TOKİ’den kentsel dönüşüme 149 bin konutluk destek

TOKİ Başkanı Bulut, kentsel dönüşüm kapsamında bugüne kadar tamamlanan ve yapımı devam eden konut sayısının 149 bin 220 olduğunu açıkladı.
TOKİ’den kentsel dönüşüme 149 bin konutluk destek

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, kentsel dönüşüm kapsamındaki 168 projede bugüne kadar tamamlanan ve yapımı devam eden konut sayısının 149 bin 220 olduğunu açıkladı.

TOKİ Başkanı Bulut, dergimizin ekim sayısı için kaleme aldığı başyazıda kentsel dönüşümle ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Kentsel Dönüşüm Eylem Planı’nın Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından geçtiğimiz ay açıklandığını hatırlatan Bulut, Türkiye genelinde öncelikle 65 bin konutu içeren kentsel dönüşüm sürecine, bu alanda sahadaki en büyük kuruluşlardan biri olmanın verdiği tecrübe ve birikimle katkı sağlayacaklarını kaydetti.

“Milletimizin daha güvenli ve sağlıklı konutlarda yaşaması, şehirlerimizin güzelleşmesi ve sağlıklı bir şekilde gelişmesi için uzun zamandır büyük bir özveriyle çalışma yürütüyoruz” diyen TOKİ Başkanı Bulut, şehirlerin kentsel dönüşüm zorunluluğunu merkeze alarak riskli, yapı ömrünü tamamlamış konut stokuyla yaşam kalitesi düşük alanları rehabilite ederken, toplumsal sorumluluk anlayışıyla hareket ettiklerini vurguladı.

Dönüşüm alanlarında hak sahiplerinin mağduriyet yaşamaması için yerinde ve gönüllü dönüşümü esas aldıklarını açıklayan Bulut, şöyle devam etti: “Kentsel dönüşüm olgusunu, sürdürülebilirliği esas alan, sosyal bütünleşmeyi, sosyal adaleti, yerel kalkınmayı sağlayan, tarihi ve kültürel mirası, doğal çevreyi koruyan bir bakış açısıyla değerlendiriyor ve projelerimizi bu doğrultuda hayata geçiriyoruz. Aktif rol aldığımız dönüşüm sürecinde bugüne kadar toplam 168 projede 149 bin 220 konutun inşaatına başladık. Bu konutlarımızın 88 bin 57’sini tamamladık. Ürettiğimiz toplam konut sayısının içinde kentsel dönüşüm konutlarının oranı bu yıl yüzde 17,45’e çıktı. 59 ildeki, 136 ilçede 47 milyon 756 bin metrekare alanda 216 kentsel dönüşüm ve yenileme projemizin inşa çalışmaları hız kesmeden sürüyor. Dönüşümde önceliklerimiz arasında yer alan büyükşehirlerimizdeki kentsel dönüşüm odaklı konut ve sosyal donatı projelerimize hız kazandırdık. İstanbul’da aralarında Esenler, Gaziosmanpaşa, Üsküdar ve Kâğıthane’nin de bulunduğu dönüşüm projelerimiz sürüyor. Ankara’da ise Sincan ve Mamak’taki dönüşüm uygulamalarıyla bölgeleri birer cazibe merkezine dönüştürme hedefiyle çalışıyoruz. Büyükşehirlerimiz yanında Anadolu’nun hemen her şehrinde yürüttüğümüz kentsel dönüşüm uygulamalarımızla şehirlerimizi güvenle geleceğe taşıyoruz. Tüm proje ve hizmet alanlarımızda dar ve orta gelirli vatandaşlarımızın güvenli ve güzel konutlarda yaşaması hedefiyle çalışırken, geri ödemelerde kolaylık sağlıyoruz.”