Tokat Dedeli’de güvenli ve huzurlu bir yerleşim

TOKİ’nin Tokat merkezdeki Dedeli Mahallesi’nde kurduğu doğayla içiçe yeni yerleşim, temiz havası ve huzurlu ortamıyla sakin ve güvenli bir yaşam sunuyor.
Tokat Dedeli’de güvenli ve huzurlu bir yerleşim

TOKİ’nin Tokat merkezdeki Dedeli Mahallesi’nde kurduğu doğayla içiçe yeni yerleşim, temiz havası ve huzurlu ortamıyla sakin ve güvenli bir yaşam sunuyor.

40 dönüm arazi üzerinde kurulan, 12 bin 632 metrekare yeşil alanı bulunan Tokat Dedeli’deki yeni TOKİ yerleşiminde aileler uygun ödeme koşullarıyla ev sahibi olmanın sevincini yaşıyor.

Şehir merkezine yaklaşık 6 kilometre mesafede yer alan ve 436 konuttan oluşan Dedeli 4. Etap Toplu Konutları, konforlu evleri, bakımlı ve yeşil ortak alanları, özel gereksinimli bireylerin hayatını kolaylaştıran uygulamaları ve sağlıklı yaşam ortamıyla konut sakinlerinin hayat kalitesini artırıyor.

“YEŞİL ALANLARIMIZ ÇOK GÜZEL”

Yeni evlerine 1 yıl önce taşınan ev hanımı Nazan Şahin ve kızı Yaren İrem Şahin, TOKİ konutlarında yaşamanın mutluluğunu şöyle ifade ediyor: “Daha önce Tokat merkezde yaşadığımız yer ile burası arasında büyük farklar var. TOKİ, konut sakinlerinin ev ihtiyacını karşılamakla birlikte sosyal yaşam için gerekli olan pek çok imkânı da sunuyor. Yeni evimizden çok memnunuz; geniş, rahat ve kullanışlı. Bir köpeğimiz var, onu evde beslememiz sorun olmuyor; komşularımız da onu seviyor. Buradaki yaşamımıza çok çabuk adapte olduk. Parklarımız, yeşil alanlarımız çok güzel, çocuklar güvenli bir ortamda oyunlarını oynayabiliyorlar. Şehir merkezine de hızlı ve kolay bir şekilde ulaşabiliyoruz.”

“İYİ Kİ TOKİ’DEN EV ALMIŞIZ”

Yeşil doğayla iç içe, huzurlu bir ortamda yaşamanın kendilerini çok mutlu ettiğini dile getiren 84 yaşındaki Makbule Yıldız, TOKİ konutlarına 2 yıl önce taşınmış. 40 yıl İstanbul’da yaşadıktan sonra Tokat’a döndüklerini ve TOKİ’nin sunduğu imkânlarla ev sahibi olduklarını söyleyen Yıldız, “İyi ki TOKİ’den ev almışız” diyor ve şöyle devam ediyor: “Burası eski mahallemize göre çok sakin ve güzel; rahatımız yerinde. Evimizden çok memnunuz; yalıtımlı, kışın sıcak. Evimizde güvenli ve huzurlu şekilde yaşıyoruz. Komşularımızla da aramız iyi.”

“ÇABUK ALIŞTIK, RAHATIZ, HUZUR BULDUK”

Daha önce merkezde ısınma sorunu olan 60 metrekare büyüklükte üç odalı ahşap bir müstakil evde beş kişi 20 yıl boyunca yaşadıklarını söyleyen 71 yaşındaki Emir Kiriş, yaşadıkları zorlukları anlatıyor. Yaklaşık 2 yıl önce taşındıkları Dedeli TOKİ evlerinde yaşamanın keyifli ve huzurlu olduğunu söyleyen Kiriş, “Geniş, havadar bir evimiz var şimdi. Çok çabuk alıştık, rahatız, huzur bulduk. Havası bile bambaşka…” diyor.

Yeni evleriyle birlikte komşuluk ilişkilerinin ve sosyal yaşam alanlarının da yaşam kalitelerini iyileştirdiğini söyleyen Kiriş, emeği geçenlere teşekkür ediyor.

“BALKONUMUZA OTURUP MANZARANIN KEYFİNİ ÇIKARIYORUZ”

Yeni evlerine 3 yıl önce taşındıklarını ve rahata kavuştuklarını belirten Seher ve Bekir Özcan çifti, “Eski evimize göre burası âdeta bir cennet” diyerek, memnuniyetlerini paylaşıyor. “Eski mahallemizle kıyaslamak gerekirse burası elbette çok daha iyi. Her şey elimizin altında; marketimiz var, merkeze çok yakın olduğumuz için ulaşımda sıkıntı yaşamıyoruz, havamız suyumuz her şey çok daha iyi burada. Balkonumuza oturup yeşilin, doğanın, manzaranın keyfini çıkarıyoruz. Güzel havalarda parka iniyor, komşularımızla bir araya gelip sohbet ediyoruz” diyen Özcan çifti, mutlu ve huzurlu bir yaşam sürdüklerini söylüyor.

“TOKAT’IN EN MODERN VE EN SICAK YERLEŞİMİ”

TOKİ yerleşiminde 19 Aralık 2019’da yaşamın başladığını söyleyen Site Müdürü Ömer Faruk Pilgir, 28 blok, 416 konut bulunan yerleşimde, çocuklar için iki park ve oyun gruplarının yer aldığını, yerleşimin 11 bin 500 metrekaresinin yeşil alandan oluştuğunu belirtiyor. “Konut sakinlerinin yaşam kalitesini ve konforunu artırmak için istek ve önerilerini dikkate alıyoruz; amacımız onlara daha kaliteli bir yaşam sunabilmek” diyen Pilgir, yedi kişilik bir ekiple hizmet verdiklerini, Emlak Yönetim uzmanlarının bilgi ve tecrübelerinden yararlanarak kendilerini sürekli geliştirdiklerini ifade ediyor.

RÖPORTAJ-FOTO: SEDAT ÖZATA