“5 milyon vatandaşı TOKİ çatısı altında buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz”

TOKİ Başkanı Ömer Bulut, inşa ettikleri 1 milyon konutla yaklaşık 5 milyon vatandaşı TOKİ çatısı altında buluşturmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.
“5 milyon vatandaşı TOKİ çatısı altında buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz”

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, TOKİ olarak inşa edilen 1 milyon konutla yaklaşık 5 milyon vatandaşı TOKİ çatısı altında buluşturmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşadıklarını belirtti.

Sincan Saraycık’ta düzenlenen “TOKİ 1 Milyonuncu Konut Anahtar Teslim Töreni”nde konuşan TOKİ Başkanı Bulut, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ortaya koyduğu vizyonla başlatılan seferberlikle 19 yılda sosyal donatılarıyla birlikte güvenli ve kaliteli konutlar ürettiklerini ifade etti.

Bulut, şöyle devam etti: “Bugün, ülkemizin en güvenli ve sağlam konutlarının TOKİ üretimi olduğunu söylemekten onur ve mutluluk duyuyorum. ‘Dost eli’ bir kurum niteliğine bürünen TOKİ sayesinde dar gelirli vatandaşlarımız, özlem duydukları güvenli ve konforlu konutlara kavuştu. İnsanımız için dün uzak bir hayal olan ev sahibi olmak, bugün gerçek oldu. Ülkemizin tüm şehirlerinde, ilçe ve köylerinde inşa ettiğimiz yapılar, dünyada benzeri olmayan bir sosyal konut üretim modelinin ürünüdür. Son inşa ettiğimiz konutların da yüzde 98’i sosyal konut olup, tümü yatay mimari anlayışla hayata geçirilen ve şehirlerimize değer katan uygulamalardır.”

TOKİ olarak üretimlerini 3 temel anlayışı esas alarak sürdürdüklerini belirten Bulut, “Bunlar, şehirlerimizin yerel dokusundan ilham aldığımız ve az katlı proje planlarını ifade eden yatay mimari yaklaşım, geleneksel semt kültürünün gelişimine zemin hazırlayan mahalle temalı tasarımlar ve kalite prensibidir. Bu üç yaklaşım doğrultusunda projelendirdiğimiz yeni yerleşimlerin içinde meydanı, okulu, camisi, parkı, yeşil alanları, güçlü altyapısı, sosyal donatı ve sosyal alanlarıyla şehirlerimizin kadim mimari ve yaşam kültürüyle bütünleşiyor” ifadelerini kullandı.