Sağlıklı çevreler, sürdürülebilir şehirler

TOKİ Başkanı Ömer Bulut, "Şehirlerimizin sağlıklı çevreler içinde sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla yapılan millet bahçelerinde, ağaçlandırma ve geniş yeşil alanların geliştirilmesine özel önem veriyoruz" dedi.
Sağlıklı çevreler, sürdürülebilir şehirler

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanı Ömer Bulut, “Şehirlerimizin sağlıklı çevreler içinde sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla yapılan millet bahçelerinde, ağaçlandırma ve geniş yeşil alanların geliştirilmesine özel önem veriyoruz” dedi.

TOKİ Başkanı Bulut, dergimizin mayıs sayısında yaptığı değerlendirmede; sosyal konut projeleri geliştirmek ve acil barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla 2002 yılında başlatılan şehirleşme ve konut seferberliğinin 1 milyonu aşkın konutla kesintisiz sürdüğünü açıkladı.

Başkan Bulut, “Ev sahibi olma imkânı bulamayan vatandaşların acil konut ihtiyacını esas alarak yaptığımız projeler, sosyal donatıları, çevre düzenlemeleri, yerel kültürden izler barındıran çağdaş yaşamla uyumlu tasarımıyla bütünlüklü bir yerleşim kurgusunun tüm detaylarını barındırıyor. Üretimlerimiz, konut ihtiyacının yanı sıra depreme hazırlık amacıyla yürüttüğümüz büyük kentsel dönüşüm programının da önemli bir ayağını oluşturuyor. Bu sayede yapı stokumuzu ve şehirlerimizi sağlıklı hale getirirken, insanlarımızı güvenli yapılara taşıyarak ev sahibi yapıyoruz” dedi.

TOKİ olarak konut üretimleriyle eş zamanlı yürütülen okul, hastane, stadyum, millet bahçesi gibi sosyal donatı projelerini aynı titizlikle ele aldıklarını kaydeden Bulut, şöyle devam etti: “Bu kapsamda İdaremizce yapılacak 192 millet bahçesinin 21’ini vatandaşlarımızın kullanımına sunduk; 70 millet bahçesinin yapımına devam ediyoruz. Ayrıca ihale sürecindeki 11 millet bahçesi ile birlikte 90 millet bahçesinin tasarımlarını yapıyoruz. Şehirlerimizin sağlıklı çevreler içinde sürdürülebilirliğini sağlamak amacıyla yapılan millet bahçelerinde, ağaçlandırma ve geniş yeşil alanların geliştirilmesine özel önem veriyoruz. Ankara Sincan Belören Millet Bahçesi henüz projenin başında ilk fidanları diktiğimiz park alanı, bu yaklaşımın en somut örneğidir. Yeşil alanları, sosyal tesisleri, yürüyüş ve bisiklet yollarıyla bölgeye hizmet edecek yeni millet bahçesini bir yılda tamamlayıp Ankaralıları yepyeni bir yeşil alanla buluşturacağız.”

Bulut, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 1,5 milyon konutu dönüştürme hedefine ulaşması için, yüksek tecrübe ve sahadaki lokomotif kuruluş olma sorumluluğuyla yılda 30 bin konut inşası için gece gündüz çalıştıklarını belirtti.

Konut ve yeni yerleşim alanları inşa ederken, geleneksel indirim kampanyalarıyla kolaylaştırıcı çözümler de sunduklarını ifade eden Bulut, vatandaşların daha güvenli yapılarda, güzel şehirlerde, mutlu bir hayat sürmesi için özveriyle çalışmaya devam edeceklerini söyledi.