotekli konut satışları eylülde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 410,2 artarak 57 bin 811’e yükseldi. Toplam konut satışları içinde ipotekli satışların payı yüzde 39,4 olarak belirlendi. İpotekli satışlarda İstanbul 8 bin 719 konut ve yüzde 15,1 payla ilk sırada yer aldı. Toplam konut satışları içinde ipotekli satış payının en yüksek gerçekleştiği il yüzde 60,1 ile Artvin oldu. Diğer konut satışları eylülde yıllık bazda yüzde 23,2 azalarak 89 bin 92 olarak tespit edildi. Bu kategoride İstanbul 14 bin 546 konut satışı ve yüzde 16,3 payla

TOKİ’nin indirim kampanyası için son günler

TOKİ'nin erken ödeme fırsatından yararlanmak isteyen konut ve iş yeri alıcıları için başlattığı indirim kampanyası 18 Ekim'de sona eriyor.
Toplu Konut İdaresi Başkanlığınca (TOKİ) borcunu erken ödeyip tapusuna hemen sahip olmak isteyen konut ve iş yeri alıcılarına yönelik başlatılan ikinci indirim kampanyası 3 gün sonra bitiyor. Bu yıl ikincisi düzenlenen kampanyada alıcılara peşin ödemelerde yüzde 22 indirim yapılıyor. Kampanyadan bütün borç bakiyesini kapatamayacak vatandaşlar da yararlanabiliyor. Bu kişiler, borç bakiyesinin yüzde 25’inden az olmamak şartıyla yaptıkları peşin ödemelerde yüzde 22 indirim kampanyasından faydalanabiliyor. BAŞVURULAR 18 EKİM’DE SONA ERİYOR Kampanyadan yararlanmak isteyen konut ve iş yeri alıcıları, 18 Ekim’e kadar ilgili bankaya başvurabilecek. Bu tarihten sonra yapılacak borç kapatmalarında söz konusu indirim oranından yararlanılması mümkün olmayacak. İndirim uygulaması kapsamında bulunan projelerdeki konut ve iş yeri alıcılarının, başvuru tarihi itibarıyla TOKİ’ye ödemekle yükümlü oldukları aidat, emlak vergisi gibi herhangi bir borcunun bulunmaması gerekiyor. Kampanyadan, satışları 2018 Haziran sonuna kadar yapılmış ve geri ödeme taksidi 2018 Haziran sonuna kadar başlamış konut ve iş yeri sahipleri yararlanacak. Taksit sayısı 12 ay ve daha az kalan projeler indirim kampanyasına dahil edilmedi. Kampanyadan faydalanmak isteyenler, Gayrimenkul Satış Sözleşmesi’ni imzalamış oldukları aracı bankalardan konut kredisi kullanabilecek.