Burdur ve Trabzon’da iki yeni yerleşim

Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında Burdur Necatibey Mahallesi ve Trabzon Ortahisar Bahçecik Mahallesi’nde iki yeni yerleşim kuruluyor.
Burdur ve Trabzon’da iki yeni yerleşim

Kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında Burdur Necatibey Mahallesi ve Trabzon Ortahisar Bahçecik Mahallesi’nde iki yeni yerleşim kuruluyor.

Tasarımlarda geleneksel mimari ön planda tutularak konutların az katlı planlandığını söyleyen Mimar Muhammed Said Uyar, yeşil alanlarıyla dikkat çekecek yerleşimlerde mahalle kültürünü yaşatmayı hedeflediklerini söylüyor.

“Antalya-Burdur kara yolu ile Burdur-Karamanlı kara yolunun kesişme noktasında bulunan Burdur Merkez ilçesine bağlı Necatibey Mahallesi’ndeki proje alanı, yaklaşık 14 bin metrekaredir. Yedi bloktan oluşan projede, 96 metrekare büyüklükte 34 adet 2+1 ve 119 metrekare ila 130 metrekarelerde 56 adet 3+1 daire bulunuyor. Toplamda 90 daire ile 74 otoparkın bulunduğu proje, tek etap şeklinde planlandı.

Kentsel dönüşüm kapsamında projelendirilen yerleşimin 2 bin 950 metrekaresi yeşil alan olarak bırakıldı. Engellilerin tüm alanlara kolay ve güvenli ulaşabilecekleri bir şekilde tasarlanan projede, konut blok girişlerine, otoparklara, çocuk oyun alanlarına ve oturma alanlarına ulaşımı sağlayan yaya yollarında rampalar planlandı.

GELENEKSEL MİMARİ ÖN PLANDA

Burdur yöresine ait geleneksel mimari, projede ön plana çıkıyor. Yöresel taş kaplamaları, ahşap kat silmeleri ve köşe elemanları geleneksel mimarinin vazgeçilmezi olarak dikkati çekerken, dikey pencereler, cumbalar ve payandalar cephe oluşumunda önemli bir paya sahiptir. Buradan hareketle yapılar, yatay mimari konsept göz önünde bulundurularak az katlı şekilde tasarlandı.

Projede kullanılan yöresel taş kaplama ve ahşap doku gibi doğaya uyumlu malzemeler, eski mahalle kültürünün mimariye yansımasıdır. Yürüyüş yolları, oturma birimleri ve oyun parklarıyla komşuluk ilişkilerinin artması, dolayısıyla mahalle kültürünün yaşatılması hedeflendi. Yedi bloktan oluşan projede otoparkların tamamı cadde üzerinde konumlandırılırken, bloklar arasındaki boşluklara yürüyüş yolları, yeşil alanlar, oyun parkları ve oturma birimleri tasarlanarak komşuluk kültürünün devam etmesi amaçlandı.

Eğimli bir topoğrafyaya sahip proje alanında bloklar eğime uygun kademeli olarak yerleştirildi; bu nedenle yapılar alt kottan dört kat, üst kottan ise üç kat olarak görünmektedir. Bloklar arası ise tamamen yeşil alan ve yürüyüş yolları olarak planlandı.

ORTAHİSAR’DA NEFES ALAN BİR YAŞAM ALANI

Trabzon Ortahisar ilçesinin Bahçecik Mahallesi’nde bulunan proje alanı, şehir merkezine 2 kilometre, Trabzon Uluslararası Havalimanı’na 7 kilometre, sahile ise 2 kilometre mesafede bulunuyor. Yaklaşık 6 bin metrekare alan üzerine kurulan proje üç bloktan oluşuyor. 134 metrekare ila 140 metrekarelerde 40 adet 3+1 daire yer alıyor. Affan Kitapçıoğlu Caddesi ve Şehit Refik Cesur Caddesi üzerinde bulunan blokların zemin katlarında küçük esnafa yönelik 11 dükkân bulunuyor. 52 otoparkın planlandığı proje alanının bin 115 metrekaresi yeşil alandan oluşuyor.Eğimli bir topoğrafyaya sahip proje alanında bloklar eğime uygun bir şekilde konumlandırılırken, ulaşımın kolay olması amacıyla yer yer dolgu işlemi uygulandı.

Proje alanının diğer parsellere bakan kısımlarında yeşil alanlar bırakılarak ağaçlandırıldı. Bloklar arası oturma birimleri, kamelyalar ve yeşil alanlarla nefes alan bir yaşam alanı hedeflendi.

DİKEY PENCERELER VE CUMBALAR

Tasarımda geleneksel mimari ön planda tutuldu; geniş ahşap saçaklar, yöresel taş kaplamalar ve ‘göz dolgu’ geleneksel mimarinin önemli yansımalarıdır. Ayrıca Karadeniz evlerinde sıkça rastlanan çıtalı dikey pencereler ve cumbalar, cephe biçimlenişinde önemli rol oynadı.

Yöresel taş kaplama ve ahşap dokusu ile doğaya uyumlu malzemeler kullanılarak eski mahalle dokusuna atıfta bulunuldu. Dükkân cephelerinde yöresel taş kaplama ve ‘eli böğründe’ üzerine kurulan geniş saçaklarla çarşı kültürü yaşatılmaya çalışıldı. Yapılar, yatay mimari konsepti göz önünde bulundurularak az katlı olarak tasarlandı.

AVLULU TASARIM

Konut blok girişleri, çocuk oyun alanları, yeşil alanlar ve kamelya gibi sosyal etkileşimin olduğu alanlar bir arada planlanarak oluşturulan avluyla, komşuluk kültürünün devam etmesi ve artırılması hedeflendi. Cadde üzerinde bulunan konut bloklarının zemin katlarında tüm bölgeye hitap edecek şekilde dükkânlara yer verildi. Mehmet Akif Ersoy Camisi ve liselerin yoğun olduğu bölgede ticari verimliliğin artacağı öngörüldü.

Caddeye ve Mehmet Akif Ersoy Camisi’ne bakan cephelerde tasarlanan dükkânlarla hem küçük esnaf kültürünün korunması hem de mahalle sakinlerinin günlük ihtiyaçlarının karşılanması amaçlandı.”