Kocaeli Gölcük’te doğanın içinde bir yaşam

Kocaeli Gölcük’te yatay mimari yaklaşımla tasarlanan yerleşim, temiz havası ve yeşil doğasıyla konut sakinlerine huzurlu bir yaşam imkânı sağlıyor.
Kocaeli Gölcük’te doğanın içinde bir yaşam

Kocaeli Gölcük’te yatay mimari yaklaşımla tasarlanan yerleşim, temiz havası ve yeşil doğasıyla konut sakinlerine huzurlu bir yaşam imkânı sağlıyor.

Kocaeli Gölcük’te 2020 yılında yaşamın başladığı TOKİ konutlarında, dar ve orta gelirli aileler uygun ödeme koşuluyla ev sahibi olmanın sevincini yaşıyor. Konut sakinleri, yeni yaşam alanlarının temiz ve bakımlı olmasından, konutların konforundan ve site yönetiminin ilgisinden memnun olduklarını dile getiriyor.

Yaklaşık 49 bin metrekare alan üzerinde 555 konuttan oluşan yerleşimde parklar, çocuk oyun alanları, açık spor alanları gibi bölge sakinlerinin sosyalleşebileceği donatı alanları da yer alıyor.

“YAŞAM KALİTEMİ YÜKSELTİYOR”

Zehra Türkyılmaz ve ailesi, yıllarca kirada oturduktan sonra ev sahibi olmanın huzurunu TOKİ konutlarında yaşıyor. Site ve çevresinin vakit geçirmek için keyifli bir alan olduğunu söyleyen Türkyılmaz, evlerine 2020 Aralık ayında taşındıklarını belirtiyor.

“Kendi evimize taşınmaktan çok memnunum. Buraya çok çabuk alıştık. Ortam çok güzel, burada günlerimiz güzel geçiyor, sıkılmıyorum çevreyi geziyorum, komşularımız ile birlikte güzel vakit geçirmeye çalışıyoruz” diyen Türkyılmaz, site yönetiminin park düzenlemesi, bina ve çevre temizliği gibi pek çok hizmeti kendilerine sunmasından mutluluk duyduğunu belirtiyor.

Türkyılmaz, “Bu imkânları en iyi şekilde kullanmamızı sağlıyorlar, kendilerine teşekkür ediyorum. Önceki evim ile burası arasındaki en büyük fark, buranın doğayla iç içe bir yer olması… Temiz havası, yaşam kalitemi yükseltiyor. Komşuluk ilişkilerimiz de çok güzel fakat koronavirüs salgını nedeniyle sevdiklerimiz ile kucaklaşamıyoruz.”

“BURADA MAHALLE HAVASI VAR”

İşitme engelli milli sporcu Ersin Mert “İlk taşındığım günden beri sanki yirmi yıldır buradayım…” diyor. Yerleşimin temiz ve huzurlu bir doğası olduğunu söyleyen Mert “Havası, suyu, ortam gayet güzel. Günlerimiz evlerde olduğumuz zaman bahçeyle uğraşmakla geçiyor, ayrıca çevremizin ormanlık ve meyvelik olması çocuklar için de gayet iyi. Trafiğin az olmasından dolayı da gayet mutluyuz” diye ifade ediyor.

Evi banka kanalıyla satın aldıklarını ve çok memnun kaldıklarını dile getiren Ersin Mert, “Burada mahalle havası var, her çıktığımda herkesle selamlaşıyoruz, ‘Merhaba’ diyebiliyoruz yani burada muhabbet edebiliyoruz, ilişkilerimiz çok iyi” diyor.

“TEMİZ HAVASI İNSANI NEŞELENDİRİYOR”

Yaklaşık 8 ay önce yeni yuvalarına taşınan Hakan Yıldırım ve ailesi, Gölcük’e İstanbul Esenyurt’tan geldiklerini söylüyor. Yıldırım yeni evlerine taşınmalarını şöyle anlatıyor: “Çok kalabalık bir yerdi. Merkezi bir yerde ikamet ediyorduk, oturduğum yerde ulaşımda da sorun yaşıyordum. Memnun değildim. Buraya gelince yeni evimize hemen alıştık. Günlerimiz İstanbul’a nazaran daha yavaş geçiyor ama burası daha güzel ve günümüz de daha iyi geçiyor. Havaların güzel olmasıyla birlikte çocuklarımızı dışarıya çıkartıyoruz; gezilecek yerlerin olması çok güzel, bir de temiz havası insanı daha da neşelendiriyor. Temiz havası, oksijeni, yeşilliği ile harika bir alana geldik.”

Komşuluk ilişkilerinin ise İstanbul’dan farklı olduğunu belirten Hakan Yıldırım, “Komşuluk ilişkilerimiz burada çok güzel, İstanbul’da yoğunluktan dolayı komşuluk yapamadık burada ise salgına rağmen evlere gitmesek de sokakta görüştüğümüzde hal hatır ve bir isteği olup olmadığı sorulmakta, bu da komşuluk ilişkilerini sağlamlaştırıyor” diyor.

DOĞAYLA İÇ İÇE

Gölcük’teki TOKİ konutlarına Şubat 2020’de taşınan Yehuza Makır, “Uzun yıllardır Gölcük Kavaklı Mahallesi’nde ikamet ediyorduk. Deprem felaketinden sonra Gölcük Şirinköy kalıcı konutlarında oturduk. Daha sonra TOKİ konutlarına taşındık. Yeni gelmemize rağmen ortama alışmaya başladık, günlerimiz iyi geçiyor, ancak koronavirüs salgınına karşı tedbir alarak gezmeye çalışıyoruz, yaşam alanımızın doğa ile iç içe olmasından, sessiz olmasından çok memnunuz” diyerek yeni evlerinde mutlu olduklarını söylüyor.

Yönetimin gerekli çalışmaları yapmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Makır, “Park sorunumuz yok, her şey güzel, inanıyorum ki daha da güzel olacak, buradaki yönetim gerekli çalışmaları yapıyor. Evim üç oda bir salon. Daha önceki evimle kıyaslarsak TOKİ evlerini çok beğendim, geniş rahat bir düzen yapılmış. Komşuluk ilişkilerimiz iyi gidiyor; salgın nedeniyle yan yana gelemesek bile dışarda bahçede denk geldiğimiz sürece merhabalaşıyoruz” diyor

“MİSYONUMUZ HİZMET”

Site Müdürü Samet Aydoğdu, 555 konutluk sitede 9 personel ile bakım, onarım ve temizlik çalışmalarını düzenli şekilde sürdürdüklerini belirterek, çalışmalar hakkında şunları aktarıyor: “Sitemizde şeffaf ve profesyonel site yönetim anlayışı ile hizmet sunuyoruz. Site yönetimi olarak haftalık çalışma programlarımız bulunuyor. Bu doğrultuda personel toplantımızı gerçekleştirerek istişarelerde bulunup haftaya başlıyoruz. Kat sakinlerince bizlere bırakılan her türlü sözlü veya yazılı talebi kayıt altına alınarak ivedilikle çözüme ulaştırmaya çalışıyoruz. Yönetim olarak misyonumuz çözüm odaklı bir yaklaşımla hizmet etmek. Konforlu, sakin müstakil yaşam alanı sunan sitemiz, çocuk park alanları, basketbol sahası ve yeşil peyzaj alanlarıyla toplu yaşam kültürünü üst seviyelerde barındırıyor.”

RÖPORTAJ-FOTO: SONER GÜLEZER