Malatya’da deprem sonrası yeni yerleşim alanları kuruldu

Malatya'da merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesi merkezli 24 Ocak 2020'de meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremden etkilenen bölgelere yeni yapılan konutlar kentin çehresini değiştiriyor.
Malatya’da deprem sonrası yeni yerleşim alanları kuruldu

Malatya’da merkez üssü Elazığ’ın Sivrice ilçesi merkezli 24 Ocak 2020’de meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremden etkilenen bölgelere yeni yapılan konutlar kentin çehresini değiştiriyor.

Geçen yıl yaşanan depremde Malatya’nın Doğanyol, Pütürge, Kale, Battalgazi ve Yeşilyurt ilçeleri olumsuz etkilendi. Depremde bazı binalar yıkıldı, çok sayıda bina da ağır hasar gördü. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ekiplerince 62 bin 31 binada yapılan incelemede 232 bin 3 bağımsız bölümde hasar tespit edilirken bunlardan 6 bin 368’i ağır hasarlı konut olarak belirlendi.

Bugüne kadar ağır hasarlı binalardan 2 bin 400’ünün yıkımının gerçekleştirildiği Malatya’da, yıkım çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

Öte yandan Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca kentte depremzedeler için 5 bin 24 konutun yapımı ihale edildi, inşaatına başlanan 3 bin 815’inden tamamlanan 309’u Kale, 208’i Pütürge’de hak sahiplerine teslim edildi.

Kırsalda yaşayan ve hayvancılık yapan depremzedeler için de köy tipi konutlar yapıldı. Bu kapsamda Battalgazi, Kale, Doğanyol, Pütürge ve Arguvan ilçelerinde 1555 köy evi ihale edildi. Söz konusu konutlardan 630’unun yapımına başlanırken 7’si teslim edildi, 137 konut ise teslim aşamasına geldi.

Bu arada depremin hemen ardından harekete geçen ve yardım faaliyetlerine başlayan ekipler, devletin şefkatli elini depremzedelerin yanında hissetmesini sağladı. Acil yardım kapsamında şu ana kadar 4 bin 902 kişiye 28 milyon 153 bin lira nakdi yardım yapılan kentte, depremde evleri zarar görenlere 3 milyon 169 bin lira da eşya yardımında bulunuldu.