Şehrin merkezinde doğanın içinde Sarayönü Ladik TOKİ Konutları

Konya Sarayönü Ladik Mahallesi’ndeki TOKİ 2. Etap Toplu Konutları, hem doğanın hem de şehrin içinde huzur dolu bir yaşam merkezi sunuyor.
Şehrin merkezinde doğanın içinde Sarayönü Ladik TOKİ Konutları

Konya Sarayönü Ladik Mahallesi’ndeki TOKİ 2. Etap Toplu Konutları, hem doğanın hem de şehrin içinde huzur dolu bir yaşam merkezi sunuyor.

RÖPORTAJ-FOTO: Mehmet Emin Yumuşak

Konya şehir merkezine 48 kilometre uzakta bulunan Sarayönü ilçesi Ladik Mahallesi’nde, yatay mimari tasarımının en güzel örneklerinden biri olan TOKİ 2. Etap Toplu Konutları, 799 konut ve 70 bin metrekare yeşil alanıyla ilçeye değer katıyor. Eski mahalle ve sokak dokusunun yaşatıldığı yerleşim yerinin sakinleri, yeni evlerinden duydukları memnuniyeti dile getiriyor.

“AZ KATLI EVLER TAM GÖNLÜMÜZE GÖRE”

Karayolları Genel Müdürlüğü’nden emekli olan Yonis Güneyçakıl, memuriyeti boyunca birçok mahalleyi tecrübe ettiğini; ulaşım, sosyal imkânlar ve konfor yönünden en beğendiği yerin memleketi Ladik’teki TOKİ konutları olduğunu söylüyor.

2021 Eylül’ünde yerleştiği Ladik 2. Etap TOKİ konutlarında huzurlu bir yaşam sürmekte olduğunu söyleyen Güneyçakıl, “Diğerleriyle kıyasladığımızda burası âdeta Paris” diyerek memnuniyetini dile getiriyor.

Sarayönü’nün demografik yapısının TOKİ’yle değiştiğini kaydeden Güneyçakıl, yeni yapılan modern konutlarla beraber ilçeye göçün başladığını ifade ediyor. Hem şehrin merkezinde hem de doğanın içinde yer almasının TOKİ evlerini tercih nedeni olduğunu belirterek, “Doğayı çok seven bir insanım. Fırsat buldukça buralarda eşimle birlikte yürüyüşe çıkarız. Yeni arkadaşlıklar, yeni dostluklar edindik; ancak şu bir gerçek ki çocukluğumuzda var olan komşuluk ilişkilerini hiçbir yerde görmek mümkün değil. Burada da yeni yeni canlanıyor” ifadelerini kullanıyor.

“Bizim gibi alt gelir grubunda olan insanlar için nitelikli işçilik ve malzeme kullanan TOKİ, tebriki hak ediyor” diyen Güneyçakıl, sözlerini şöyle sürdürüyor: “TOKİ, konut için yer tespit ederken çok isabetli davranıyor. Ulaşımı, gezme yerleri çok ideal. Isı yalıtımı çok güzel yapılmış. İlçemize doğalgazın gelmesiyle, TOKİ de yakıt dönüşümü yaptı; yaşam kalitemiz arttı, çevre kirliliğinden de kurtulduk. Olduk olası yüksek katlı evlerden hiç keyif almadık. Son zamanlarda yapılan özellikle Selçuklu mimarisinden örnek alınmış yatay mimarili, az katlı evler tam gönlümüze göre…”

YAŞAM STANDARDI YÜKSEK

Nail Taşçı, 2020’nin Eylül ayından beri TOKİ konutlarında yaşıyor. Daha önce de Ladik merkezde oturduklarını söyleyen Taşçı, sözlerine şöyle devam ediyor: “Ladik’in ulaşımı çevre yoluna yakın olduğu için problem teşkil etmiyor. Buradan önce yine Ladik’te müstakil bir evde yaşıyordum. Aynı mahallede oturuyordum. Dolayısıyla benim buraya alışma sürecim daha kolay oldu” diyor.

TOKİ’nin kurduğu yerleşimlerde yaşam standardının yüksek olduğunu ifade eden Taşçı, şunları aktarıyor: “Bu tür yerlerde sosyal etkinliklerin artırılması gerektiğini düşünüyorum ama bununla beraber size TOKİ’nin güzelliklerini daha çok anlatabilirim… Isınma, temizlik, yalıtım, mantolama ve kullanılan malzemelerin kalitesi mesela… Bunun yanında site yönetiminin çalışma biçimi ve sundukları hizmetin kalitesi de önemli; çok güzel çalışıyorlar. Tatlı dil, güler yüz bizi mutlu ediyor… Kömürle ısındığımız günlerde görevli arkadaşlarımız tüm enerjisini yakıtla uğraşmaya harcıyordu. Doğalgaza geçildikten sonra iş yükü azaldığı için sitemizin güzelleştirilmesi, geliştirilmesi için daha çok çalışıyorlar. Bu, hizmet kalitesine olumlu bir şekilde yansıdı. Burada olmaktan mutluyuz. Allah herkesi ev, bark sahibi yapsın. Güzel bir duygu.”

“BURASI BULUNMAZ BİR NİMET”

Yerleşimin ilk sakinlerinden Zekeriya Fındık, TOKİ yerleşiminin özellikle yaşlılar için ideal olduğunu, kışı sıcak geçirdiklerini söylüyor: “Artık dizlerimizde tutulmalar oluyor, bolca hareket etmek lazım. Burası yürüyüş yapmak için ideal bir yer. Sobayı yakmak için kova doldurma zahmeti yok. Mutfağıyla, lavabosuyla ihtiyaç duyduğumuz her türlü donanım mevcut. Kısacası burası bizim gibi yaşlılar için bulunmaz bir nimet. Önceki evimin bağı bahçesi vardı. Burada o imkânlar yok ama zahmeti de yok.”

Fındık, yeni komşularıyla tanışıp kaynaştıklarını söylerken, köy yerindeki dostlukları bulmanın zor olduğunu, komşuluk ilişkilerinin gelişmesi için biraz daha zaman gerektiğini ifade ediyor.

“HİZMET VERİMİNİ EN YÜKSEK SEVİYEYE ÇIKARIYORUZ”

En iyi hizmeti vermeye çalıştıklarını belirten Site Müdürü Durmuş Şen, genel yönetim işlerinin yanında asansör, kazan, hidrofor gibi demirbaşların bakım onarımı gibi teknik sorumluluklarını üstlendiklerini; temizlik işleri, personele gerekli oryantasyonu, kişisel gelişim eğitimleri vb. hizmeti ve verimliliği artıran etkinlikleri de gerçekleştirdiklerini söylüyor.

13 personelle, kat sakinlerine güven ve konfor sunmaya gayret ettiklerini belirten Şen, “Hizmet verimini en yüksek seviyeye çıkarıyoruz” diyor.

Toplu konut alanının çocuk oyun alanlarından kamelyalara, düğün salonundan market, manav ve kasaba tüm ihtiyaçlara yanıt verdiğini aktaran Şen, iki kısımdan oluşan konutların giriş kapılarının şifreli olduğunu, bunun güvenlik ihtiyacına katkı yaptığını belirtiyor. Şen, ayrıca yaklaşık 1,5 yıldır yaşamın sürdüğü konut alanında merkezi sistem yakıt dönüşümünü sağladıklarını, böylece hava kirliliğinin de önlendiğini vurguluyor.