TOKİ’den Karadeniz’e 15 bin yeni konut

TOKİ Başkanı Ömer Bulut, Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı kapsamında 15 bin konut inşa edeceklerini açıkladı.
TOKİ’den Karadeniz’e 15 bin yeni konut

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı doğrultusunda 2023 yılına kadar riskli bölgelerde 15 bin konut inşa edeceklerini açıkladı. Bulut, bu kapsamda Trabzon Araklı’da 200 konutun inşasına başladıklarını belirtti.

TOKİ Başkanı Bulut, dergimizin temmuz sayısı için kaleme aldığı başyazıda önemli açıklamalarda bulundu. “Ülkemizin farklı bölgelerinde yatay mimariyi esas alan ve yöresel mimari dokuyu yansıtan yeni projelerimizi başarıyla uygulamanın memnuniyeti içindeyiz” diyen Başkan Bulut, “Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın şehircilik vizyonu ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın koordinasyonunda ‘Yatay mimariyle yükselen Türkiye’ sloganıyla projelendirdiğimiz 50 bin yeni sosyal konutumuzla yerel dokuyu geleceğe taşırken, bir taraftan da konuta erişmekte zorlanan vatandaşlarımızı ev sahibi yapıyoruz. Bu ay kuralarını tamamlayacağımız 50 Bin Yeni Sosyal Konut Projesi’nde 15 bine yakın konutun yapımına başladık. Yıl sonuna kadar tüm konut projelerinde inşa aşamasına geçmiş olacağız. Yapımını tamamladığımız konutlarımızı ise vatandaşlarımıza teslim etmeye devam ediyoruz. Yılın ilk 7 ayında 28 bin 119 konutumuzu hak sahiplerine teslim ederken, 25 bin 863 konutumuzun satışını yaptık. İdare olarak ürettiğimiz konutlara vatandaşlarımızdan yoğun talep geliyor. Bu nedenle konutlarımızı kurayla satışa sunuyoruz” dedi.

KARADENİZ’E 15 BİN KONUT

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın sosyal konut, kentsel dönüşüm ve çevre uygulamalarına dönük hedefleri doğrultusunda önümüzdeki dönemde yeni konut uygulamalarını hayata geçireceklerini ifade eden Bulut, Karadeniz Bölgesi’ne 15 bin yeni konut inşa edileceğini açıkladı. Bulut, yeni konut çalışmaları hakkında şunları kaydetti: “Karadeniz Bölgesi İklim Değişikliği Eylem Planı doğrultusunda 2023 yılına kadar riskli bölgelerde 15 bin konut inşa edeceğiz. Bu kapsamda Trabzon Araklı’da Özgen ve Yolgören Mahallelerinde 200 konutun inşasına başladık.”

51 MİLLET BAHÇESİ PROJE AŞAMASINDA

Her ile en az bir millet bahçesi yapma hedefiyle çalışmalara devam ettiklerini ifade eden TOKİ Başkanı Bulut, vatandaşlara daha çok yeşil alan sunmak amacıyla millet bahçesi projelerinde yapılaşmayı minimum seviyede tuttuklarını vurguladı. Bulut, “İki millet bahçesinin yapımını tamamladık, 13 millet bahçemizin inşaatı, altı millet bahçemizin ihalesi, 51 millet bahçemizin ise proje çalışmaları devam ediyor” bilgisini verdi.